chora paletka - dziura pod okiem

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rafal111
Posty: 15
Rejestracja: 16 mar 2005 19:15

chora paletka - dziura pod okiem

Post autor: Rafal111 »

zauwazylem to 3 dnie temy - taka mala biala plamka u jednej paletki
dzis rano jeszcze jadla
teraz widze ze to jest wieksze, jakby dziura pod okiem i dotego naokolo zaczerwienione
co to moze byc?
zwykla rana czy jakas choroba
jak jej pomoc?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ojjjj obawiam się, ba nawet jestem pewien na 100%, że w takim przypadku to dziurawica fachowo hexamitoza. Sprawa nie jest prosta, jest to wirus, czasem (zwykle) bierzę sie z pryniesionymi rośłinami lub zaburzonymi warunkami w akwarium.
Leczenie polecam Baktopur lub Baktopur direct firmy Sera. Dawkowanie: 1 tabletka na 50 litrów wody. Nie podawanie CO2 jesli takowe masz na czas leczenia.
Doczytałem jeszcze w mojej sciagawce inne srodki do leczenia jak Spirohexol JBLa lub Hexa-ex ale tych srodków nie znam. Polecam wiec Bactopur Direct. Musisz jednak pamietac, ze uzycie tego srodka ale w tym przypadku konieczne wybije Ci bakterie nitryfikacyjne w filtrze i trzeba wtedy ostroznie z podmianami i odrodzeniem ich w akwarium.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Nic nie wiadomo o Twoim akwa-jakie parametry,podmiany wody,litraż,ilość ryb i jak dlugo u Ciebie goszczą itd...Po tym co jest wyżej napisane nie można jednoznacznie stwierdzić ,co tam się dzieje.Jeśli faktycznie jest to dziurawica to zajrzyj tutaj ,a czegoś się dowiesz http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=930 .Dostałem kiedyś dyska z dziurawicą i zastosowałem w akwa szpitalnym antybiotyk Tetracyklina(dostępny w aptece na receptę) i wyzdrowiał-dawka 500-750 mg/100 l wody przez okres 4 dni.Tak jak jest napisane w kompedium, ważne jest ,aby utrzymywać dobre warunki wody i podawać witaminy.Pozdrawiam :wink:
Rafal111
Posty: 15
Rejestracja: 16 mar 2005 19:15

Post autor: Rafal111 »

a czy to sie przenosi na inne ryby? jak sie bronic?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zasadniczo to glownie choroba paletek, wiec nie powinno sie przenosic na inne ryby. Jeśli to wyleczysz jak pisałem, a jest to spokojnie uleczalne to nie powinno byc kłopotu. Należy jedynie dbać o parametry wody, dokładnie obmywanie i odkażanie nowych roślin dodawanych do akwarium i prowadzenie prawidłowo swojego zbiornika. Książki mówią, że ponoć skalary są nośnikiem tej choroby, nie chorują a zarażają np. paletki stąd trzymanie tychże ryb razem sprzyja własnie wystepowaniem tej choroby u paletek. Wierzę, że Twoje ryby wrócą do formy tylko rozpocznij leczenie, bo tak tego zostawic niestety nie można.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Jest to przedruk z pewnej strony
Adresu nie podaje by nie siac reklam:)

Do zwalczania tej choroby możemy zastosować kilka środków leczniczych:

Hexa-ex firmy Zoomedica Frickhinger (można kupić tam gdzie sprzedają produkty Tetry). Dawkowanie to 1 tabletka na 50 litrów wody. Producent zaleca kurację powtórzyć po 14 dniach, a gdy ryby nie pobierają pokarmu to zastosować podwójną dawkę.

Baktopur lub Baktopur direct firmy Sera. Dawkowanie: 1 tabletka na 50 litrów wody. Producent zaleca odłączenie systemu CO2. Jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana, to producent zaleca 1 tabletkę na 2 litry wody, do której wpuszczamy rybę na 30 minut, a następnie normalną kurację przeprowadzamy w akwarium ogólnym.

Spirohexol, preparat firmy JBL, ale czy jest do kupienia w naszych sklepach, to niestety nie wiem, być może w dużych miastach. Dawkowania tego leku niestety nie znam.

Pan Jerzy Antychowicz w swojej książce "Choroby ryb akwariowych" zaleca zastosowanie metronidazolu (niestety do kupienia tylko na receptę), w dawce 4mg na 1 litr wody przez 3-4 dni. Można również zastosować dawkę 50mg na 100 litrów przez 4 dni, po czym w trzecim dniu kąpieli do roztworu dodaje się 250mg metronidazolu na 100 litrów wody. Jeżeli ryby pobierają pokarm to możemy w rozpuszczonym metranidazolu namoczyć granulat i podać rybom, ale jest to metoda niepewna, gdyż może się okazać, że nie wszystkie ryby będą chętne go jeść, a zarażone są niestety wszystkie ryby.

Po zakończonej kuracji pamiętajmy żeby wymienić 1\4 wody i rozpocząć filtrację przez węgiel aktywny.

W przypadku leczenia tej choroby nie mogę podzielić się własnym doświadczeniem, gdyż nigdy nie walczyłem z tą chorobą. Widziałem tylko ryby zaatakowane tym pasożytem, wyglądało to bardzo paskudnie i chyba ryba w takim przypadku bardzo cierpi. Pamiętajcie, że dobre karmienie i prawidłowe parametry wody (pH poniżej 7) przyczyniają się do dobrej kondycji naszych ryb. Wydaje mi się, że przy prawidłowym karmieniu ryby, mogą być nosicielami tej choroby bez objawów zewnętrznych!

Na koniec chciałbym przytoczyć fragment artykułu, który ukazał się w kwartalniku akwarystycznym (AQUA FORUM) nr 5. Tytuł artykułu "Węgiel aktywowany" autorstwa Andreas Iliopoulos, John G.Reclos i George Reclos. Autorzy ci napisali coś, co mnie bardzo zaskoczyło i zdziwiło, dlatego postanowiłem o tym wspomnieć: "Niektórzy akwaryści wiążą używanie węgla aktywowanego z niewyjaśnionymi do końca problemami, które mogą wystąpić w zbiorniku, takimi jak choroba zwana dziurawicą i innymi dolegliwościami. Dlatego też zanim nowe badania związane z tym tematem nie zostaną opublikowane, lepiej wybierać węgiel do akwarium bardzo uważnie."
ODPOWIEDZ