Osad na szybach

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
malenstwo
Posty: 95
Rejestracja: 20 mar 2006 19:44

Osad na szybach

Post autor: malenstwo »

Nawet nie wiedzialam czy to dobry dzial ale mam nadzieje ze tu pasuje. Od tygodnia robi mi sie osad na szybach przeczyszcze czyscikiem dwa dni i spokuj a potem znow ise pojawia ale coraz mocniejszy. Akwarium z daleka wyglada jakby w srodku byla mgielka. Na poczatku pojawial sie tylko pas tak po przekatnej scianeka teraz na calej szybie od poziomu wodu w dol. pH 7.8 KH 14. Wygrzebalam AquaSafe czy moge tego urzyc przy podmianie wody?
A moze to przez to ze daje aquaplant b[polowe zalecanej dawki]. Akwa zalane przed trzema tygodniami mieszkancy to swiderki i dwie ampularie. Pojemnosc 27 litrow. Co z tym zrobic?
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

nie marwt się zapewne to okrzemki... w nowozałożonych akwariach to normalka :) powinno samo zniknąc :) ale do tego czasy zcieraj z szyby (najlepiej kartą bankomatową, telefoniczną) morzesz też kupić otoski :)

poprostu akwa nie jest w pełni ustabilizowane i to dlatego :)
112 l (ogólne)
70 l (ogólne) niedługo bitopowe
43 l (krewetkarium)
25 l (ampularie)
12 l (krewetkarium)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No ten osad to nic innego jak pewnie pierwotniaki albo juz zaczyna sie mały atak glonów. Niestety nie masz ekipy sprzatajacej w akawarium wiec bedzie problem naturalnie z tym walczyc. Sa srodki chemiczne przeciw glono Alqu Stop i inne, jednakze to moze na samym koncu. Czy akwarium nie jest w miesjcu gdzie padaja promienie sloneczne? To ma tez wpływ na rozwoj glonów, wiec moze uda sie to wyeliminowac.
Co do Aqua Safe tak, to srodek do uzdatniania wody przy podmianie i mozesz go uzyc w celu wyeliminowania metali ciezkich z wody i innego paskudztwa. A co do AquaPlant to dobrze ze dajesz jednakze tez bedzie to miało wpływ na rozwój glonow, wiec moze poki co...zmniejsz lub chwilowo zaniechaj podawania tego nawozu dla roslin.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
malenstwo
Posty: 95
Rejestracja: 20 mar 2006 19:44

Post autor: malenstwo »

Nawoz podaje po polowie dawki. Akwa co prawda stoi kolo okna ale to jest wschodnia strona i z rana zaslony sa zaciagniete pozatym wydaje mi sie ze to nie nasila ataku glonow poniewaz z 4stron to jest.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie szkodzi....zapewniam Ciebie, ze glony jak sie popjawiają nie wybierają tylko jednej strony a właśnie dokłądnie wszystkie 4 szyby. Mimo wszystko ja osobiscie obstawiam glony :(

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Poppo
Posty: 7
Rejestracja: 06 lip 2006 15:56
Lokalizacja: St. Bukowiec

U mnie podobnie...

Post autor: Poppo »

U mnie jest podobnie! :( Kiedyś gdy nie miałem szczelnej pokrywy woda parowala jak szalona. A po wodzie na szybach zostawał gruby osad, a na szklanej pokrywie bylo jeszcze gorzej. Teraz używam tej samej wody i świetlówki mają na sobie biały osad. Co to może być? Za duża twardość wody? Nie mierzyłem. Rośliny zamiast rosnąć-giną :( Co robić? Pomocy!
Akwarium 112l
Obsada:
17 gupików (15 młodych)
2 neonki Innesa
2 kardynałki
2 kiryski pstre
2 opaczki
4 skalary
2 zbrojniki niebieskie
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Cienka obsada, to po pierwsze :/ Za male akwa na 4 ( :!: ) skalary i mieczyki...
A powod? Ja mialem na poczatku w akwa bialy osad ( strzelam, ze to atak okrzemek;) ) jak sie wszystko ustabilizowalo i przyszly 2 glonki, to osadu juz nie ma. Powod? Jesli ten osad jest rzeczywiscie pod powierzchnia wody u Ciebie - glony/pierwotniaki, jak napisal Mirek :) Walka? Zmniejszyc obsade (skalary!! ), bo substancje po przemianie materii ryb sa pozywka dla glonow, oczywscic delikatnie mechanicznie roslinki (nie polecam srodkow chemicznych, bo glony znikna po czasie, ale wzrost roslinek zahamujesz na miesiac, 2), zmniejszyc oswietlenie do 10 godzin, oczyszczac szybe w miare czesto i pomyslec o stadku otoskow, zamiast skalarow :)
Szybkie parowanie? Powodem jest wysoka temperatura pewnie...
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Poppo
Posty: 7
Rejestracja: 06 lip 2006 15:56
Lokalizacja: St. Bukowiec

Post autor: Poppo »

macwiernik pisze: Szybkie parowanie? Powodem jest wysoka temperatura pewnie...
Tja. Mierzona dwoma termometrami 26C.

Chyba sie nie zrozumieliśmy! Ten osad to nie glony tylko coś z wodą. W małym akwarium (kotnik) tymczasowo bez ryb. Też tego pełno na szybach. Może coś z twardością? Skalrki czują się dobrze.
Akwarium 112l
Obsada:
17 gupików (15 młodych)
2 neonki Innesa
2 kardynałki
2 kiryski pstre
2 opaczki
4 skalary
2 zbrojniki niebieskie
woznyadam
Posty: 63
Rejestracja: 01 lip 2006 14:21
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: woznyadam »

ja u siebie osad na szybach przeczyscilem karta telefoniczna :D
:D
ODPOWIEDZ