Oświetlenie dodatkowe do pokrywy

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Oświetlenie dodatkowe do pokrywy

Post autor: fhuzbych »

Mam nowe 45L z pokrywą 14 w swietlówka myślę na dołożeniem oświetlenia. Nie chcę niszczyć pokrywy mam taki pomysł zastosować żarówkę energooszczędną np taką 40- 60 lub nawet 100w (mało się grzeje jest mała gabarytowo a daje dośc dużo światła) Zrobić tak rozłożyc ją na czynniki czyli oddzielić elektronikę od rurek. Rurki zamocować w pokrywie tylko jak? może przykleić tylko jaki klej zastosować żeby był nieszkodliwy dla ryb a trzymał dobrze, można by też zastosować opaski i tymi opaskami nawiązać sie do świetlówki która jest zamocowana elektronikę dać poza pokrywą aprzewody zabezpieczyć np koszulkami termokurczliwymi w celu ochrony przed przebiciem napiecia do wody i jeszcze jedno jaka powinna być świetlówka o barwie ciepłej czy może zimnej?
Drugi pomysł to oświetlenie LED zamocować w pokrywie ledy takie jak w latarkach np ze 40 i zasilić zasilaczem czy takie swiatło jest ok?
Proszę o jakieś sugestie co do mojego pomysłu
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Moja rada: zamiast naginać na wszystkie strony i rozbebeszać kompakt enegooszczędny i kombinować z ledami, proponuję spędzić pokrywę na allegro i zrobić samemu nową z porządnym światłem. No chyba, że to nie zwykły "Wromak" a coś bardziej estetycznego.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Post autor: fhuzbych »

obudowa to Aquael. Coś wymyślę najpierw założę odbłyśnik jak będzie mało to założę albo świetlówkę dodatkową zasilaną elektroniką z uszkodzonej żar energooszczędnej albo coś innego wymyślę....
A propos co lepsze na odbłyśnik folia lustrzana czy odbłyśnik z metalu np PÓŁPARABOLICZNY
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Post autor: fhuzbych »

Jeszcze raz światło
Akwarium 50X30X30 szyba okrągła więc troche mniej niż 45 L
Oswietlenie oryginalne w pokrywie to świetlówka Leuci Daylight 14/16w T8 6500 K 700 Lumenów ile powinienem dołożyć światła i jakiego?.
Przelicznik 0,5 W / L jest bardzo nieścisły bo wyobraźmy sobie baniak 200L i zwykłą żarówkę 100 W jest 0,5 W na L ale światła będzie napewno mało. Myśle że przydałby sie przelicznik wg ilości światła czyli LUMENÓW.
czy jeśli dołożę świetlówkę 8W 340-380 Lumenów wystarczy na ten zbiornik ?
Wg Watów te razem 22W będzie a wg lumenów jakieś 1080 lumenów
i jeszcze jedno jaką świetlówkę wybrać oryginalną mam 14 W barwa 6500K jaką dołożyć? tą 8W bo są różne barwy? obsada będzie 2 ramirezki 6 inesek kilka otosków w wodzie troche torfu, roślin średnio, żwir srednio ciemny szary o lekkim zabarwieniu w czerwień
bardzo proszę o rady w tym zakresie bo jak będę przerabiał pokrywę to niechciałbym potem jeszcze raz przerabiać. zaznaczę że ta świetlówka wejdzie bez radykalnych przeróbek a gdybym chciał wstawić np jeszcze jedną 14W to przeróbka byłaby znacząca.
Wszystkich Pozdrawiam ZBYCH
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Przelicznik 0,5 W / L jest bardzo nieścisły bo wyobraźmy sobie baniak 200L i zwykłą żarówkę 100 W jest 0,5 W na L ale światła będzie napewno mało.
Bo tu chodzi o 0,5W mocy świetlówki/litr, a świetlówka 20W świeci podobnie jak zwykła żarówka 100W
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zablokowany