prawdopodobnie nicienie u neonów

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

prawdopodobnie nicienie u neonów

Post autor: BARA »

Zauważyłam u swoich neonów Inesa, a dokładniej u samic dziwne zachowanie co mniej więcej tydzień: ewidentnie powiększony brzuch i pływanie z opuszczoną głową (ciało w skos) w kółko. Trwa to parę minut i powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia. Poza tym inne zachowania normalne.

Przypominam zbiornik: 85l, pH 7,8 temp 25 stopni, woda podmieniana na odstałą co tydzień 20% z dokładnym sprzątaniem dna. Neony Inesa mam od czterech miesięcy, 6 sztuk. Do tej pory bez problemów.
Pozostała odbsada w głównym zbiorniku ma się bardzo dobrze: 5 tetr cesarskich, 2 neony czarne, 4 otoski i parka gupików Endlera z rzeszą malutkich różnej wielkości.

Pytanie: czy takie zachowanie Inesów jest Wam znane? To nie jest zrzucanie ikry przez samicę, bo takie zjawisko już obserwowałam. Zastanawiam się nad pasożytami i sposobem reagowania. Macie jakieś pomysły?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm trudno powiedziec, ale nicienie raczej bym wykluczył. Przy tym bardziej są widoczne objawu zewnetrzne, strata koloru (paska), rozjasnienia itp. Tutaj raczej z tego co przeczytałem nic nie wystepuje z tych objawów. Jednakże z tego co widzę, zdecydowanie za wysokie pH jak ne neony, może to jest przyczyna ich zachowania. Lubia one raczej kwasna wodę, maksymalnie powiedzmy pH do 7.0.
Postaraj się może obnizyc pH (możesz spróbowac nawet srodkiem sery pH - minus, tylko stopniowo i delikatnie, najlepiej w baniaku wziac czesc wody z akwa, zakwasic i cienka rureczka podawac z powrotem do akwa, aby było to rozłozone w czasie).

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ