Problemy z paprocią wodną.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Problemy z paprocią wodną.

Post autor: Kurpś »

Hej, to znowu ja. :)
Rośliny mi ładnie rosną z wyjątkiem paproci wodnej która wygląda na poobdzieraną.
Czy dacie radę na oko powiedzieć co jej może dolegać ?

Moja małżonka twierdzi, że może to robota krewetek red cherry które lubią na niej siedzieć a mam ich sporo w 240 litrowym akwarium.
Zerknijcie proszę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: goldi_ »

Hottnia palustris nie jest paprocią i w związku z tym ma bardzo odmienne wymagania.
To mi nie wygląda na objedzone końcówki lecz na ich niedorozwój. Takie niedorozwój jest typowym objawem braku azotu w wodzie .
Testy wody potwierdzą (lub zanegują ) moje przypuszczenia
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: Kurpś »

Hmm, na paskowym JBL po podmianie pokazuje 10, ale żona twierdzi że dla niej NO3 to jest 0, możliwe.
Fakt że podmieniam co tydzien, góra dwa, ale podmieniam sporo bo od 30% do 50% więc możliwe że za dużo podmieniam.
Z drugiej strony po dwóch tygodniach muszę zbierać glony z szyb i wtedy podmieniamm może zatem powinienem podmieniać mniej 20 % ?
Trudno tu cholercia mi złapać równowagę.

Mam w szafie kulki nawozowe do gruntu pod korzenie, trochę już przeczasiałe , jak sądzisz czy warto je wrzucić pod te konkretne rośliny ?
Może dokupić trochę generatorów NO3 ? Mam 8 neonów, 6 razborek, 4 Danio Pręgowame, 10 kirysów i sporo krewetek, ich liczba wzrosła od kiedy wrzuciłem korzeń sosnowy.

Aha i kupiłem tę roślinę jako ceratopteris-thalicroidesm ale pewnie to jest jakiś kuzynka tej o której pisałeś.

www.invital.pl/ceratopteris-thalicroides
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: goldi_ »

Mogę sie mylić ale z drugiej strony paskom za diabła nie wierzę zwłaszcza że nawet z żoną nie jesteście zgodni ile tam tego jest .
Pewnie sie mylę również co do rośliny choć i tak to nie jest paproć i trochę azotu w wodzie potrzebuje .

Ustabilizowanie (każdego ) akwarium trochę trwa i każdego każdy sam się musi się nauczyć . Forum czy inne takie co najwyżej jakąś inspirację , podpowiedź Ci zaserwuje.

Jakieś nawożenie stosujesz ?
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: Kurpś »

Tylko żelazo trzymam poziom aby było 0,05 nie więcej.
Bez żelaza była bieda więc zacząłem dodawać trochę.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: goldi_ »

Skoro nie badasz wody (paski sie nie liczą ) i jednocześnie podmieniasz spore ilości wody ( to b.dobrze) włączyłbym jakiś nawóz kompleksowy makroelementowy .
Jeśli mikro stosujesz już oddzielnie z dobrym skutkiem to sugerowałbym typowe makro bez żelaza lub jeśli chcesz sie bawić to poszczególne makroelementy oddzielnie (tzw boostery)
Kurpś
Posty: 58
Rejestracja: 27 lis 2020 23:00

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: Kurpś »

a poleciłbyś dobry nawóz który nie zawiera żelaza ?
Dzięki
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problemy z paprocią wodną.

Post autor: goldi_ »

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w gotowych nawozach bo sam prowadzę akwaria w oparciu o mieszanki samodzielnie przygotowywane .
Zdarzyło mi sie używać produktów VIMI oraz Qualdrop i byłem z nich zadowolony, Te dwie marki mają b, dobre notowania u roślinniarzy i tam bym najpierw szukał .
ODPOWIEDZ