Podrzucony problem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

dobre testy robi ZOOLEK, najważniejsze chyba są na pH i twardosć, potem jeszcze na zwiazki azotu (NO2 i NO3), najlepiej kupic do kazdego osobny test
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Jeszcze jedn pytanie. Czyściłam filtr zaledwie 4 dni temu. Dlaczego dziś z niego śmierdzi? Tak ma być czy coś jest nie teges? W środku są 2 wkłady gąbkowe. Wg oferty sklepu oryginalnie jest tam jedna gąbka i jeden wkład węglowy. Mam kupić taki wkład?
malenstwo
Posty: 95
Rejestracja: 20 mar 2006 19:44

Post autor: malenstwo »

weglowy raczej stosuje sie aby oczyscic wode po leczeniu rybek
poczekaj na porady innych ale tego raczej nie kupuj
a co do smierdzenia to moze po tym jak dlugo nie dzialal to teraz wszystkie syfy zebral i trzeba go delikatnie przeplukac normalnie z filtra nie powinno smierdziec
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

kajka pisze:Jeszcze jedn pytanie. Czyściłam filtr zaledwie 4 dni temu. Dlaczego dziś z niego śmierdzi? Tak ma być czy coś jest nie teges? W środku są 2 wkłady gąbkowe. Wg oferty sklepu oryginalnie jest tam jedna gąbka i jeden wkład węglowy. Mam kupić taki wkład?
Czesc.
Co do wkladu weglowego to powiem ci to co sam uslyszalem tu na forum:"Wegla aktywnego nie powinno sie wogole stosowac! Tylko po kuracji jakejs choroby aby usunac chemie! I nie dluzej jak 2-3 dni! Wegliel wyjalawia wode i po osiagnieciu swoich kapacytetow oddaje wszystkie pochloniete swinstwa do wody wiec wywal ten wegiel!"
Mysle ze jest to bardzo madra i wszystko wyjasniajaca wypowiedz :wink:
Co do zapachu z filtra, hm... moj nigdy nie pachnial :lol: .
Jesli odstawilas wode jak ci mowilem, to teraz ja podmien. To napewno zmniejszy "aromat" wody w akwarium. Powtarzaj to co jakies dwa tygodnie.
Ps. Pamietaj o tym ze wklady do filterka myje sie pojedynczo w wodzie z akwarium.

Pozdrawiam!!!


Jakos mi sie dwa wkleily:oops: , usuncie prosze.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2006 0:30 przez Manthei, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kajka, zwróć uwagę na przyczynę brzydkiego zapachu: czy to tak pachną wkłady gąbkowe czy komora silnika. W jednym i drugim przypadku może to oznaczać, że z jakiś powodów powstał rozkład gnilny. Trzeba zlokalizować jego źródło. Być może jest to martwa ryba lub jej szczątki.

Niedobrze, że filtr leżał na dnie. Mógł zaciągnąć w siebie sporo stałych nieczystości. Proponuję, żebyś wszystko poza wkładami dokładnie przepłukała w bieżącej wodzie i wyczyściła przy pomocy patyczków z wacikiem.

Wodę w akwarium podmieniaj na odstałą w ilości 20% co tydzień. Możesz też delikatnie co tydzień czyścić wkłady gąbkowe z filtra w wodzie spuszczonej z akwa. Ale to juz przeciez wiesz od moich przedmówców.

Węgla nie używaj, bo służy on tylko do wyciągania chemii z wody i powinno się go stosować tylko przez parę dni po leczeniu lub odkażaniu.

Przed Tobą sporo jeszcze pracy, musisz zadecydować które ryby sobie zostawiasz a które powinnaś oddać. Zrób to jak najszybciej, bo jak widzisz, juz zaczynają sie kłopoty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

No staram się z tymi rybami. Narazie znalazłam domek jednej.
Mam nadzieję, żę reszta też się rozejdzie.

Wyrażnie śmierdzą gąbki w filtrze. Widocznie, tak jak piszecie, zbiera te wszystkie syfy które był na dnie. Mimo, że starałam się odmulić domowymi sposobami. Dziś płukanie pierwszej gąbki i podmianka wody.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

a ja chcialbym cie pochwalic. pewnie nikt inny tego nie zrobi, sami tu "opieprzacze" :wink: jestes chyba pierwsza, a na pewno jedna z niewielu ktorzy chca sie tak gruntownie dowiedziec czegos od samego poczatku. inni (m in ja) najpierw popelniaja mase bledow, dopiero potem szukaja porady. ty robisz inaczej i to sie chwali. oby tak dalej i bedziemy mieli kolejna rasowa akwarystke:)
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Dzięki wielkie. Jak wiesz zakładanie akwarium nie było moim pomysłem. Miałam zbyt mało czasu. Nie czytałam żadnej literatury, nie miałam kontaktu z akwarystami. Stałam się właścicielką rybek z dnia na dzień. I skoro już zdecydowałam się na pozostawienie rybek to chciałabym robić wszystko jak najlepiej. Właśnie dzięki wam jakoś to wszystko działa.
I szczerze mówiąc nie spodziawałam się, że wieczorne podpatrywania podwodnego życia dają tyle frajdy :mrgreen:
ODPOWIEDZ