Potrzebna identyfikacja nie proszonych gości

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Potrzebna identyfikacja nie proszonych gości

Post autor: mate64 »

Witam, dzisiaj przyuważyłem w akwa parkę takich stworzeń na przechadzce:
Obrazek

W pierwszej chwili pomyślałem, że świderki, ale nie wykazują zainteresowania piaskiem, wolą przechadzać sie po szybie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

według mnie to malutkie błotniarki, są bardzo dobrą ekipą czyszczącą dno i przede wszystkim szyby. Oczywiście kontroluj ich rozmnażanie, ale uważam, ze nie powinny Ci w zbiorniku przeszkadzać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

BARA pisze:według mnie to malutkie błotniarki, są bardzo dobrą ekipą czyszczącą dno i przede wszystkim szyby.
Popieram Barbarę. Też mam małe błotniarki w akwa krajowym i dopóki kontroluję ich przyrost, nie mam z nimi kłopotów, wręcz przeciwnie :)
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Amnesiac a próbowałaś trzymać błotniarki w akwa ciepłowodnym? Podobno można, nie wiem z jakim efektem. Ewentualnie mate mi napisze po pewnym czasie jak czują się u niego w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

ja "trzymam", kiedyś zaplątały mi się z akwarium z ciernikami do neonków i teraz mam systematycznie plagę.. ciepła woda chyba bardziej im odpowiada, mnożą się na potęgę. swoją drogą mozna u mnie zaobserwować ciekawe zjawisko: wodę staram się mieć miękką, poki wygrywam z pH ślimoli nie ma, czasem małe, niegroźne ślimaczki.. a kiedy tylko pH podskoczy zaraz zaczyna się plaga..
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

to zjawisko jest związane z muszlami ślimaczków. W wodzie miękkiej, bez dużej ilości wapnia, ślimaczki mają problem z prawidłową budową muszli, stąd przy niskim pH jest ich mocno mniej.

Nie miałam u siebie nigdy błotniarek, więc zapytam z ciekawości: duże u Ciebie dorastają? Zjadają rośliny?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

BARA pisze:Amnesiac a próbowałaś trzymać błotniarki w akwa ciepłowodnym?
Przez ostatnie upały temperatura nie spada poniżej 24*C, a ślimaki rosną i mnożą się świetnie. Akwa jest dość młode, więc największe egzemplarze mają koło 1cm średnicy.
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Więc parka znikła w kryjówkach korzenia i jak na razie nie zamierza się pokazywać, raz tylko przyuwazyłem kawałek skorupki wystajacy spod korzenia. Jesli się znów pojawią dam znać co i jak, na razie mam problemy ze zbiornikiem innego typu. :( :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mogę Ci w czymś pomóc?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Nie bardzo, nie wiem czemu zdechło mi jedno gurami i gupik endlera. Gurami miało "coś na wąsie, pisałem o tym w chorobach, ponadto zachowują sie dzinie 2 samiczki gupika po ciąży i kirysek ma problem z płetwą. Więc trochę sie tego zwaliło.
Nie moge zbadać parametrów wody bo kpl testów przwyższa moje możliwości finansowe w chwili obecnej (tetra 5w1 kosztuje w łodzi 61 złoty) a podejrzewam że problem tkwi właśnie w tym. Przerybienia nie ma, bo na 1 cm rybki przypada w chwili obecnej 2 litry wody, czyli ok. :(


Ale dziękuję ci BARA że zapytałaś :wink:
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

Nie miałam u siebie nigdy błotniarek, więc zapytam z ciekawości: duże u Ciebie dorastają? Zjadają rośliny?
rosną gdzieś do 2 cm, skorupki im się tak ślicznie zakręcają, co jest ciekawe, bo wszystkie mają płaskie aż nagle któryś pojawi się z zakręconą i potem już wszystkie są takie. nie wiem kiedy i jak to robią :wink: roślin nie jedzą, przynajmniej tego nie zauważam, ale wytrwale skrobią szybki z glonów, i rośliny chyba też bo wciąż po nich łażą. strat w liściach nie zauważam':)'
ODPOWIEDZ