dziwna narośl u neona

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

dziwna narośl u neona

Post autor: zielonyjezus »

witam,
zauważyłem dziś u jednego z neonków dziwną narośl. według mojej "fachowej" obserwacji wygląda to jakby.. stos wyszła przez klatkę piersiową :? ryba "utraciła" symetrię boczną, patrząc od głowy lewy bok ma bardziej wypukły niż prawy. nie mam możliwości zrobienia zdjęcia.
parametry wszystkie ok, warunki "neonkowe", ciemna woda, pH 6.7 itd.. ostatnio nawet prawie udane tarło ramirez.
co to może być? może rysunek w paincie coś wniesie do opisu :wink: zdjęcie tez jest tylko poglądowe, przerobione w paincie aby umożliwić lepsze wyobrażenie..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

narośl przez noc się rozrosła, teraz jest naprawdę spora i postrzępiona na brzegach. do tego zauważyłem u innego neona wytrzeszcz.. apetyt w normie, a nawet bardziej, nie chowa się, buszuje, walczy z innymi o dominację.. co to może być?!
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

Może po tym prawie udanym tarle, zapaskudziła się woda pod względem azotanów...
Czy zostawiłeś ikrę w akwarium?

W takiej sytuacji rybki mogły ulec ogólnemu osłabieniu, ta narośl to może rodzaj pleśniawki skoro jest postrzępiona...
a ta z wytrzeszczem może w taki właśnie sposób zareagowała na zmiany w wodzie... oby to nie był początek puchliny…

Obowiązkowo zrób jak najszybciej test na azotany i azotyny (ale najważniejszy jest ten na azotany)
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

tarło nieudane, bo ojciec zjadł młode.. pleśniawka to to na pewno nie jest, leczyłem kiedyś taką u bojownika.. ta narośl ma forme właśnie jakby coś wyszło ze środka. coś jakby alien w "osmym pasażerze nostromo" :wink: dziś dostanę mały zbiornik, przełożę ją tam, zrobię kwarantanne i poobserwuję
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

czy ta narośl nie wygląda przypadkiem podobnie do tej na zdjęciu?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

zdecydowanie nie. raczej jak stos..
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

podam ci link do strony na której jest sporo opisanych chorób wraz ze zdjęciami... może ci się wyjaśni co to...

http://www.2cah.com/pandora/Disease.html
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

no i znowu to samo. pojawilo sie teraz u innego neonka. wyglad ten sam, przede wszystkim brak symetrii bocznej, ryba wyglada jakby "skrecala w bok" caly czas, taka lekko wygieta. i narosl. na moje oko podobne do przepukliny.. tamta ryba zyje, wyglada na "zdrowa" z tym ze symetrii dalej nie ma i troche dziwnie plywa. ta trafila do kwarantanny, zachowuje sie normalnie.. co to moze byc? padla sugestia ze to moga byc jakies pasozyty. czy jakies maja takie objawy?
ODPOWIEDZ