Niestabilne podłoże aktywne

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Nepenthes
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2021 8:39

Niestabilne podłoże aktywne

Post autor: Nepenthes »

Cześć,
Wróciłem do akwarystyki po przeprowadzce do innego miejsca. 3 lata posiadałem akwarium 120l, żeby sprawdzić na co mogę sobie pozwolić. Mieszkam teraz w miejscowości uzdrowiskowej i wodę mam rewelacyjną, raz w miesiącu musiałem wszystkie rośliny przycinać i wiadrami wyrzucałem je na kompost. Miałem okazję kupić akwarium 300l już z gotowym zestawem, podłoże aktywne i wszystko w zestawie. Podłoże nie było najniższej klasy, muszę spojrzeć na rachunek. W 120 l posiadałem podłożę Amazonie II, od momentu kiedy mam inne podłoże nie mogę doprowadzić akwarium do dobrego stanu. Parametry niby są w normie, mam wszystko w porządku, dokupiłem sondę pH i cały czas utrzymuje pH na poziomie 6,5. Jednak jak dochodzi do podmianek wody zawsze zdycha przynajmniej jedna ryba. Pierwszy raz w życiu miałem ospę rybią (wiem, że nie bierze się ona z podłoża ale ryby są tak osłabione...), opanowałem plagę glonów, jednak rośliny stoją w miejscu, pomimo CO2 i mocnego oświetlenia nie mogę mojego monte carlo jakoś rozwinąć (stoi w miejscu od zakupu, nie chce rosnąć od 2 miesięcy). Myślę nad zmianą całego podłoża. Tutaj pytanie, czy jestem skazany na podłoże aktywne? Co może być równie efektywne? Nie stosuję wody RO i nie będę. Mieszkam w miejscu z bardzo dobrą wodą.
Chciałbym już po blisko roku od patrzenia na akwarium i denerwowaniu się, że nie jest ono pokazowym i nie jestem z niego dumny, bo cały czas gaszę pożar z nowymi plagami martwic płetw i ogólnym osłabeniu ryb.

Jeżeli zdecyduję się na podłoże Amazonia 2 to kupić Ada Power Sand jako podłoże?
Czy podłoże może mieć wpływ na kondycję ryb pomimo, że parametry są dobre?
Pozdrawiam
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Niestabilne podłoże aktywne

Post autor: Mike122 »

Nie stosuję wody RO i nie będę. Mieszkam w miejscu z bardzo dobrą wodą.
Co to znaczy dobra woda ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Niestabilne podłoże aktywne

Post autor: goldi_ »

A może byś tak po ludzku opisał problem.
Nie wiadomo jakie parametry wody w akwarium , nieznane parametry wody którą dysponujesz , nie wiadomo jakie ryby jakie rośliny jakie światło ...

Np : problemy z rybami mogą wynikać z nieodpowiednich parametrów wody - być może jest ona dobra ale nie dla tych gatunków.
Wydaje sie równiez że pH na poziomie 6,5 przy Amazonii i jednoczesnym podawaniu CO2 jest za wysokie . Może to być spowodowane albo zuzytym podłożem albo zła wodą którą to akwarium zasilasz albo oba te czynniki .

Słowem : brak danych = brak porady
ODPOWIEDZ