martwica pletw

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sarniotko
Posty: 38
Rejestracja: 11 gru 2005 20:58
Lokalizacja: Swidnica

martwica pletw

Post autor: sarniotko »

witam mam problem z martwica pletw u moich gupikow. zastosowalem sera baktopur ale nic nie pomoglo a najgorsze ze zauwazylem dzis dziurki w pletwach u mojego glonojada. cio mozna jeszcze zrobic aby temu zapobiec. pomozcie. obsada taka jak ponizej + bocja wspaniala (na okers dwoch tygodni) temp 25 stopni filtr 700l/h pH 7.0. co o tym myslicie???
108 litrow a w nim 10 neon inessa 2 skalary 5 gupikow 2 kiryski 2 glonojady :) jak narazie bez problemow:)

Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Martwica płetw (Fin rot)
Choroba uleczalna
Objawy: Płetwy na obrzeżach robią się białe, krótsze i postrzępione, obumierają. Może wystąpić brak apetytu oraz kołyszące ruchy.
Przyczyna: Bakterie, grzyby chorobotwórcze. Uszkodzenia lub zranienia ryb, zła jakość wody, awitaminoza i zbyt niska temperatura wody. Choroba ta atakuje najczęściej ryby o długich i dużych płetwach.
Leczenie: kąpiel długotrwała w preparacie: MFC lu
b Trypaflavin.
Zapobieganie: usunąć ostre przedmioty z akwarium, utrzymywać optymalną temperaturę, kwarantanna nowych ryb i roślin.

Masz tu cytat z kompendium do którego pewnie tylko zapomniales zajrzec prawda :?: :twisted: .sera bactopur tu nie pomoze lepsze nawet MFc ale w Twoim przypdaku trypaflavina.
Przemek
Awatar użytkownika
sarniotko
Posty: 38
Rejestracja: 11 gru 2005 20:58
Lokalizacja: Swidnica

Post autor: sarniotko »

dziekuje i przepraszam ze zapomnialem o tym kompendium chorob choc go juz kilka razy czytalem. zwykle przeoczenie. pozdrawiam
108 litrow a w nim 10 neon inessa 2 skalary 5 gupikow 2 kiryski 2 glonojady :) jak narazie bez problemow:)

Obrazek
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

Owl pisze:Martwica płetw (Fin rot)
Choroba uleczalna
Objawy: Płetwy na obrzeżach robią się białe, krótsze i postrzępione, obumierają. Może wystąpić brak apetytu oraz kołyszące ruchy.
Przyczyna: Bakterie, grzyby chorobotwórcze. Uszkodzenia lub zranienia ryb, zła jakość wody, awitaminoza i zbyt niska temperatura wody. Choroba ta atakuje najczęściej ryby o długich i dużych płetwach.
Leczenie: kąpiel długotrwała w preparacie: MFC lu
b Trypaflavin.
Zapobieganie: usunąć ostre przedmioty z akwarium, utrzymywać optymalną temperaturę, kwarantanna nowych ryb i roślin.

Masz tu cytat z kompendium do którego pewnie tylko zapomniales zajrzec prawda :?: :twisted: .sera bactopur tu nie pomoze lepsze nawet MFc ale w Twoim przypdaku trypaflavina.
Cześć zauważylem że u molinezji i mieczyków zrobiły sie białe koncówki płewt ogonowej i grzbietowej,a u mieczyka samczyka dodatkowo zrobił sie do połowy biały mieczyk.
Moje pytanie czy to może nie jest pleśniawka albo jakaś inna choroba.Problem zaczol sie po tym jak kupilem rybki z niepewnego sklepu(ale o tym dowiedzialem sie dopiero po fakcie)U mojego kolegi ktory kupywal w tym samym sklepie i te same rybki nie ma takiego problemu.
Zapewne uslysze ze mam przerybienie,ale akwa dostalem kompletne lacznie z obsada no i teraz musze je trzymac bo przecierz ich nie wyrzuce a i przyjac ich nikt nie chce.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

Owl pisze:Martwica płetw (Fin rot)
Choroba uleczalna
Objawy: Płetwy na obrzeżach robią się białe, krótsze i postrzępione, obumierają. Może wystąpić brak apetytu oraz kołyszące ruchy.
Przyczyna: Bakterie, grzyby chorobotwórcze. Uszkodzenia lub zranienia ryb, zła jakość wody, awitaminoza i zbyt niska temperatura wody. Choroba ta atakuje najczęściej ryby o długich i dużych płetwach.
Leczenie: kąpiel długotrwała w preparacie: MFC lu
b Trypaflavin.
Zapobieganie: usunąć ostre przedmioty z akwarium, utrzymywać optymalną temperaturę, kwarantanna nowych ryb i roślin.

Masz tu cytat z kompendium do którego pewnie tylko zapomniales zajrzec prawda :?: :twisted: .sera bactopur tu nie pomoze lepsze nawet MFc ale w Twoim przypdaku trypaflavina.
Cześć zauważylem że u molinezji i mieczyków zrobiły sie białe koncówki płewt ogonowej i grzbietowej,a u mieczyka samczyka dodatkowo zrobił sie do połowy biały mieczyk.
Moje pytanie czy to może nie jest pleśniawka albo jakaś inna choroba.Problem zaczol sie po tym jak kupilem rybki z niepewnego sklepu(ale o tym dowiedzialem sie dopiero po fakcie)U mojego kolegi ktory kupywal w tym samym sklepie i te same rybki nie ma takiego problemu.
Zapewne uslysze ze mam przerybienie,ale akwa dostalem kompletne lacznie z obsada no i teraz musze je trzymac bo przecierz ich nie wyrzuce a i przyjac ich nikt nie chce.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Nie tluke o obsadzie, bo jak sam widzisz problem, to predzej czy pozniej cos z nim zrobisz :)
Jesli zaatakowane choroba sa tylko pltewy to jest to raczej martwica pletw, bo plesniawka ujawnia sie raczej na calym ciele w postaci kepek podobnych do 'waty'... Jesli zaatakowane sa tylko ogony, to raczej martwica, SERA baktopur i zobaczymy co dalej...
Pozdr!:)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ