Pare pytań.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Encza
Posty: 28
Rejestracja: 14 gru 2006 19:38
Lokalizacja: Zabrze

Pare pytań.

Post autor: Encza »

Mam parę pytań i żeby nie było, że nabijam sobie posty, to napiszę wszystko w jednym temacie :wink: .

1. Dziwna molinezja. Nie wiem czy samiec, czy samica. Końcówkę ogona ma w kształcie księżyca, jest żółta w ciapki i jedno oko ma czarne. Głównie chodzi o to, że odkąd ją mam ( jakieś pół roku ) ona wciąż przebywa na dnie. Nie wiem czy myśli, że jest sumikiem, czy po prostu jest na coś chora.... Ale pół roku już tak żyje i żadne rybki jej nie kąsają, nie podgryzają.... nawet czasem mam wrażenie, że do niej podpływają i się nią ''opiekują'' :lol: . Jak sypie rybciom jedzenie, to wtedy molinezja się dźwiga i płynie prawie że w pionie do góry. Co to może być?

2. U mieczyka na ''ustach'' zauważyłam taki dziwny biały ciągnący się hmmm... glut. Ma on około 0.5 cm. Mieczyk ma ''usta'' białe, jakby obrośniętym glutem. Już nawet go wyciągnęłam i delikatnie próbowałam to usunąć, ale to znów się nawróciło. Co to może być i czym może być spowodowane?

3. Od koleżanki dostałam małe mieczyki ok. 1-centymetrowe. BYŁO ich 17 i były oddzielone pleksową płytką, zajmowały ok. 1/5 akwa. Wczoraj na próbę dałam rybcie do tych dużych i przez 5 godzin pływały razem. Później spojrzałam do akwa i było widać tylko 2 rybki, a jedną bez głowy pływającą po powierzchni :cry: :shock: . Nie musicie mnie upominać, bo sama wiem, że to moja wina. Później odnalazłam 11 ryb wystraszonych i ukrytych pomiędzy kamyczkami z podłoża. Znów oddzieliłam je i mam TERAZ tylko 13 rybek.... Kiedy więc mogę te małe rybki dołączyć do dużych?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

na drugie pytanie znajdziesz odpowiedź w dziale choroby
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

No to zaczynam odpowiadac :lol:
Ad.1. Niektore ryby rodza sie z takim dziwnie zniekształconym kregoslupem i stad takie dziwne plywanie jakby oberwala po plecach deska i ma ciagle proste "plecy" :lol: taki kregoslup niestety nie ulatwia im zycia i sa skazane do konca swoich dni plywac doslownie w poziomie i spedzaja dzien zwykle lezac na dnie zbiornika i nie meczac sie nie plywaja a tylko tam leza.Samca od samicy molinezji poznasz nie po pletwach tylko po gonopodium samce zyworodnych w tym takze molinezji posiadaja gonopodnium czyli przeksztalcone pletwy brzuszne w kanalik nasienny sluzacy do rozrodu samice nie posiadaja gonopodium :wink:
Ad.2. to na ustach ryby to zapewne plesniawka jest :( nigdy ale to przenigdy nie usowaj im tego recznie :shock: :!: :!: :!: :!: :!: :!: kup na te chorobe jakis preparat i stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta jesli bedziesz miec problem z dozowaniem srodka zapytaj sprzedawcy ile powinno sie go wlac do akwarium (mam nadzieje ze sprzedawca bedzie wykwalifikowany i nie wpusci Ciebie w tzw maliny :shock: )
Ad.3. Młode najlepiej trzymac osobno niz osobniki dorosle gdy beda mialy okolo 2-3 cm wowczas mozesz wpuscic kilka sztuk do ogolnego akwarium jesli beda ganiane i gnebione przez wieksze osobniki wowczas bedzie pewnosc ze nie nalezy ich jeszcze wpuszczac do grupy :)
A skoro posiadasz mieczyki i molinezje to zapewne masz akwarium cos kolo 150 litrow bo tyle mozna by okreslic po podanej obsadzie :) albo masz przerybienie i stad choroby i agresja wobec mniejszych,słabszych osobnikow :twisted:
Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomoglem choc troche :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ