112l, pierwsze akwa- plany i konkretne pytania

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

112l, pierwsze akwa- plany i konkretne pytania

Post autor: gilliam »

Akwarium założyłam 4 listopada, przestrzegając wszystkich znanych mi zasad zakładania zbiornika.

W akwa znajdują się korzenie dębowe, kamienie bez wapnia (próba z octem- czy oby to na pewno działa?) i oczywiście roślinki (żabienica amazońska i delikatna, moczarka, zwartka Blechera, wąkrota, ponikło, nurzaniec, dzisiaj dodałam paprotkę pływającą).

Woda szybko się skrystalizowała. Pomiary wody
zrobiłam ok. 2 godziny po zalaniu akwa: pH 8, NO3 10, NO2 0, GH pow. 10, mniej jak 16 (testy tetry mam po niemiecku, czy niemieckie d to to samo co n? Przy okazji jaką jednostką jest n?), KH 6. Będę dążyć do parametrów GH 8-10, z KH nie mam pewności, pH obojetne. Temperatra 25 stopni.

Planowana obsada: 5xkirys spiżowy albinos, 2x molinezja żaglopłetwa, 10xneon Innesa, 4xzminniak plamisty, 2xpielęgniczka Ramireza, 2xprętnik karłowaty, być może jedna (dwie?) żabki, ale muszę o nich więcej poczytać (chyba, że Wy mi powiecie, czy mogą stwarzać jakieś kłopoty).

Zbiornik ma przednią szybę lekko profilowaną, więc, jak się tutaj dowiedziałam, nie bedzie miało w rzeczywistości 112l. Filtr Aquael FAN-2 z napowietrzaczem, grzałka Elite 150W, 2 świetlówki po 18W.

Pytania (jeśli nie sprawi to wam problemu, to oznaczajcie odpowiedź numerem pytania):

1. Czy ta obsada nie jest za duża do takiego akwa (z żabkami/bez żabek)? Ew. co byście zmienili. Ja mam wątpliwości co do molinezji żaglopłetwych- czytałam, że 25 stopni to dla nich temp. minimalna, poza tym w mojej książce pisze o dodawaniu 1 łyżeczki soli na 5 litrów, co zastanawiam się, czy nie zrobiłoby z mojego słodkowodnego akwa słonowodnego :) (z drugiej strony, sprzedawca w zoologicznym powiedział, żeby dodawać tylko przy wpuszczaniu ryb 3 łyżki stołowe na 100 litrów- no i co tu sądzić?). Także temat do rozważenia, bo mam wiele watpliwości. No i neony Innesa- w sumie nie zaleca się poczatkującym...

2. Filtr- sama nie wiem... Czemu te FAN są takie tanie? Strasznie to podejrzane. Jakoś nie mogę mu zaufać, chociaż działa bez zarzutu :D Poza tym wytwarza tak dużo bąbeków, że z daleka wyglądają jak brudna woda (chociaż to nie moja opinia, ja widze bąbelki :wink: ). Lustro wody całe w banieczkach. Może obniżyć filtr dalej od powierzchni?

3. Światło- mam 36 W w 112l. powinno być 0,5W na 1l, tak? Jeśli tak, powinnam mieć 56W. Czy na świetle 36W akwa może pożyć jeszcze przez jakiś czas (kwestia finansowa- kilka tygodni, miesięcy...).

4. CO2- wystarczy być "akwarystą" przez 2 dni, aby stwierdzić, że CO2 z Allego za ok. 40 zł za 3 butle z plastikowymi "dyfuzorami" jest do d...py. Czy mogę wykorzystać to badziewie i dopiero później zakupić coś porządniejszego? Czy to CO2 z tych butli w ogóle cokolwiek da?

5. Czy dobrze ustaliłam te parametry? Ile powinno wynosić KH?

6. Na forum ktoś pisał, że zamiast Ramirezów lepsze kakadu, ale podobno te mogą być agresywne(?).

7. Czy można karmić jako żywy pokarm larwami komarów? Przez całe lato mam takowe w beczce w ogrodzie. Żyją w deczczówce, nie ma tam żadnych glonów ani innych żyjątek. Czy po opłukaniu takie larwy się nadają? Oczywiście to wersja na lato, nie zamierzam ich mrozić :D

8. Pierwsze ryby zamierzam wpuścić po miesiącu od zalożenia akwa, czyli 4 grudnia, o ile zamierzone parametry zostaną osiągnięte. Ale czy miesiąc to nie za wcześnie?

9. Bakterie do filtra- jako że mój filtr ma tylko jeden, gąbkowy wkład, to przy czyszczeniu będę musiała umyć cały materiał, a więc większość bakterii, wydaje mi się, że nawet płucząc w wodzie z akwa, zginie. W takim przypadku chyba koniecznością jest dodawanie bakteri po umyciu wkładu (?).

10. Wymiana całkowita wody (!)- czy można jakoś tego uniknąć? Nie wiem, jak to wyglada w praktyce, to moje pierwsze akwarium, ale na samą myśl, że wszystkie roślinki i rybki będa sie szlajały po słoikach (no dobra, mam kaktusy w 6 litrowym akwa, ale mi się zdaje, że żadna z tych opcji nie jest... pożytyczna)... po prostu nie mogę sobie tego zupełnie wyobrazić. Czy naprawdę nie da się uniknąć restartu?

Dziękuję z góry za Wasze odpowiedzi. Poważnie podchodzę do tematu, ponieważ zależy mi na zdrowiu i komforcie ryb i roślin, które będą żyły w moim akwa. Jeśli chodzi o żywe stworzenia, to estetyka schodzi na drugi plan.
Obrazek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No, podejście bardzo mnie zaskoczyło - pozytywnie ma sie rozumieć. Postaram się na ile wiem i na ile mi sił starczy (masa pytan:)) odpowiedzieć.
Obsada nie jest zła, żabki bym sobie darowała :)

Zgadza się jak zbiornik profilowany to nie ma 120l faktycznie, ma nieco mniej. Jakieś koło setki (są przeliczniki, zresztą mozna matematycznie wyliczyc :)

Co do parametrów wody tak n oznacza stopnie, podaję sie parametry twardości w tzw. stopniach niemieckich. Jednak co do pH nie bardzo rozumiem, piszesz raz o 8 za chwilę ze masz obojetne. 8 to nie jest obojętne, to zasadowy odczyn. Stanowczo, no..moze nie stanowczo, ale za wysokie.
Parametry będą się zmieniały, bo akwarium dojrzewa. Pomiary przeprowadz za jakies 2-3 tygodnie i wtedy mozna coś myslec.

teraz po krótce do odnosników.
Filtr - filtr jak filtr nie jest zły i się nadaje, oczywiście są lepsze :)

Światło - nie jest 0.5W na litr ale też nie nalezy przesadzać ( to oczywiście mój indywidualny pogląd). Dla mało wymagających rośłinek powinno wystarczyć.

Z CO2 póki co się wstrzymaj, zobacz jak rozwijaja Ci sie roślinki a z czasem zrobisz sobie bimbrownie, zakupisz dobry dyfuzor i będzie OK jeśli chodzi o nawożenie CO2.

Co do wpuszczenia ryb, to dobrze że później niż wcześniej, jednakże jest to uwarunkowane czy Twoje parametry wody będą spełniały wymagania dla danej obsady akwa.

Płukaniem filtra się nie przejmuj. Jak bedziesz czyściła wystarczy w wodzie z akwa, nic nie zginie, tzn. nie do konca i nie bedzie to katastrofalne w skutkach,

Co do wymiany wody. Nie wymienia się całkowicie wody, tylko dokonuje sie podmiany raz na tydzien w ilosci 20% litrazu na nową, zatem jak widzisz mozna tego uniknąc :) Dodam woda przygotowana na 2-3 dni przed podmianą w celu usunięcia z niej chloru.

Uffff nie wiem czy to wszystko, ale choć tak cześciowo mam nadzieję odpowiedziałam.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

Przede wszystkim gratuluję nowego zbiornika. I muszę się pochwalić, że ja też dokładnie 4 listopada (tj. w ostatnią sobotę) uruchomiłem nowe akwa 240l.
1.Co do obsady, to uważałbym na molinezje żaglopłetwe. W moim pezypadku samiec jest agresywny i lubi gonić inne rybki. Nic by w tym może nie było złego gdyby nie to, że przy okazji podgryza im ogonki (zwłaszcza gupikom). Co do soli, to dodaje się 1 łyżeczkę na 50, a nie na 5 litrów.
Żabki kiedyś miałem, ale dość szybko mi zdechły (nie mam pojęcia dlaczego).
Poza tym wszystko ok.

2. Filtry FAN są dobrymi filtrami. Jednak po jakimś czasie jak będzie Cię stać, to polecam kupno kubełka, ew. kaskadę (np. FZN-3).

3. Jeśli nie masz roślin wyjątkowo światłolubych, to może wystarczyć. Po jakimś czasie sama się zorientujesz, czy potrzeba instalować kolejną świetlówkę, czy nie.

4. Z CO2 na razie możesz poczekać. Na początek wystarczy Ci to, które już masz.

6. Ramirezy miałem - bardzo piękne i delikatne rybki - szczerze polecam. Kakadu nie miałem niestety.

7. Nie jestem pewien. Może się zdażyć, że akurat z tymi larwami wpuścisz do zbiornika jakieś "złe" bakterie, lub pleśń.

8. Miesiąc to na pewno nie za wcześnie. Ja zamierzam wpuścić ryby po 2-3 tygodniach. Tyle że ja podłączyłem już "zakwitnięty" filtr z innego akwa. Oczywiście woda w akwa uprzednio uzdatniona.

9. Jeśli wyczyścisz filtr w wodzie z akwa, to możesz być pewna, że flora bakteryjna przetrwa. Nie wydaje mi się aby istniała potrzeba ponownego "szczepienia" filtra bakteriami.

10. Wymiana całkowita wody - NIGDY !!! (chyba że akurat ktoś Ci nasika do akwarium ;-)). Ja podmieniam co tydzień około 10% wody. Przy okazji odkurzam dno.

Pozdrawiam i życzę powodzenia:
Dominik.
akwa 1:375l full JBL e901, skalary, bocje, kosiarki.
akwa 2:160l Tetra ex 700; malawi.
akwa 3:60l Fluval 204: rośliny
akwa 4:60l FZN-3 neony ;-)
akwa 5:25l;FZN-1 żłobek.
akwa 6:10l;żłobek 2.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

"Co do soli, to dodaje się 1 łyżeczkę na 50, a nie na 5 litrów."

W książkach piszą różnie, jedni zalecają łyzeczke na 5 litrów, inni na 10.
Ja, gdy jeszcze hodowałem żyworódki, dawałem 1 łyzeczke na 10-15 litrów wody, jak dasz za dużo soli to rośliny będą Ci źle rosły (roślinom szkodzi nadmiar chlorków, a sól kuchenna/morska to właśnie chlorek sodu).
Nie syp soli prosto do akwarium, jak juz to rozpusć odpowiednia ilość w wodzie i dolej jej przy okazji podmiany wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Ale właśnie dlaczego lepiej zrezygnować z żabek- za małe akwa, za dużo tlenu zużywają...? Bardzo podobają mi się te żabki. Tylko jeśli już, to czy można trzymać 1 żabkę, czy może wymagają one większego towarzystwa. 2 żabki, jeśli nie ma z nimi większych problemów, mogłabym trzymać, ale nie chciałabym, żeby się rozmnożyły. Jak to z nimi jest? Czy w ogóle można trzymać pojedynczo np. żabkę, mieczyka, krewetkę? Nie będzie im smutno? Pytam z ciekawości.

pH mierzone po zalaniu zbiornika wynosiło 8, a odczyn obojętny 7 chcę uzyskać, aby wpuścić ryby.

Naprawdę nie wymienia się całkowicie wody? Nie wiem, czemu mi się utrwaliło w pamięci, ze raz na rok trzeba wszystko wyjąc, opłukać... Wielka ulga...

O podmianach oczywiście wiem. A teraz też robić podmiany, kiedy jeszcze nie ma ryb i akwa dojrzewa? Bo odmulać dna chyba nie ma sensu teraz... Jak to jest? Kiedy zacząć?

Myślę, że jeśli moje molinezje tak się będą zachowywać, to po prostu oddam je do sklepu. Ale zaryzykuję, jeśli nie ma z nimi większych problemów. Są takie piękne... :D

Jeśli chodzi o larwy komarów- deszczówką, w której się chowają, podlewam rośliny domowe od roku i nie mają one żadnych zmian, ziemia jest czysta. Więc chyba można tą deszczówkę uznać za zdrową, a skoro tam żyją tylko i wyłącznie te larwy (oczywiście nie licząc mikroorganizmów), to może warto spróbować?

A bimbrownia to taki domowy sposób na CO2, tak? Czytałam tutaj trochę o tym, ale już nie pamiętam... Ma takie samo działanie, jak kupna butla z dyfuzorem?

I jeszcze zapomniałam o jednym pytaniu: czy zmienniaki plamiste jako ryby stadne nie będą się u mnie źle czuć 4 osobniki (samiec, 3 samice)?

Dziękuje za Wasze rady, mam nadzieję, że jeszcze kilka osób się wypowie. Czyli podsumowując:

Obsada w miarę. Bakterii nie kupować, bo wpuszczam rybki po miesiącu, więc same się wytworzą, a przy płukaniu wkładu w filtrze w wodzie z akwa nie zginą. W miarę napływu finansów przeprowadzić tuning akwa- filtr kubełkowy, świetlówki (więcej W, lepsze, może Sera- dobre są?), porządny zestaw CO2.

PS. Jak się cytuje wypowiedzi forumowiczów, pisząc post?
Obrazek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Hmmm.... Nie chce się narzucać, bo nie wypada, więc tylko subtelnie o sobie przypomnę.

A co mi tam- zamierza ktoś mi jeszcze pomóc, bo nie wiem, czy warto tu zaglądać :?:
Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!

Naturalnie mozesz hodowac zabki! Tylko nie z pielegniczkami. Pamietaj zabki te przyjmuja tylko pokarm zywy i mrozony np. Ochotka. One zyja bardzo towarzysko wiec w grupie beda sie lepiej czuly.

Nie wody nie trzeba wymieniac, tylko podmieniac. Osobiscie podmieniam co tydzien okolo 1/4 pojemnosci. Moje akwa stoja juz wiele lat i nigdy jeszcze nie musialem robic restartu.Jezeli Akwa dojrzewa nie potrzebujesz robic tych podmian.

Deszczowka.... osobiscie nie probowal bym. (kwasne deszcze itp, idt) Larwy komara...jak najbardziej!


Tak bimbrownia to domowy sposob na CO2. Na forum bylo juz bardzo wiele na ten temat pisane. Wiec uzyj opcji szukaj :wink:

Jak sie cytuje?...
Nad okienkiem w ktorym piszesz jest button
"Quote" kliknac, potem dowolny tekst innego Usera skopiowac, wkleic i znow kliknac button "Quote"
Dobrej zabawy! :D
A co mi tam- zamierza ktoś mi jeszcze pomóc, bo nie wiem, czy warto tu zaglądać
Wiesz my tu nie jestesmy zatrudnieni... Kazdy robi to z zamilowania. I napewno nie 24h na dobe. Wiec cierpliwosci... :wink:
Pozdrawiam Marcin!
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Post autor: rados »

Gilliam więcej luzu widzę, że wiedzę nienajmniejszą masz, zamiłowanie też a tutaj zawsze Ci ktoś pomoże

Powodzenia w hodowli!
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

my tu nie jestesmy zatrudnieni... Kazdy robi to z zamilowania. I napewno nie 24h na dobe.
Gilliam więcej luzu
5 dni- prawie jak 24h :D

Ciesze się, ze odpisaliście. Sorki za powyższe cytaty, ale musiałam poćwiczyć :)

A więc na żabki muszę kiedyś założyć nowy zbiornik, bo z ramirezek nie zrezygnuję.
Deszczowka.... osobiscie nie probowal bym.
Nie chciałam tej deszczówki wlewać do akwa :shock: Tylko opisałam środowisko, w którym żyją larwy komarów.

Najnowsze wieści z życia mojego zbiornika:

Nie podoba mi się ten filtr. Obniżyłam go, przestawiam ciągle wypływ, ale ciągle robi się masa bąbelków na powierzchni, co tym bardziej mnie denerwuje, bo moja roslinka pływająca pływa w kącie. Czy ktoś z Was korzysta z filtra FAN-2 Aquael, bo zgubiłam instrukcję? Jeśli tak, to prosiłabym o zeskanowanie.

Roślinki nie wyglądają zachwycająco. Zdarza się tak na poczatku?

I czemu świetlówki się nagrzewają? Nie powinny być energooszczędne i nie wydawać ciepła?

Pozdrawiam, Gilliam.
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

gilliam pisze: I czemu świetlówki się nagrzewają? Nie powinny być energooszczędne i nie wydawać ciepła?
Bo świetlówki tylko ok 20% energii (prądu) zamieniają na światło a reszte na ciepło.
Nie martw sie tym, w przypadku zwykłych zarówek to wygląda jeszcze gorzej, ok 4% idzie na światło a 96% na ciepło.
Pod tym względem (prawie)doskonale są diody LED, wnich ok 90-95% idzie na światło a tylko kilka% na ciepło, jednak nie warto ich monotowac bo są drogie(ok 0,5-2zł/sztuka, ale do pokrywy trzeba ich dużo) a do ich podłączenia potrzebny by był prostownik i odpowiednie oporniki. One są dobre by podświetlić obudowe kompa ;)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Cześć!
Najpierw gratuluję takiego przemyślanego początku :)
gilliam pisze:Nie podoba mi się ten filtr.
I słusznie. Na 112l to przepływ ma dobry, ale objętość filtrująca trochę mała. Jeśli chcesz zredukować prąd, to zwyczajnie załóż na wylot filtra deszczownię (koszt ok. 7zł chyba). To chyba najprostszy sposób. A swoją drogą w przyszłości rozglądałabym się za jakimś filtrem kaskadowym lub kubełkiem (szczerze polecam Eheima 2211).
gilliam pisze:I czemu świetlówki się nagrzewają? Nie powinny być energooszczędne i nie wydawać ciepła?
Same świetlówki nie nagrzewają się tak bardzo jak statecznik. Kewstia zmiany tradycyjnego statecznika na elektroniczny. W miarę możliwości poszperaj w necie i zastanów się czy nie warto przerobić instalacji w pokrywie. Zalety po przeróbce: dłuższa żywotność świetlówek, zapalają się bez mrugania, mniejsze nagrzewanie (duża zaleta latem podczas upałów). Teoretycznie Twoje roślinki w tym świetle powinny się udać, zanim zaczniesz kombinować z montażem następnej świetlówki, spróbuj najpierw założyć na świetlówki odbłyśniki, ew wykleić pokrywę błyszczącą folią alu.
@chemik4
Właśnie montuję nowe oświetlenie w akwarium bez roślin z muszlowcami. Są to dwa reflektory po 18 białych LED każdy, razem 400 cd i 2,2 W. Tanie nie były, ale efekt jaki...
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Dzięki za odpowiedzi.

Deszczownia- takie właśnie miałam plany. Ale potrzebuję najpierw instrukcji do FAN-2 AQUAEL, ma ktoś? Myślicie, że jak pójdę do zoologa to mi pozyczą do skserowania? :D

Już kupując akwarium wiedziałam, że ten filtr to nie najlepsze wyjście. Mam żal do siebie po akurat wtedy mogłam sobie pozwolić na kubełkowy... :( Teraz będę musiała troche poczekać, w międzyczasie lepiej ograniczę ilość rybek.

Ok, nowe pytanie: :D
Jezeli Akwa dojrzewa nie potrzebujesz robic tych podmian.
Zostały mi niecałe 3 tyg. do wpuszczenia pierwszych rybek (pierwsze pójdą chyba kiryski i zmienniaki). Mam przez 3 tyg. nie podmieniać wody? (chociaż już to zrobiłam po tygodniu zalania akwa, bo nie wiedziałam, ze nie trzeba). Nie będzie to, hmmm...- glonotwórcze? :)
Obrazek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Akwarium dojrzewa, zachodzi cykl azotowy i przez ten czas nie dokonujesz żadnych podmian wody. Po prostu woda w akwarium musi całkowicie dojrzeć i zajść pełen cykl azotowy. Niestety to trochę zaburzyło ten proces, zatem musisz ze 2-3 tygodnie poczekac do zasiedlenia swego zbiornika i wody nie ruszać :)
Per aspera ad astra

Obrazek
rados
Posty: 191
Rejestracja: 28 paź 2006 14:32
Lokalizacja: Łuków

Post autor: rados »

Używam takiego filtra , sposobów regulacji jest kilka:
1. jeżeli nie możesz zmniejszyć napowietrzania to prawdopodobnie rurkę zasysającą powietrze masz nałożoną bezpośrednio na kopułkę filtra więc musisz ją przełożyć na taki plastikowy łącznik (u mnie koloru czarnego) znajdujący się bliżej wylotu i ewentualnie filtr trochę podnieść do góry
2. zmniejszyć moc filtra pokrętłem ale nie polecam.

Z czasem filtr się przybrudzi i nie będzie miał takiej siły ciągu, napowietrzanie samo się zmniejszy.

Do Twojego zbiornika moc tego filtra wystarczy, oczywiście lepszy byłby kubeł albo kaskada.
ODPOWIEDZ