filtr mechaniczny

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

filtr mechaniczny

Post autor: jasku »

mam akwa 300L i filtr ehaim profesional2 2026
chcialbym zainstalowac jeszcze jeden filtr który pracowal by jako mechaniczny, najlepiej zewnetrzny. Niechcem miec zadnych filtrów w w srodku akwa.
po podmianie wody i ruszeniu dna unosi sie w wodzie drobna mgielka jakby pylu który w czaesci osiada na roslinkach i podlozu i wlasnie po to chcialbym jakis filtr który by sie z tym natychmiast uporal
akwa 540L
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm filtr mechaniczny jak dla mnie nie istnieje. Musiał by mieć ogromną moc zasysania bo wątpie żeby ejden filtrerek przyciągnoł jakieś paproszki z drugiego końca akwa. Wydaje mi się że jako filtracja mechaniczna najlepiej spisuje się gąbka na wlocie filtra ogólnego.
Czołem :)
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

rozumiem ale moze cos daloby sie zrobic zeby filtr zasysal wode w kilku punktach no i wlasni jak mówiles jako filtracia sama gabka a lepiej dwie pierwsza zadsza a druga gesciejsza
edit.
albo cos tylko na czas podmiany wody aby pomoglo szybko uporac sie z plywajacymi paprochami
akwa 540L
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Trudna sprawa, dość trudna, musiałoby to być cos jak odmulanie dna non stop. Po pierwsze myślę, że bardzo szybko zapychałoby materiał filtracyjny a po dwa wciagało nie to co powinno, np. podawany na bieżaco pokarm. Zatem pomysł nie do ońca moim zdaniem trafny. Pozsotaje dokladne raz w tygodniu odmulanie dna i klasyczna filtracja.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

odmulam dno co tydzien wraz z pomiana wody tylko ze nie wszystko da sie odmulic a czesc syfu plywa w wodzie. No i wlasnie myslalem ze moze jakis filterek tylko z materialem gabkowym na pare godzin wlaczac (do czasu az woda sie zrobi kryształ) po podmianie wody kiedy to czesc syfu idzie w gure zeby jak najwiekrza czesc zanieczyszczania odfiltrowac zanim z powrotem zdazy osiasc na dnie.
myslalem nad prostym tanim filtrem zewnetrznym o duzej mocy i rozmieszczeniu punktów zasysania w 2, 3 miejscach, tylko ile moze taki filtr o duzej przepustowosci (1200-1400L/h)najtaniej kosztowac??
i czy to by zdalo egzamin
inne pomysly mile widziane
akwa 540L
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

"surowy' filtr gabkowy nie bedzie wylapywac pylku
Jak masz zdolnosci manualne i dusze do dlubania to mozesz zrobic sobie kubel z wydajnymi pampami i kilkoma punktami ssacymi i wlewowymi
Ja takowy zrobile na bazie 2 pompek aqela (2*650l/h) i 18 litrowego akwarium
Co bym nie robil lub nie wlal to gora po godzinie mam krysztal
Koszt to okolo 130pln
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Hmmm ostatnio coraz częściej myślę nad filtrem podżwirowym. Może coś takiego?? Ale sama nie wiem na ile taki filtrzak da rade. Jedynie moge teraz zasugerować ten temat ale nie testowałam więc nie skomentuję czy się by nadał.
Jak sprawdze to dam znać ale coś mi chodzi po głowie (może nie kupny ale mam pewien plan ) :lol:
Nie wiem jeszcze na ile to mechaniczny :wink: ale coś się wymyśli
Pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

Rybaczki pisze:"surowy' filtr gabkowy nie bedzie wylapywac pylku
Jak masz zdolnosci manualne i dusze do dlubania to mozesz zrobic sobie kubel z wydajnymi pampami i kilkoma punktami ssacymi i wlewowymi
Ja takowy zrobile na bazie 2 pompek aqela (2*650l/h) i 18 litrowego akwarium
Co bym nie robil lub nie wlal to gora po godzinie mam krysztal
Koszt to okolo 130pln
muglbys zazucic jakis schemacik i kryutki opis dzialania ??
akwa 540L
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Napisze wieczorem jak bede miec troche wiecej luzu :lol:
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

dzieki bede czekal
akwa 540L
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Przepis na filtr umieszcze niebawem w zrob to sam
narazie nie mam czasu na dokonczenie opisu
przepraszam
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

problem z filtracia rozwiazany zakupilem okazyjnie tetra ex1200 i teraz chodza dwa filtry, a jak podmieniam wode i cos tam zostanie jeszcze w wodzie z zanieczyszczen to otkrecam obydwa na pelne obroty i w ciagu chwili wszystko znika :)

dzieki za pomoc
akwa 540L
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Ja bym proponował włożyć do tego eheima co masz watę akwarystyczną np. Sera w ostatniej warstwie filtrującej i zapewnić dobrą cyrkulację wody, żeby wracała dołem do ssawki. Ja mam Tetratec EX700 z tąże watą, odmulaniem się nie zhańbiłem i żadne paprochy nie pływają, woda kryształek.
Częstym błędem jest także zbyt częste mycie wkładów filtra zewnętrznego. Jeśli nie masz przerybienia, raz na 3-4 miesiące to aż nadto.
(ostatnio myłem po pół roku i uznałem że to już lekka przesada, sądząc po fetorku który się wydobywał z wiaderka :wink: )
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

u mnie to wygląda tak ze jedna deszczownica jest ustawiona pionowo i dmucha w zdluz tylnej sciany a druga z góry podkątem nadól takze w zdluz tak aby tylko minimalnie poruszac tafla wody tym samym nie wybija mi CO2 z wody i podnosi syf z dna który jest w ciagu chwili wsysany przez obydwa filtry (ehaim 2026 i tetra ex1200) tym samym mam ciagle w miare czyste dno i wode krysztal (akwa 300L) jeden z filtrów ma zamontowany dwustronna ssawke (góra dól ) tak aby zasysac równiez wode z góry, w ten sposób nie zbiera mi sie kozuch na powiezchni wody
mam duuuza nadfiltracie dzieki temu tez nie musze zbytnio sie martwic o stezenie nitratów itp. tymbardziej ze wode podmieniam regularnie co dwa tygodnie (50L) i mam sporo roslin w akwa. Narazie roslinom pozwalam sie mocno rozrosnac a potem wszystko przytne tak jak uwazam za sluszne :) bo i powoli juz jest z czego przycinac i przesadzac
akwa 540L
ODPOWIEDZ