choroby bystrzykow i ramirezek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
narkus999
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2006 10:38
Lokalizacja: wawa

choroby bystrzykow i ramirezek

Post autor: narkus999 »

Mam 3 problemy akwa mam młode bo ok 3 miesięcy
parametry:
temp: ~26C podniesiona z 24
pH: 8
Two: 12 d
Tww: 10 d
Baniaczek: 240 l (NO2 iNo3 nie podaje bo była spora podmianka wody jak trzeba to zrobię testy i podam)
Do uzdatniania używam AquaSafe i po pewnym czasie szczepie bakterie „Cycle”

Obsada:
13 bystrzyków czerwonych
15 razborek klinowych
2 pary ramirezek

Urządzenia:
filtr: fluwal 405
kurtyna napowietrzająca

Wypadły mi 2 bystrzyki nie mogłem namierzyć powodu wiec nie lałem chemii tylko czekałem na objawy przebieg choroby:

u pierwszej: wytrzeszcz oczu połączony z apatia, zgon

u drugiej: mała biała plamka na pyszczku, brak kilku łusek i widoczna była rana na boku, wytrzeszcz oczu, apatia, zgon, po zgonie wyniszczone płetwy (możliwość uszkodzeń płetw poprzez przyssanie się do smoka filtra lecz niekoniecznie)

uwagi dodatkowe: po zauważeniu plamki na pyszczku bystrzyka zalałem akwa fmc i wyciągnąłem filtr węglowy, część bystrzyków ma poszarpane płetwy ale brak jakichkolwiek objawów martwicy, żadnych zbieleń

nie miałem testów na NO2 NO3 i spodziewałem się złych warunków wody oraz obecność fmc spowodowała ze zrobiłem podmiankę i narazie wszystkie zachowują się ok

Co odziwo w tych warunkach w akwa doczekałem się tarła razborek klinowych (zanim zdarzyłem przełożyć ikrę ramireza się do niej dobrała i po ptokach)

A teraz przejdźmy do pielegnic 2 z nich maja białawe odchody i jedna jest wyblakła i apatyczna znalazłem dwie choroby pasujące SPIRONUKLEOZA i KAPILARIOZA czyli słynne wiciowce i nicienie

1 pytanie: czy jest sposób na odróżnienie tych chorób (poza spuchniętym brzuszkiem)

2 pytanie: czy jest jakiś środek działający na te dwie dolegliwości równocześnie (w planach mam oddanie odchodów do weterynarza ale nie wiem czy ten którego znam zajmuje się rybciami :? )

o Flubenolu baktopurze i czymśtam na L.. już poczytałem ale nie chce atakować w ciemno bo to jest zupełnie bez sensu.

Najdziwniejsze jest to ze razborki nie wykazują żadnych odchyleń od normy i sadza ze cale kawa jest ich i zasuwają z prawej na lewo i cieszą się z życia

Mam jeszcze jedno pytanie do jakiej temp. bezpiecznej mogę podnieść żeby im nie zaszkodzić bo narazie jestem w trakcie poprawiania warunków rybciom i niedługo będę dolewał osmozy do wody żeby zbić Two z 12 co najmniej do 10 (ale nie za jednym zamachem).
ODPOWIEDZ