Paludarium - strona techniczna

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Paludarium - strona techniczna

Post autor: chemik4 »

Wiele osób pytało mnie już jak zrobić paludarium, dlatego postanowiłem napisać nieco o stronie technicznej takiego zbiornika.

Moje paludarium ma wymiary 100x60x90 cm (długość x szerokość x wysokość), jest wykonane ze szkła grubości 5mm (szyba denna ma 10mm).
Dno jest podzielone na kilka części (dokładnie opisze je później), największą jest akwarium o wymiarach 100x30x33 cm, następną jest płycizna o wymiarach 30x30x33 cm (poziom wody ok. 10 cm), w niej znajduje się komora filtru o wymiarach ok. 12x12x33 cm, kolejną częścią jest ląd gdzie znajduje się podłoże dla roślin, ma on wymiary 70x30x33 cm.
Obrazek

Przednia szyba jest zrobiona z kilku części, dolna część ma wymiary 100x35 cm, na niej znajduje się szyna dla kolejnych (ruchomych) szyb o wymiarach 45x50 cm a nad nimi jest szyba o wymiarach 100x10 cm (pod nią też jest szyna dla szyb)
Obrazek
Obrazek

Filtracja:
Zastosowałem filtr wewnętrzny ze względu na to, że łatwo go było zamontować w środku i nie ma potrzeby doprowadzania węży do filtra zewnętrznego.
Jako napęd filtra zastosowałem turbinę AquaEl FAT-4 (750l/h), ponieważ ma odpowiednią moc by przepompać wodę z filtra przez wąż do wylotu, który znajduje się na drugim końcu zbiornika na wysokości ok. 10 cm nad poziomem wody.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wkład filtracyjny to duża gąbka o średniej wielkości porach.
Obrazek
Wlot do filtra znajduje się przy samym dnie i jest zasłonięty kratką aby tam ryby nie wpływały.
Obrazek
Komora filtra jest przykryta własnej roboty ‘kamieniem’ zrobionym z gliny i wypalonym w piecu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogrzewanie:
Grzałka AquaEl z termostatem o mocy 50W (wystarczy), znajduje się w komorze filtracyjnej obok gąbki, więc woda jest ogrzewana gdy przepływa przez filtr i tym samym w całym akwarium ma jednakową temperaturę.
Obrazek
Obrazek


Płycizna:
Zbudowałem strefę wody płytkiej, ponieważ chciałem tam posadzić żabienice aby wyrosły ponad lustro wody, ale niestety one się zepsuły i teraz rosną tam małe kryptokoryny i mech jawajski (często wycieraja się tam neonki).
Ta część jest z dołu wypełniona styropianem (kilka płyt o wymiarach 28x28 cm) a na nich jest warstwa grubego żwiru, całość jest tak zrobiona, że wygląda jakby tam było 20 cm żwiru, choć tak naprawdę jest go tylko ok. 7-8 cm
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ląd:
Ta część ma wymiary 70x30x35 cm, wypełniona jest do wysokości ok. 23 cm płytami styropianowymi, następnie jest ok. 2-3 cm żwiru (drenaż), górne 10 cm stanowi podłoże dla roślin, na które składa się 50% ziemi torfowej dla roślin doniczkowych i 50% grubego piasku.
Na lądzie rosną: fikus pumila (porasta korę), mała diffenbachia, różne paprotki, scindapsus złoty, anubias barteri (wyrasta po korzeniu z wody), na bocznej ścianie rośnie mikrosorum skrzydlate oraz miejscami mech jawajski
Jako rośliny do paludarium nadają się: skrzydłokwiat (rosnie bardzo szybko), andiuntum, małe draceny, zielistka, małe gatunki papirusa, tatarak trawiasty, syngonium i różne gatunki bromelii (posadzone na korze).
W paludarium można też hodować dzbaneczniki, ale należy je posadzić w doniczce z torfem i podlewać wodą z RO, destylowaną lub czystą deszczówką

Akwarium:
Ma wymiary 100x30x35 cm (poziom wody ok. 33 cm), na jego dnie jest warstwa żwirku o grubości od 3 do 5 cm, część (ok. 25%) podłoża jest piaszczysta.

Wystrój:
Tylna i jedna boczna ściana paludarium są pokryte korą (część ściany, która znajduje się pod wodą, jest pokryta lignitem),
Obrazek
która jest przyklejona pianką montażową do płyt twardego styropianu przeciętych na wymiar szyb.
Płyty te są przyklejone do szyb silikonem akwarystycznym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Oświetlenie:
Użyłem 2 świetlówek o mocy 20W (z odbłyśnikami), jedna jest typu ‘Daylight’ a druga to Sylvania ‘GROLUX’, takie oświetlenie wystarcza dla mniej wymagających roślin typu anubias, mikrosorum i kryptokoryny
Obrazek

Aby hodować rośliny bardziej światłolubne trzeba by użyć mocniejszego oświetlenia, np. 2-3 świetlówki po 30W

Ufff... ale się rozpisałem ^^

PS. Mój anubias znowu ma pączki
Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ