wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

Witajcie.

Ponieważ rośliny słabo mi rosły, żółkły i stawały się kruche i łamliwe : (został jeden gatunek, reszta padła lub została zjedzona przez glony - glonów się pozbyłem) wsadziłem spory kawał korzenia do 240l akwa w nadziei że to pomoże + dodatkowe rośliny niewymagające w stylu anubiasy, mikrosoria, nurzańce, paprocie wodne, hygrofilie - takie co nie wymagają sporej ilości światła i CO2.

Zacząłem też czytać o zapotrzebowaniu rośli na składniki
Znalazłem tę stronkę
https://www.aqua-rebell.de/objawy-niedoborow

Więc na początek chciałem zakupić trochę testów aby zobaczyć czego brakuje i w razie czego dokupić jakiś mikroelement do nawożenia jeśli potrzeba.
reszta tych typowych NO3, NO2, KH, GH, pH jest w normie

CO2, K, Po4, FE, MG na początek.

I tu na początek zgrzyt bo według tej strony PO4 jest pożądane, jego niedobór sprawia że roślina choruje optimum w akwa jest 0,1-1,5 mg/l

Z kolei na stronie sprzedawcy allegro który handluje testerami wychodzi że PO4 jest czymś szkodliwym i niepożądanym
i tolerancja to od 0 do 0,4 mg/l

Kto ma rację ?
Czy jest jakaś wiarygodna strona co o tym traktuje.

pozdrówka :)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Każdy ma racje .
Stężenie dowolnego pierwiastka jest rzeczą drugorzędną . Pierwszorzędną jest realcja z innym pierwiastkiem .
Najważniejszym testem jest test na Ca (wapń) ponieważ od niego zaczyna ustalanie stosunków .

Nie można w sposób racjonalny Ci odpowiedzieć na (własciwie każde ) pytanie skoro : cyt.:"reszta tych typowych NO3, NO2, KH, GH, pH jest w normie"
W jakiej normie ?? bo np . NO3 mam w jednym z akwariów w normie czyli ok .8-10 a w drugim również w normie tj 30. pH 6,1 jest w normie ale 7,2 też jest w normie
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

kropelkowe JBL
GH 12 dH
KH 7 dH
pH 7,5 - tutaj mam problem bo jest rozjazd, niestety kroplowy niby dokładniejszy ale dobrac właściwy kolor w probówce do właściwego koloru karty wzorcowej o jakaś masakra dla mnie w tym JBL.
Paskowe
pH 7,2
NO3 10
NO2 0

Mam jeszcze test CO2 , ale rozkminiam właśnie jak przeprowadzić pomiar.
Resztę muszę zakupić, czy da się coś teraz powiedzieć ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

A tutaj roślina która jest od roku kiedy zakładałem akwa.
Sorry za dodatkowy post, nie mogę doklejać dodatkowych zdjęć w edycji.
Jak widać podłoże to piasek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Masz część roślin które czerpią pożywienie z podłoża jednocześnie stosujesz podłoże jałowe. Piszesz że stosujesz CO2 ale te rośliny wyglądaja jakby cierpiały na niedobór CO2.
Brak żelaza , brak fosforu i brak azotu jest nieczesto spotykany lecz tutaj może być to spowodowane własnie brakiem CO2 .

W oparciu o testy paskowe nie podejmuje sie dyskusji.
Dodatkowo niczego dalej nie wiadomo o tej wodzie . Wprawdzie podajesz twardość ale jeśli podasz poziom Mg lub Ca to brakujące sie wyliczy .

Co do nawożenia : masz niewielkie światło (chyba) oraz znikomą ilość roślin . Nie jestem pewien czy suplementacja do słupa wody to idealne rozwiązanie . Na początek nieśmiało sugerowałbym wzbogacenie podłoża zwłaszcza pod korzenie roślin np za pomocą kapsułek nawozowych i zwiększenie CO2 . Z żelazem ostrożnie - minimalne ilości po zgaszeniu światła codziennie w ilościach homeopatycznych .
Jak do słupa to może jakis nawóz kompleksowy w rozsądnych ilościach bo tam chyba wszystkiego brakuje .
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

Nie stosuję CO2, mam tylko jedynie test JBL na pokazanie ile CO2 jest w akwa, tylko jest zakręcona instrukcja jak przeprowadzić pomiar i to rozkminiam.
Roślin trochę mało bo dopiero posadziłem, poprzednie zmarniały.
Jeśli by odbić światło np kupić pokrywę 4x świetlówki T5 to rozumiem że zmusiłoby mnie to do zapuszczenia CO2 prawda ?
świecenie jest na 6 godzin od 16-22 bo walczyłem z glonami.

staram się dojść do etapu kiedy miałem akwarium kilkanaście lat temu kiedy dzieci jeszcze nie było, a wyglądało ono tak.
Wiem nie było idealne, ale dużo lepiej niż teraz. W zasadzie to nic nie robiłem. Wlewałem tylko trochę RO bo na początku miałem inwazję krasnorostów i woda w kranie pamiętam była twardsza, coś około 16 dH - dużo. I to wszystko, potem tylko wodę podmieniałem i przycinałem rośliny
Miałem zwykłe jarzeniówki dwie sztuki chyba po 35 W nie pamiętam, też bez CO2 dozowanego, ani innych nawozów tylko żwirek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Na tym ostatnim zdjęciu rośliny bardzo niewymagające a i tak sesiflora powyciagana z dużymi miedzywęźlami i chuda .

Jak nie stosujesz CO2 to robienie jakichkolwiek testów w tym kierunku jest zbędne . W uproszczeniu możesz skorzystać z KH i pH i wprowadzić je albo do wzoru albo odczytać zawartość CO2 w jednej z licznych tabeli w internecie bowiem w większości wyapdków te wartośći są silnie skorelowane z zawartością CO2 . U Ciebie na oko widać że będzie cieniutko .

Możesz stosować substytut CO2 tzw węgiel w płynie np Easy Carbo lub podobne produkty nawet niezawierające aldehydu glutarowego np "CARBO NATURAL" f-my Akwa Max.

Do tego jeden ze sposobów (lub nieco brawurowo obydwa jednocześnie ) nawożenia . Zastosowałbym jakiś nawóz kompleksowy w nieśmiałych dawkach .

Stosowanie mikro (w tym żelaza) wyjątkowo ostrożnie i bez kierowania sie testami

Aha: wstawienie korzenia przy tej twardości nie spowoduje zmiany parametrów . Może w ograniczonym zakresie uwalniać garbniki które w sumie przy Twoich rybach są poządane ( w ilościach znacznie większych niż ten korzeń jest w stanie wypluć
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

Hmm, jesli przyjmę pH 7,5 to z tabelki pH/KH (7) wychodzi mi CO2 na poziomie 6,6 czyli mało
ale gdyby udało się obniżyć do pH 7,3 przy takim samym KH (7) to już bym miał CO na poziomie 10,5 czyli w dolnej granicy normy.
Z wykresu tabelki wynika że im wyższe KH i niższe pH tym więcej CO2.

Czy to oznacza, że wystarczy zbić trochę pH ? Piszesz że wrzucenie korzenia przy takim KH nic nie da, rozumiem że w takim razie trudno jest zbić pH utrzymując stałą wartość KH ?
Może to głupie, ale ja np obniżam pH wody z 7 do 3,5 - 4 gdy podlewam kwasolubne borówki amerykańskie dodając trochę spożywczego roztworu kwasku cytrynowego (7 mililitrów na 250 litrową beczkę) , ja wiem że tu są zwierzaki i trzeba by było bardzo uważać, ale zastanawiam się czy wpuszczenie kilku kropel nie rozwiązałoby sprawy.

Wciąż zadaję sobie pytanie dlaczego kiedyś mi wszystko wychodziło jakby z automatu, teraz niby rośliny też mam mało wymagające a jakoś mozolnie i trudno to idzie :)
Zastanawiam się może to ledy są głupim pomysłem i powinienem wrócić do świetlówek, a może piasek przeszkadza i rośliny wolałyby żwirek ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Wiele kwestii zawiera to "wystąpienie" :

kwasek cytrynowy jest dobrym zakwaszaczem jednak nie zwiększy zawartości CO2 (chyba bo nie stosowałem) . W dodatku takie postepowanie nie stworzy stabilnego środowiska bo kwasek jest biodegradowalny i będzie "zanikał"
Dodanie kwasu dowolnego zakwasi lecz nie uzupełni CO2 ponieważ wraz z dodawaniem kwasu będzie malało KH .
KH stanowi bufor i im jest wyższe tym np więcej trzeba wtłoczyć CO2. Z tego samego powodu wrzucenie korzenia czy np szyszek do bardzo miękkiej wody o KH0-1 spowoduje obniżenie pH zaś wrzucenie tego samego do twardej wody nie spowoduje zauważalnych zmian .
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

Hmm czyli nic nie za bardzo można zrobić z tego wynika bo to sam automat ustala, i jeśli mam pH 7,5 KH 7 , to nawe obniżając KH ale i pH nadal będę miał mało CO2 , bo na przykład przy pH 7,2 i przy KH 4 nadal będę miał wyliczony CO2 na 6,8 czyli wciąż mało. Więc bez bimbru czy jakiegoś kupnego CO2 się nie obejdzie.

Kupiłem testy do Magnezu, Żelaza, Potasu i pomierzę, jeśli będzie za mało to spróbuję ostrożnie dodawać.
CO2 nie będę nawoził no bo przecież nigdy tego nie robiłem a rośliny lepiej rosły, a poza tym trzeba by chyba było też wrzucić silne światło i dodatkowo coś ponawozić jakiś bogatym substratem zamiast piachu i do tego walczyć wysypem glonów. Ech chyba za cienki jestem aby jechać na takich prędkościach skoro bez CO2 i niedużym swietle brak równowagi. mam wrażenie że to próba wejścia na Mt Everest bo nie umiem chodzić po koziej górce.
Dzięki za pomoc i cenne wskazówki :)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Spokojnie. Nie podniecaj sie zbytnio. jest mnóstwo akwariow tak prowadzony ze wzglednymi sukcesami .Jak wyżej napisałem , zastosuj substytut CO2 (jeden z 2 preparatów) i będzie OK . Zejście z pH poniżej 7 jest fajną opcją ale nie jest wymogiem krytycznym . Dasz radę :)
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

No dobra, przyszły zamówione testy. O ile potas w dolnej granicy ale w normie na poziomie 6mg/l , magnez pod dostatkiem w górnej granicy 10 mg/l, to jeśli chodzi o żelazo to jest go tyle co wody na pustyni, poniżej 0,02 mg na litr czyli bieda bo norma to 0,1 do 0,5 mg/litr
15 lat temu w bloku były jeszcze stare rury z żeliwa czy innego metalu. Teraz wszystko w plastikach , a i może odżelaziają tę wodę w filtrach.
Tak czy siak wiem czego brakuje roślinom.
Teraz muszę się zastanowić jakim preparatem i w jakich porach dnia to robić.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Co Ty z tymi normami :)
Norma na żelazo to pułapka . Przestań mierzyć bo to bez sensu .
A norma na potas to tak z ciekawości jaka jest?
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: Kurpś »

Norma na potas to 5-30 .
Wiesz ja wiem że to nie jest prawda objawiona , że żelano ma mieć tyle a tyle co do joty.
Są różne opinie , ale generalnie część wspólna to zakres między 0,1 a 0,2. Ja mam poniżej 0,02 więc kompletnie woda wyjałowiona. Jeśli ma tak male stężenia i rośliny mi marnieją no to muszę nawozić i sprawdzić reakcję po czasie. Nie będę siedział z założonymi rękoma, bo już tak zrobiłem i po roku rośliny zmarniały doszczętnie i się nadawały do wyrzucenia.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: wymagane składniki pokarmowe dla roślin sprzeczne informacje - pomocy

Post autor: goldi_ »

Może i masz racje jednak dla mnie norma potasu to 0,5 do 1,0 zawartości Ca.

Z testami na Fe jest jeden poważny problem : mierzą zawartość Fe (niedokładnie) ale nie uwzględniają cząstek zawartych w chelatach . Nadmiar metali ciężkich powoduje więcej szkód niż ich niedomiar (zatrucie roślin , blokady fosforu itp)
ODPOWIEDZ