Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę w sprawie prawidłowej obsady akwarium słodkowodnego roślinnego 120 l. Woda o twardości na poziomie 10, kwasowość 7, pozostałych parametrów nie badałam. Oświetlenie: dwie lampy 16W, jedna Aquael sunny, druga roślinna. Akwarium założone w połowie stycznia, z tym że połowa wody z poprzedniego, mniejszego, ustabilizowanego już zbiornika + ten sam filtr zasiedlony już bakteriami. Filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN-2 oraz drugi jakiś zoolux, który włożyłam zamiast cyrkulatora, by zwiększyć ruch wody. Nazw roślin niestety nie znam, kupowałam zestawy roślin z allegro. Część roślin rośnie marnie, żółknie, pomimo zastosowanego specjalnego podłoża i nawożenia. Od początku walczę z glonami, są drobne nitkowate oraz chyba brunatnice (brązowy osad na szybach i liściach, łatwo się czyści). Dodaję codziennie potas w płynie oraz carbo w płynie. Mam wątpliwości co do obsady w akwarium (dobierana w sklepie, za radą sprzedawcy), wydaje mi się, że ryb jest za dużo. Bardzo proszę o ocenę obsady, czy nie jest za dużo oraz jak sobie radzić z glonami, jakie parametry zbadać, aby znaleźć przyczynę.
Obsada:
- neon simulans x 15
- razbora galaxy x 8
- fantom czerwony x 5
- fantom czarny x 5
- babka złota x 4
- otosek x 2 (były 4, ale gdzieś zaginęły....)
- ramireza samiec (samiczka niestety padła)
- gurami czekoladowy x 2
- krewetka amano x 3
- krewetka filtrująca x 3
Jeśli ryb jest za dużo to proszę o poradę czego się najlepiej pozbyć. Załączam zdjęcie zbiornika.
Załączniki
20240202_161630.jpg
20240202_161630.jpg (235.34 KiB) Przejrzano 720 razy
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Ktoś tu w ogóle zagląda?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: macieks »

Zagląda zagląda. Ciężko coś podpowiedzieć gdy 'wszystko' jest źle. Poczytaj więcej o akwarystyce, dokształć się...
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Zagląda i nic z tego nie wynika. Czy otrzymam pomoc na tym forum?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: goldi_ »

Neon simulans z tego calego towarzystwa potrzebuje wodę najbardziej kwaśną i miękką . Nie pami\etam dokładnie (sprawdź gdzie\s w necie) ale to pH w okolicach 5 i twardość w okolicach zera .
Zwykle nie konstruuje sie obsady o kilka ławic bo robi sie bałagan . Korzystnie jest jeden gatunek łąwicowy i jakiś "straszak" dla kontrastu i aby zmusić ławice do aktywności ławicowej .
Trochę podejrzane te parametry które podajesz GH 10 i pH 7,0 - no nie jest to niemo\zliwe ale ...

Filtracja , moim zdaniem taka raczej symboliczna . Swiatło również o czym świadczą miedzy innymi brunatnice .
Podło\ze "specjalne" mówi dokładnie nic tak samo zresztą jak stwierdzenie że akwarium jest nawożone .

W sumie postarałas sie opisać to akwarium ale konkretów raczej niewiele i pozostaje domyślanie sie a na podstawie domysłów niewielu raczy sie wychylać na forum

ps
opinia kolegi typu wszystko źle jest nieco zbyt radykalna (że to tak ujm\e )

ps2.
Piszesz że walczysz z glonami czyli co robisz / w jaki sposób walczysz bo z opisu nie wynika
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Dziękuję za odpowiedź. Z tego, co mówią źródła internetowe to neon simulans pH do 6,5, twardość do 8. Woda jest zakwaszana preparatem Zoolek. Dlaczego filtracja symboliczną? Filtr wg specyfikacji jest do 200 l, czym w takim razie się sugerować przy zakupie filtra? Światlo też słabe? Przecież są dwie lampy, zgodnie z opisem producenta powinno w zupełności wystarczyć, gdzie szukać informacji o tym jakie powinno być oświetlenie? Walczę - czyszczę, podmieniam wodę dwa razy w tygodniu, dokupiłam drugą lampę, daje CO2, chcę zmniejszyć obsadę, szukam pomocy w internecie i na forum. Proszę o pomoc, bo nie wiem gdzie szukać wiarygodnych informacji, poza tym jestem ograniczona czasowo ze względu na niemowlę w domu. Zaufałam sprzedawcy w sklepie, podałam parametry wody i on dobierał mi obsadę, widać chciał zarobić - nauczka na przyszłość. Bardzo bym chciała doprowadzić to wszystko do porządku, bo opieka nad akwarium sprawia mi dużą przyjemność. Dlatego jeżeli ktoś z Państwa ma czas i ochotę trochę mnie uświadomić to uprzejmie proszę o rady.
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Lampa 1 : https://allegro.pl/oferta/lampa-do-akwa ... 2724884913
Lampa 2 była w zestawie z pokrywą, ma 16W, barwa biała.
Podłoże: https://allegro.pl/oferta/jbl-aquabasis ... 0090255718, wartwa ok. 3 cm i na to 3-4 cm żwiru czarnego frakcji 3-4 mm.
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Dołożyłam jeszcze jedną, którą miałam w domu, ona jest chyba 7W.
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Zastanawia mnie jedna rzecz. W różnych źródłach parametry wody dla poszczególnych gatunków ryb potrafią się różnić. Np. wg niektórych gurami czekoladowy potrzebuje bardzo kwasnej wody, w innych piszą, że 7 jest ok. Po czym poznać, że ryba źle się czuję w danych warunkach? Da się to w ogóle jakoś rozpoznać? Bo zakładam, że to że wyglądają zdrowo i nie chorują nie wystarczy? Podobnie gdzieś wyczytałam, że neon simulans to spokojna i płochliwa ryba, tymczasem u mnie są to największe cwaniaki w całym akwarium, potrafią wyrwać pokarm z pyska innym rybom.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: goldi_ »

Podstawowy i często popełniany bład to sugerowanie sie parametrami granicznymi.
Upewniłem sie np co do pH dla simulansa i to jest 3,5 do 6,5 . czyli powinniśmy mówić o pH 5,0. Teraz sie zastanów jakbyś funkcjonowała w parametrach granicznych czy to ciśnienie czy to temperatura czy wilgotność,
Po czym poznać że ryba żyje w warunkach niekomfortowych? Często nie widać ale zwiększa sie no zachorowalność . Np jak sie nieodpowiednio ubierzesz i wyjdziesz przy paskudej pogodzie to przeżyjesz a może zachorujesz a może nie ale ryzyko zachorowania rośnie - prawda ?

Zwierzęta (w tym ryby) reagują na nieodpowiednie warunki dwojako albo ospałoscią albo wręcz odwrotnie niepokojem i nerwowym zachowaniem

Podobnie jeśli chodzi o filtracje . To że producent podaje zę jest odpowiedni do 40-200l też niewiele znaczy bo nie uwzględnia specyfiki akwarium .
Zwłaszcza przy większej obsadzie i niewielkiej masie roślinnej krytycznym parametrem jest ilość i jakosc mediów filtracyjnych -zwłaszcza tych biologicznych a kaskady mają w tej kwestii małe możliwości .

Piszesz ze podajesz CO2 a wcześniej nie wspomniałaś o tym a i na zdjęciu nie widać elementów instalacji więc?

W walce z glonami jest wiele czynników - za jeden z podstawowych uznaje sie stosunek azotanów do fosforanów (nie zawartość poszcególnych związków)
Czynników powstawania glonów zresztą jest cała masa : wspomniany wyżej stosunek , zawartość mikroelementó , niedobory lub/i nadwyżki pierwiastkó , niedostateczn a filtracja, niewłaściwa cyrkulacja , niewłasciwe oświetlenie i wiele innych ( dlatego ważny jest dokładny opis akwarium)

ps
własnie doczytałę i domyślam sie że to CO2 to Easy Carbo?
Jeśli tak to jesteś w błedzie bo EC ma niewiele wspołnego z CO2 (CO2 to gaz ). EC to co najwyżej mozna potraktować jako substytut CO2 i ma stanowić źródło węgla ale trudno przyswajalnego (w porównaniu z CO2) . Zresztą to jedna z silniejszych trucizn tylko mocno rozcieńczona .
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

Muszę zrobić testy i wtedy będę mogła napisać coś więcej.
Werka
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2024 13:24

Re: Prośba o pomoc w sprawie obsady akwarium

Post autor: Werka »

W takim razie chyba oddam neony. Czy jest to ktoś z Warszawy lub okolic kto byłby zainteresowany przyjęciem tych rybek?
ODPOWIEDZ