czy to martwica płetw??

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

czy to martwica płetw??

Post autor: złota rybka »

nie wiem co sie dzieje, jedna z moich rybek(welony) ktora wczesniej po jedzeniu pływała do gory brzuchem ,teraz pływa non-stop, inne ryby to wykorzystuja i podgryzaja jej ogon ,ostatnio juz jest prawie wogole bez płetwy ogonowej .To trwa juz jakis 3 dzien i nic sie nie zmienia, ryba pływa raz na plecach,raz normalnie, ewidentnie chowa sie po katach akwarium , płetwy całkowicie podniszczone , nie wiem co robic? prawdopodobnie zniszczone pletwy to konsekwencja gryzienia innych ryb,ale biore tez pod uwage ze to moze byc jakas choroba-moze martwica ?? czy zastosowac mfc ?? dodam ze obecnie nie mam innego zbiornika w ktorym moge zrobic kwarantanne , wiec musialabym lac mfc do tego akwa gdzie sa wszystkie ryby, jest jakis inny sposob ? co o tym myslicie?
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Myślę, że twoja rybka ma problemy z pecherzem płąwnym. Objaawy tej choroby to zaburzenia równowagi, pływanie pod powieszchnią wody.
To nie jest martwice płetw poprostu zdrowe rybki, eliminuja słabszego osobnika to jest naturalne zachowanie. To pozostałe welonki obgryzły mu ogon. Zapalenie pecherza pławnego leczy sie poprzez podawanie rybce rozmoczonego pokarmu. Nie pozwól jej łapać powietrza atmosferycznego bo sie zapowietrza. Nie podawaj pokarmu płatkowanego, tylko jakis opadajacy na dno najlepiej lekko strawny. Mimo wszystko proponuję oddzielić chorą rybke na czas aż jej stan się ustabilizuje, bo pzostałe ja zamęczą.

Sprawdz jeszcze, czy na brzuchu nie ma czerwonej plamki. Jak ma to jest to spowodowane infekcja bakteryjną i wtedy nalezy podać odpowiednie lekarstwa. Miałam podobny przypadek i stosowałam Bactopur Direct. Na szczescie pomogło
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

dzieki wielkie za rady, rybke narazie umieszcze w małym akwa, moze dojdzie do siebie ,bo az zal patrzec jak sie chowa przed innymi i nie moze do siebie dojsc,czerwonej plamki na brzuszku nie ma na szczescie ;] dzieki
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

no niestety martwica płetw ani nic innego to nie jest,rybka otepiała pływa w kwarantanniku ;/ jest jakas wychudzona chociaz je i do tego zaczely jej wychodzic guzy po bokach :( na ratunek juz chyba za pozno, chociaz dziwie sie ze wczesniej tak mało bylo objawow choroby;/ mam tylko pytanie czy musze odkazac MFC akwa w ktorym wczesniej byla a gdzie sa obecnie inne ryby ,bo mam tam flore bakteryjna i nie chciala bym jej od nowa budowac ;/ doradzcie mi
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McOmega »

złota rybka pisze:no niestety martwica płetw ani nic innego to nie jest,rybka otepiała pływa w kwarantanniku ;/ jest jakas wychudzona chociaz je i do tego zaczely jej wychodzic guzy po bokach :( na ratunek juz chyba za pozno, chociaz dziwie sie ze wczesniej tak mało bylo objawow choroby;/ mam tylko pytanie czy musze odkazac MFC akwa w ktorym wczesniej byla a gdzie sa obecnie inne ryby ,bo mam tam flore bakteryjna i nie chciala bym jej od nowa budowac ;/ doradzcie mi
W jaki sposob leczyc martwice pletw?Bo moje molinezje i mieczyki maja biale koncowki pletw ogonowych,wiec mysle ze to martwica,choc moze to tez byc plesniawka, gdyz kupilem 4 rybki ze sklepy o ktorym sie dowiedzialem dopiero pozniej ze tam sa najszesciej chore rybki.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Na martwice pletw podaje sie SERA baktopur, to raz :)
Dwa: złota rybko , nie chce znow trabic i sie powtarzac na temat Twojej obsady, ale pamietasz zapewne co mowilem... :)
Wracajac, przylaczam sie do podejrzen o chorobe pecherza plawnego. Mozesz podac lek na bakterie, one rowniez wywoluja wlasnie problemy z pecherzem plawnym, polecam rowniez SERA baktopur.
Jesli chodzi o odkazanie MFC. Z powodzeniem mozesz je stosowac w ogolnym akwarium, nie ma przeciwskazan, ale polecam raczej dawke 1kropla/1litr, jesli chcesz akwarium 'odkazic'.
:)
To chyba tyle:)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

moja obsade uwazam za jak najbardziej wlasciwa i nie mam zamiaru jej zmieniac, wiec dziekuje za rady . Post jest nie aktualny . Pozdr
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
Awatar użytkownika
złota rybka
Posty: 41
Rejestracja: 03 sty 2006 12:54
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: złota rybka »

moja obsade uwazam za jak najbardziej wlasciwa i nie mam zamiaru jej zmieniac, wiec dziekuje za rady . Post jest nie aktualny . Pozdr
akwa - 112 l , same welony ( teleskop Moora, calico, lwia główka albinos, złota rybka)
ODPOWIEDZ