Walki Neonów Innessa.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pajew
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2006 20:16
Lokalizacja: Słupsk

Walki Neonów Innessa.

Post autor: pajew »

Witam.

Mam akwarium od około 2 miesięcy. (72l, obsada 8szt. neonów, 3 kiryski, 2 molinezje, 4 rodostomusy, rośliny żywe). Udało mi się je ustabilizować. Ryby wyglądają zdrowo. Od około 2 tyg. zauważyłem, że neonki czasami zaczynają się atakować, ganiać jeden drugiego, jednak wygląda, że nie robią sobie krzywdy. Zauważyłem również, że często nie pływają w ławicy, a rozpraszają się po akwarium i chowają się na krótko w roślinach. Wcześniej cały czas starały się tworzyć ławicę.
Zastanawiam się czy to normalne, czy ryby zadomowiły się i nie czują potrzeby ochrony w ławicy, czy akwarium jest przepełnione (za małe) i zaczynają się atakować z tego powodu. Proszę o opinie i uwagi innych posiadaczy neonków.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Znam dokładnie to, co opisujesz. Neony są z rodziny kąsaczowatych, samce wyznaczają sobie niewielkie terytoria, bardzo zmienne i potem ich bronią. Poza tym "walki" samców i samic (też obserwowałam) są bezkrwawe i służą do ustalenia przewodnika ławicy (stada).

Takie zachowanie neonów jest normalne i wyraźnie pokazuje, że czują się bezpiecznie na obszarze całego akwarium. Jeżeli teraz wpuścisz do zbiornika jakąś kolejna rybę, wiekszą od neonów, znowu zbiją się w stado.

A pro pos: 72l to za mało dla molinezji..., które w dodatku lubią dosyć twardą i często słonawa wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pajew
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2006 20:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: pajew »

Dzięki. Teraz jestem spokojny.
Co do molinezji, to wiem, że akwarium jest za małe. Ale rybki te wybrał mój syn (3 lata) i nie było sposobu, żeby zmienić jego decyzję. Mam zamiar jednak się ich pozbyć (i kupić inne pomarańczowe, żeby mu się zgadzało), bo widzę, że nie czują się zbyt dobrze.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Mam zamiar jednak się ich pozbyć (i kupić inne pomarańczowe
Jakieś pomarańczowe rybki czy pomarańczowe molinezje? Jeśli to drugie, to zapewne chodzi o molinezję żaglopłetwą. Rośnie ona dużo większa niż (najczęściej spotykana) Black Molly!
Obrazek
pajew
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2006 20:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: pajew »

Mam molinezje żaglopłetwe, które marnieją. Chcę je oddać. Naomiast poszukuję innych, małych ryb w kolorze pomarańczowym, nadających się do akwarium towarzyskiego 72l.
Proszę o ewentualne propozycje.
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

To może PLATKI (podobne do mieczyków i są pomarańczowe :) )
[54l] - jeszcze dojrzewa (założone 4.01.07)
Obrazek
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Zmienniak plamisty (platka)- urocza żyworódka, niekłopotliwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

...i lubi twardą, zasadową wode, więc nie może byc z neonami.

Bystrzyki barwne by pasowały, małe ruchliwe i kolorowe :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

W jednej z moich książek pH polecane dla platek to 6,5-8, dle neonów 6-7,5. Jeśli chodzi o twardość- platki od średnio twardej do twardej, neony od miękkiej do śr. twardej. Tak więc myślę, że jeśli woda będzie średnio twarda a pH 6,5-7 to będzie ok.
Obrazek
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

A ja znowu zaproponuję brzanki wysmukłe (Puntius titteya) samice sa trochę brązowawe ale samce czerwone i są niewielkie. Myślę że z neonami by się dogadały.
A rewiry neonów? Haha, mam na takim swoim całkiem prywatnym akw. samiczkę-kierowniczkę neona. Do gąszczu mikrozorium jeszcze nikt nie miał wstępu. :lol:
ODPOWIEDZ