problem z nowymi rybkami

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

problem z nowymi rybkami

Post autor: rohan »

dzisiaj kupiłem 20 neonek i 4 ramirezy .Po wpuszczeniu do akwa wszystkie zaczeły pływać jak "spławiki" głowami u góry .Generalnie zachowuja sie tak jakby miały problem z błędnikiem . Tymczasem moje stare ryby czuja sie świetnie !
Mam dosyc twarda wodę i lekko za wysokie pH . Rybki kupowałem w sklepie gdzie uzywają miekkiej wody z filtra RO . Czy to jest możliwe żeby rybki tak zareagowały na nagłą zmiane pH ?
Po kilku godzinach ramirezy siedza przy dnie juz w normalnej pozycji . Ale wyglądaja tak jakby miały sie za chwile skończyć . Poprzyklejały sie do roslinek i korzenia i cieżko oddychaja . Neonki, róznie kilka pochowało sie przy dnie a kilka dalej sie "zatacza" przy powierzchni wody i obraca w rózne strony . Jedna neonka padła . Boję sie , że jak wstane rano może yć dużo gorzej .
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z nowymi rybkami

Post autor: jabol »

ryby doznaly szoku ..osmotycznego o ile dobrze pamietam nazwe

jak mozna wsadzic bez "quasikwarantanny" -tzn powolnego dolewania do wody z ktora ja przyniosles-wody z akwa !!!!!!!????? pamietaj ze skala pH to skala LOGARYTMICZNA i zmiana o 0,1 to zmiana 10 krotna !!!!!!


ciekawe jak ty bys sie poczul jakby z komory KRIO nagle zrzuciliby cie na pustynie:) ?
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

mea culpa ! Skonczylo sie na dwoch martwych neonkach :( Reszta przez noc doszla do siebie . Ale pierwszy raz sie spotkalem z taka reakcja na zmiane wody . Inna sprawa ze na poczatku nie wiedzialem ze przebywaly w wodzie z osmozy . Mam nauczke na przyszlosc !
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

rohan pisze:wiedzialem ze przebywaly w wodzie z osmozy . Mam nauczke na przyszlosc !

gwoli wyjasnienia (bo akurat nastapila pewna zbieznosc nazw). szoku osmotycznego nie kojarz li tylko z woda z osmozy.:


http://www.pmp.p-net.pl/biologia/szok_osmotyczny.htm


teraz muisz uwazac czy nie wjedzie ci jakies chorobsko z ospa na czele
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Dzieki Jabol ! Człowiek to jednak ciagle głupi jest :D Wydaje sie , że cos wie a tak naprawde nic nie wie .
Będe obserwował teraz moje rybki . Moze dodam cos wzmacniającego do wody , jakis vital albo coś podobnego .Tak profilaktycznie . Tylko boje sie żeby przypadkiem więcej szkód nie spowodować :D
ODPOWIEDZ