[112] panorama

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darekp11
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2006 18:03
Lokalizacja: Zielona Góra

[112] panorama

Post autor: darekp11 »

Witam, chciałem podzielić się swoim pomysłem dołożenia trochę Watów do pokrywy WROMAK panirama. Oryginalnie w pokrywie od panoramy (112 l) jest miejsce na 2 świetłówki 18 W. To trochę za mało. Wykleiłem pokrywę od wewnątrz taśmą aluminiową ale efekt był mizerny. Postanowiłem dołożyć kompaktową świetlówkę energooszczędną 11 W (dającą światło 75W, 6000 kelvinów). I w zasadzie bez wielkich przeróbek pokrywy (raptem 3 otwory) zamocowałem świetlówkę, w oryginalnej wnęce pokrywy przesunąłem statecznik i dołożyłem jeszcze jeden dla tej kompaktowej świetlówki. Parę kabelków, zacisków i klej... oraz 1.5 godz. i pokrywa gotowa. Koszt wszystkich użytych elementów to ok 25 zł, nie licząc taśmy aluminiowej do wyklejenia pokrywy (to koszt ok 20 zł).
Mam teraz 2 świetlówki SERY (blue sky, daylight) dające 36 W i kompaktowa świetlówka OSRAM 75 W, tak się zastanawiam czy nie jest teraz za dużo? :lol:
Jak porobię fotki to wystawię posta z nimi, jak to całe przedsięwzięcie wygląda.
Pozdro dla wszystkich. :D
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Post autor: fhuzbych »

jakiego kleju użyłeś aby był nieszkodliwy dla rybek
też zastanawiam sie nad przeróbką tylko mam wątpliwości co do klejów aby nie były toksyczne dla ryb
Awatar użytkownika
darekp11
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2006 18:03
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: darekp11 »

Taki polipropylen w sztyfcie roztapiany w specjalnym pistplecie. ale Ja go używałem do pokrywy od zewnętrznej strony , nie od wody. W zasadzie to nie ma on styczności z wodą.
Ale efekt na tej świetlówce kompaktowej 75 W jest super. Nie wiem tylko czy nie jest teraz za dużo watów.
Awatar użytkownika
Qbas
Posty: 48
Rejestracja: 27 sty 2006 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qbas »

Jedna rzecz mnie zaniepokoiła. :)
Rozumiem że oryginalne oświetlenie jest w miarę bryzgoszczelne.
Ale jak ewentualnie uszczelniłeś żarówkę kompaktową. ???
Może przesadzam ale dla mnie 220V i woda .... to już nie przelewki.
Sam zresztą kombinuje jak ewentualnie przerobić dodatkowe oświetlenie przerobić na 24V (12V) - kombinuje miedzy innymi z zarówkami samochodowymi :oops: .
Chociaż wg mnie jest kwestią czasu aż zamiast tradycyjnych świetlówek
w pokrywie bedą zaspoły diod.
Szacuneczke Qbas
Awatar użytkownika
darekp11
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2006 18:03
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: darekp11 »

Hej Qubas, co do hermetyczności oryginalnych pokryw, to mógłbym polemizować. Tam również jest napięcie 220V. Kompaktówka, którą użyłem to jest jarzyniówka OSRAMoska, jej elektronika jest w miarę hermetyczna, ja dodatkowo ją uszczelniłem silikonem. Elektrody są w koszulkach termoizolujących a statecznik znajduje się s górnej części pokrywy (w korytku gdzie jest oryginalny ststecznik do 2 jarzyniówek 18W). Na dobrą sprawę do WOMARKu (panoramy) nie za bardzo jest jak dołożyć dodatkowe oświetlenie. A to fabryczne jest trochę nędzne. Wykonanie samodzielnie estetycznej (w miarę) pokrywy na wypukłą szybę w moich warunkach nie wchodzi w rachubę. Oeszem można zlecićwykonanie takiej pokrywy jakiejś firmie ale to są zbyt duże koszty. Zważywszy, że sama pokrywa so panoramy 112 l kosztuje sporo. Ja płaciłem za nią prawie 160 zyla.
Narazie odpukać mój "pomysł" pracuje i jest wszystko OK, i mam nadzieję że tam pozostanie.
Jak chcesz to Ci ma e-maila podeślę fotki jak to wygląda.
Pozdro.
ODPOWIEDZ