NITKOWATE GŁONY NA ROSLINACH

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirekzulw
Posty: 28
Rejestracja: 14 sty 2006 20:26
Lokalizacja: Sandomierz

NITKOWATE GŁONY NA ROSLINACH

Post autor: mirekzulw »

Witam.Od jakiegos czasu na roslinach pojawiły mi sie nitkowate glony takie jak na zdjeciu.Jakie sa przyczyny ich powstawania?Czy moze je powodowac takze zbyt duzy ruch wody?Mam w akwarium filtr wewnetrzyFAN1 firmy AQAEL.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: NITKOWATE GŁONY NA ROSLINACH

Post autor: McOmega »

mirekzulw pisze:Witam.Od jakiegos czasu na roslinach pojawiły mi sie nitkowate glony takie jak na zdjeciu.Jakie sa przyczyny ich powstawania?Czy moze je powodowac takze zbyt duzy ruch wody?Mam w akwarium filtr wewnetrzyFAN1 firmy AQAEL.
\


Wydaje mi się że są to zielenice.Glony powoduje nadmierna ilość fosforanów (PO4) ale nie tylko.Napisz jaką masz obsadę jaki zbiornik i jakie masz parametry wody tzn pH po4 NO3 tww two.

P.S. Ruch wody nie ma tu nic wspólnego.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety ruch wody ma tu wiele współnego... Moim zdaniem te glony nitkowate to krasnorosty, lubiące przepływ. Mam z nimi wieczną jazdę, są w moim zbiorniku w niewielkich ilościach ale stale, głównie ze względu na ruch wody i już nie zwracam na nie uwagi. Liście, na których jest ich zbyt dużo po prostu usuwam.

Przyłączam się do poprzednika: proszę o bliższe dane o zbiorniku - litraż, obsada, parametry wody, sprzęt. Jak długo już masz akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mirekzulw
Posty: 28
Rejestracja: 14 sty 2006 20:26
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: mirekzulw »

Moje akwarium 50 litrow 10 neonow 2 kirysy 2 glonojady 1 pretnik karlowaty . parametrow wody niestety nie znam filtr aQael fan 1 wewneczny oswietlenie 2 x 18 wat
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem jak długo masz akwarium, nie podałeś tej informacji. Nie znasz parametrów wody.

Co wnioskuję z Twoich postów:
-masz źle dobraną obsadą jeżeli glonojady to zbrojniki niebieskie (wymagają litrażu ponad 100l ponieważ rosną do ok. 15 cm)
-przy 10 neonach, dwóch kirysach (czy kiryskach? jakich?), glonojadach i prętniku (jaki gatunek?) Twój filtr nie nadąża z oczyszaniem biologicznym wody.

Podsumowując: podejrzewam że masz w akwarium wysokie stężenie związków azotu co wpływa na rozwój glonów, brak roślin pływających i szybko rosnących też jest nie bez znaczenia.

Rada: podmieniaj regularnie wodę, oddaj glonojady (koniecznie) i dokup otoski ze 3 szt, zastanów się nad prętnikiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Ja też mam takie glony!

I wcale to nie jest spowodowane ilością ryb bo ja mam jeszcze akwa bez ryb (to poniżej) Bardziej podejrzewam ten ruch wody albo oświetlenie
( u mnie 2x 8W + odbłyśniki) Wiem że to mało ale te dziwne glony rosną tylko na tych liściach tuż przy tafli wody i to bezpośrednio pod świetlówka i to z drugiej strony filtra (kaskady)!

Dodam tylko że po zainstalowania CO2 w akwarium glony te zaczeły ginąc w bardzo szybkim czasie! Daje im jeszcze z tydzień i papa

Pozdrawiam
[54l] - jeszcze dojrzewa (założone 4.01.07)
Obrazek
Awatar użytkownika
mirekzulw
Posty: 28
Rejestracja: 14 sty 2006 20:26
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: mirekzulw »

witam.a chciałbym sie jeszcze dowiedziec jak mam ustawic regulacje filtra jezeli duzy przepływ wody powoduje powstawanie tych glonów?Do tej pory miałem filtr ustawiony na maxium co powadowało falowanie roslin.teraz zmiejszyłem filtr na miniumum to moze glony znikną z roslin.
Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

cyperek pisze:Ja też mam takie glony!

I wcale to nie jest spowodowane ilością ryb bo ja mam jeszcze akwa bez ryb (to poniżej) Bardziej podejrzewam ten ruch wody albo oświetlenie
( u mnie 2x 8W + odbłyśniki) Wiem że to mało ale te dziwne glony rosną tylko na tych liściach tuż przy tafli wody i to bezpośrednio pod świetlówka i to z drugiej strony filtra (kaskady)!

Ehhhh ja mam podobnie.... od jakiegos czasu zauwazylem ze marnieja mi liscie- żółkną, na obrzezach tak jakby gnily, a ich kolor stal sie jakby wyblakly. Ponad to na gornej stroni lisci zauwazylem jakies glony nitkowate :? a i jeszcze na listkach pojawily sie male zielone kropeczki o intensywnej barwie...
Akwarium mam "lekko" przerybione, przyznaje sie bez bicia ;) czy to moze byc powodem? Oswietlenie rowniez slabe- 15W/ 60l

Przypomnialo mi sie jeszcze ze przed tygodniem wlozylem do akwa mech jawajski.... ma to jakies znaczenie ?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2007 16:14 przez krabiczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Jeśli jest to FAN 1 aqua-ela proponuję org. gąbkę biologiczną zamienić na większą mechaniczną (zdjąć obudowę i bezpośrednio na rurkę ssącą założyć większą gabkę) a na wylot jeśli powoduje duży ruch wody dokupić kierunek wypływu (kierownica strumienia wody - bo taka nazwa też funkcjonuje) (aqua-ela jest w kształcie jakby rozłożonej łopatki, natomiast aqua-szuta niby korytko, i jedno i drugie pasuje do FAN 1) będziesz mógł spokojnie przepływ filtra dać na max. a ryby i rośliny nie będą wariować.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

[quote="krabiczek
Ehhhh ja mam podobnie.... od jakiegos czasu zauwazylem ze marnieja mi liscie- [/quote]

zaopatrz sie w odpowiednie testy: NO3, po4, fe. dzieki temu bedziesz mogl monitorowac na biezaco paramtery wody ktore sa wazne w akwarium roslinnym. trzeba je utrzymywac na optymalnych poziomach. takowe "bezpieczne" poziomy to odp: 10-15; 05-1; 0,1-0,2
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ