czy to zapalenie pęcherza pławnego ?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

czy to zapalenie pęcherza pławnego ?

Post autor: luna »

znajomy poprosił mnie o radę na temat kiryska pstrego, który od pewnego czasu ma problemy z utrzymaniem się na dnie akwarium, a ja nie wiem co mu poradzić, bo nie jestem zbytnim znawcą ... Z tego co wiem, kolega ma około 50 litrowe akwa, a w nim 3 czy 4 kiryski i kilka otosków, wodę podmienia regularnie, akwa jest zadbane, rybki są karmione specjalnym pokarmem dla kirysków (chyba Tropicala), niestety nie znam parametrów wody. Problem dotyczy tylko jednej rybki, otóż co jakiś czas wynosi ją do góry - raz do samej powierzchni, czasem tylko lekko unosi jej się tylna część ciała albo wygina na bok. Rybka ma apetyt, nie ma żadnych zewnętrznych oznak choroby - nalotów, poszarpanych płetw itp., nie chowa się do skorupy, nie jest ospała ani nadmiernie lękliwa. Zachowuje się normalnie, tylko co jakiś czas ją wynosi. Kolega umieszcza kiryska na jakiś czas w wodzie z solą (czy to słuszne rozwiązanie ... ?) i potem na kilka dni objawy ustępują, po czym znów wynoszenie zaczyna się od nowa i znów jest kąpiel w słonej wodzie, znów to pomaga na kilka dni i tak w kółko... Kompletnie nie wiem co z tym fantem zrobić, jak pomóc ... W opisach chorób jest coś o zapaleniu pęcherza pławnego i rozwiązaniem jest zastosowanie antybiotyku, ale nie wiem czy to na pewno ta choroba i skąd w razie czego wziąć antybiotyk, jak go podać i czy pozostałe rybki mogą się zarazić ... ? Pomóżcie, doświadczeni akwaryści ! :blagam
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Jaka ma temperature w akwa?
Marcin!
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

z tego co wiem, to on ma w termostacie ustawioną 25 stopni, ale termometr wskazuje 27 i pewnie prawda leży gdzieś pośrodku.. Dodam tylko, że rybka mieszka w tym akwa już z jakieś 5 lat i temperatura była raczej taka sama przez cały ten czas ...
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Jeśli chodzi o "wyskakiwanie" kiryska to jest to rzecz naturalna. Robi to aby zaczerpnąć powietrza (ta rybka dodatkowo odycha przez jelita). Ja bym się nie martwiła. Moje kiryski też tak robią.


Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Karola pisze:Jeśli chodzi o "wyskakiwanie" kiryska to jest to rzecz naturalna. Robi to aby zaczerpnąć powietrza (ta rybka dodatkowo odycha przez jelita). Ja bym się nie martwiła. Moje kiryski też tak robią.
No tak, o "wyskakiwaniu" wiem i to nie o to chodzi ... Ale dziękuję za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z tego co mi wiadomo, to złote rybki powinny mieć niską temperaturę wody, poniżej 24 stopni. Ale skoro piszesz, że masz te ryby już 5 lat to nie przychodzi mi do głowy nic innego jak starość i związane z tym zmiany narządów wewnętrznych, w tym pęcherza pławnego (osłabienie).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
luna
Posty: 94
Rejestracja: 02 gru 2005 15:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: luna »

Tylko, że to nie chodzi o złote rybki, a o kiryska pstrego ... O starości też już myślałam, ale gdzieś czytałam, że kiryski mogą dożyć 16 lat (o ile to prawda), w takim razie to chyba też nie to ...
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Odpowiednia temperatura dla hodowli kiryskow pstrych to 18 do 23°C
Marcin!
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Moze kirysek ma poprostu gazy :lol: ale na powaznie moze faktycznie gdzies w jelitach zalega mu powietrze i to unosi go ku gorze.Niech kolega zmieni rodzaj podawanego pokarmu na mniej sztuczny dla kirysków polecam siekane doniczkowce,serca wołowe(moga byc tez ze szpinakiem) badz wodzienia mrozonego.Podawać kirysom pol godziny po zgaszeniu swiatla w akwarium tak by inne ryby nie zjadaly im pozywienia.
U mnie tez tak bylo jak karmilem przez 4 tygodnie sucha karma moje ryby plywaly raczej w miare normalnie ale tez miewaly takie cos na rodzaj gazow(byly wydete i wygladaly na "najedzone) i po zmianie diety na bardziej strawna dla ryb i bardziej dla nich naturalna wszystko wrocilo do normy.
Teraz pokarmy suche(platki,granulat,dropsy,tabletki itp) traktuje jedynie jako dodatek do naturalnego pokarmu.Polecam takze robienie rybom kilku dniowych głodowek co pewien czas.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ