Jakiej pompy i jakiego kleju użyc???

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Jakiej pompy i jakiego kleju użyc???

Post autor: Manthei »

Cześć.
Planuje zrobienie filtra zewnętrznego do 720l Aqwarium.
Myślę o filtrze przepływowym składającym sie minimum z czterech komór, ma on mieć jakieś 30cm wysokości 30cm szerokości i 70 cm długości.
Chce zbudować cos w stylu mini Aquarium (mam darmowy dostęp do szkła wszelkich wymiarów :wink: ) z filtracja przez żwir, ceramikę i watę.
Potrzebny mi jest mocny klej, niestety nie znam żadnego (poza sylikonowym) który by trzymał wystarczająco mocno i nie szkodził rybom.
Co do pompy tez mam pytanie. Jakiej mocy potrzeba do takiego Aquarium?
Woda będzie zassana z Aqua wężem ale jakoś musi wrócić :lol:

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Z takim filtrem to nie zupelnie tak...
Woda nie moze byc poprostu zassana wezem!
Albo zbudujesz/wkleisz wewnetrzny slup, gdzie woda bedzie sie przelewac albo wyciac dziury w szkle...boczna lub dolna.
Taki sump to doskonala filtracja biologiczna wiec polecam przeplyw max 1,5 do 2 razy pojemnosci akwa o mocy min 25-30W.
Wysokosc powinna jednak byc min 40cm. Stan wody okolo 25-30cm.
Sklo klei sie wylacznie silikonem akwarystycznym!
A dzialac bedzie to na zasaczie przelewu... co pompa wypompuje z filtra do akwa, to przeleje sie z akwa do filtra! Jednak w filtrze powinno zawsze byc jeszcze troche miejsca (te pozostale 15-10cm pojemnosci) aby przy defekcie pompy nie zalalo Ci mieszkania. Dlatego NIGDY nie zaciagac wody wezem z akwa!
A jezeli tak... to z wentylem/zaworem magnetycznym ktory zamknie doplyw po utracie napiecia lub defekcie pompy :wink:
Czesc Marcin!
Ostatnio zmieniony 20 lis 2006 16:32 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kiedyś sie stosowało filtry zewnętrzne do których właśnie tak (rurką) była doprowadzana woda (lustro wody w filtrze i w akwa na tej samej wysokości, zasada naczyń połączonych), no chyba, że ten filtr ma być ustawiony pod akwarium, to wtedy jest ryzyko zalania pokoju...
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Cześc.
To jest szkic mojego filtra. Niestety nie mogę podać dokładnych wymiarów węża czy wysokości ścianek mam problemy z komputerem na którym jest oryginał :cry: a to jest na poczekaniu zrobiony plan.
Myśle ze największą troska (jak mówicie) jest bezpieczeństwo rybek (mieszkanie by wyschło). Dlatego pomyślałem o pływaku na końcu węża jako stoper dopływu wody do filtra, obawiam sie tylko przerywanego ciągu wody, co może wywołać efekt zapowietrzania filtra :roll: .

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

:oops:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

czyli filtr bedzie pod akwarium... więc dopływ wody zrób tak jak SUM napisał
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Czesc.
Dzieki za rady.
Bylem dzis "w terenie" obadac ceny mozliwych rozwiazan. Doszedlem do wniosku ze robiony wlasnorecznie filtr nie jest zbyt oplacalny. Za cene pompy zaworu wezy i kleju, zaplace tyle co za maly filter (ktory napewno bedzie dzialal, np:fluval305). Biorac pod uwage czas jaki bym na to poswiecil ( i juz poswiecilem :roll: ) to jest on warty drugiego filtra.
Mysle o dwoch filtrach fluval305, zastanawiam sie czy jest to lepsze rozwiazanie niz jeden duzy np firmy eheim. Macie moze lepsze rozwiazanie? Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Dwa filtry sa zawsze lepsze jak jeden :wink:
Co nie znaczy, ze fluval jest lepszy od Eheim...
Osobiscie mam podobne akwa 648l. Filtruje je E2028 i E2026.
To filtry Eheim :wink:
Osobiscie kupilbym jednak minimum jednego Fluvala 405.
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Czesc.
Dzieki za rady.
Jeden problem mam juz z glowy.
Mowie o filtrach fluval gdyz sa duzo tansze od eheim. Za dwa fluvaly dostane jednego eheima(no i zapasowe wklady :wink: ) a jest to dla mnie bardzo waznym aspektem. Zastanawiam sie nawet nad starszym modelem (304) z przeceny :wink: .
Jeszcze raz dzieki!!!
ODPOWIEDZ