Jak to jest z gurami...

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wiola75
Posty: 27
Rejestracja: 09 kwie 2006 21:47
Lokalizacja: ustka

Jak to jest z gurami...

Post autor: wiola75 »

Jak rozpoznać płeć gurami ? I w jakim wieku ryb jest to widoczne ? Chodzi mi o gurami złote i marmurkowe, jeżeli to ma znaczenie. Czy gurami dobierają się w pary, czy na przykład jednemu chłopaczkowi sprawić dwie towarzyszki ? No i czy na przykład marmurkowe i złote mogą się krzyżować?
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Samiec posiada płetwę grzbietową wydłużoną i szpiczasto zakończoną, natomiast samica ma ją nieco krótszą i zaokrągloną na końcu. Poza tym samica ma bardziej zaokrąglona partię brzuszną. Już kilkucentymetrowe rybki mają różnicę w wyglądzie płetwy grzbietwej także można odróżnić ich płeć. A jeżeli chodzi o krzyżowanie gurami marmurkowe i zlote to wydaje mi się to bardzo mozliwe, ponieważ są to odmiany barwne gurami dwuplaistego, także raczej mogą się rozmnażać między sobą.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
wiola75
Posty: 27
Rejestracja: 09 kwie 2006 21:47
Lokalizacja: ustka

Post autor: wiola75 »

jeszcze raz o gurami.
Mam, jak już pisałam, gurami marmurowe i złote. Kupione zostały w tym samym czasie i były tak samo malutkie. Teraz marmurkowe urosło do ok. 10 cm i jest "upasione", a złote ma może z 6 cm i jest szczupłe. Czy ma to związek z płcią / której jednak nie potrafię rozróżnić, bo oba mają płetwy jednakowe i nie mam porównania /, a może to ze względu na gatunek? A może jest jeszcze jakaś inna przyczyna?
No i jeszcze raz to samo pytanko - ile samiczek na jednego samca?
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Gurami marmurkowe i zlote, to jak napisala kolezanka, dwie rozne odmiany barwne tego samego gatunku T. trichopterus , czyli gurami dwuplamisty:) Roznice w wielkosci...? Mysle, ze to indywidualna sprawa, bo z tego co wiem, u gurami dymorfizm zaznacza sie wlasnie poprzez ta spiczasta pletwe grzbietowa, wiec roznica w wielkosci to albo jakas indywidualna cecha, albo roznica w zdobywaniu pokramu....? :? Trudno mi powiedziec :)
Ile samiczek na jednego samca...? Hmm... Labirynty dobieraja sie w pary, wiec jak dobiara sie w pary to jeden na jeden:) Ale czy sie sobie tak od razu spodoba samiec i 'dokupiona' samica to nic pewnego... :?
Krzyzowanie zlotego z marmurkowym? Tak :) Dwie rozne odmiany barwne, nie wiadomo co z tego wyjdzie (przynajmniej mi :) ) bo nie wiem jak to jest u nich z dziedziczeniem genow odpowiedzialnych za ubarwienie... Czy to kodominacja...? Czy jest to dziedziczone tak jak albinizm...? Pieron wie :lol: Trzeba poczekac na jakiegos szpeca... :wink:
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Odnoszę wrażenie, że mam 2 samice - obie brzuchate, płetwy raczej zaokrąglone - choć tu nie mam 100% pewności - już podrośnięte - i strasznie się ganiają (tzn. ta bardziej brzuchata goni tą mniej). Jak myślicie, czy jest sens dokupić im "pewnego" samczyka? Jeśli będzie młodszy - czy sie dogadają?
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ