prosze o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mega nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2006 21:56

prosze o pomoc

Post autor: mega nowicjusz »

na poczatku informuje, że jestem nowicjuszem chociaż akwarium mam od 2 lat :D
Moje akwarium troche mi się znudziło i chciiałbym je zmodernizowac.
Mam głównie skalary (12 sztuk), kirysy (3 sztuki), sumy rekinie (3 sztuki), zwinniki, bocje. Miałem glonojady spore ok.30 cm,
akwarium ma 240l temperatura ok.28oC. Nistety glonojadyt zdechły,
kupiłem następne to samo :( co robic? Jakie ma byc pH?
Aha no i ta modernizacja... czy moge do ttego aqua kupic jakies kamienie wapienne etc.? mam 3 korzenie i wszystkie rosliny zywe. co moge kupic a co nie? z góry dzieki za odpowiedzi. :D
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Hmmm, 2 lata i nowicjusz? Trochę nie rozumiem, ale ok do rzeczy. Co do rybek zacznijmy od tego. Sum rekini, az trzy w tym akwa? Ta rybka potrafi rosnąć do okazałych rozmiarów, myślę że nawet długości Twego akwa. Co prawda w tych warunkach nie ma szans, ale stąd kłopoty z innymi rybami i to małe nieporozumienie w tym zbiorniku. Kiryski rybki stadne, czyli od 5-6 wzwyż więc zdecydowanie niezbyt dobrze się czują. Skalary 12 sztuk, nie wiem jak długo je masz i jakich są już rozmiarów.
Generalnie polecam dobrac rybki parametrami co do zbiornika i jeszcze lepiej co do biotopu, choć to bardziej indywidualne podejście. Co do modernizacji zostałabym przy korzeniach i roślinach, przynajmniej jak przeważają w tym akwa skalary i żadnych skałek bym tu nie dawała ze względu na rodzaj ryb a dwa parametry wody. Co do pH, pisałam wyżej musisz dobrac rybki, które mają zbliżone parametry wody, jak pH, twardość wody, temperatura.
A glonki czemu zdychają? Hmmm albo złe parametry wody o których wyżej, a przede wszystkim przerybienie, za dużo ryb, za duzych ryb za małe akwarium na takową obsadę.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Masz niezłe przerybienie! W 240 litrach możesz trzymać 2 pary skalarów a nie 12 sztuk!

pH ok 6,5, wapienie odpadają, polecam piaskowce,
Poczekaj na wypowiedzi innych forumowiczy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
mega nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2006 21:56

Post autor: mega nowicjusz »

z oddaniem rybek znajomym nie będę miał problemów...
muszę zię przyzna, że nie mam za duzo czasu na interesowanie sie akwarystyka prenumeruje gazety o tej tematyce ale nawet nie mam czasu ich czytac :cry: a jakie rybki moge miec? napewno chce mikec skalary bo to moje uluubione ryby.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jak juz napisałem, w tym akwarium możesz mieć 2 pary skalarów, do tego stadko kirysków (z 10 sztuk), błyszczyki parańskie też są bardzo ładne (10 sztuk), ewentualnie jeszcze parka (albo 1 samiec + 2 samice) zbroiników Ancitrus sp. i to wszystko.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ