Wątpliwości co do stosowania chemii... Help me!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartu
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2007 13:40
Lokalizacja: DeeGiee

Wątpliwości co do stosowania chemii... Help me!!

Post autor: Bartu »

Mam akwa 98l, filtr BIO-FS 80, grzałka 100w z termostatem, napowietrzacz, pokrywa, temperatura 24-25 'C(napowietrzanie 24h/7) . W baniaku pływają:
-cztery razbory klinowe
-jeden skalar
-gurami złocisty
-kilka głupików
-najprawdopodobniej 7 brzanek liniowych (zakupy matki)
-bocja wspaniała
-zbrojniki (dwie samice, samiec, młode)
-ślimaki
Podmiany wody w miare regularne (max co 2 tyg.)
Karmię różnymi rodzajami płatków, tabletki, witaminy.

Kilka dni temu zauważyłem że bocja i skalar posiadają białe plamki na ciele. Wiadomo ospa. Kupiłem FMC Zooleku zastosowałem 10ml/100l, n apowietrzanie max, temperatura 27'C. Na drugi dzień skalar był już zdrowy, odłowiłem dwa głupiki. Trzy zniknęły ale to pewnie sprawka raka, który został juz odseparowany. Natomiast bocja niby plamek nie miała ale zauważyłem u niej martwicę płetw. Wiem że bocja to ryba stadna i bardzo podatna na choroby ale kupiona z myślą o walce ze ślimakami. Przedwczoraj wymieniłem 30% wody, zmniejszyłem temperaturę, bocja nadal jest chora, nawet martwica się pogarsza. Jednak przyjmuje normalnie pokarm, atakuje ślimaki. Bocja jest już chyba spisana na straty ale może uda się jeszcze jakoś uratować. Moje pytanie to czy po tej podmianie wody moge zastosować jeszcze raz kąpiel w FMC?
Prosze o obiktywne odpowiedzi.
Nie znam parametrów wody i wątpię żebym byl w stanie je szybko poznać (względy finansowe)
Ostatnio zmieniony 06 mar 2007 22:32 przez Bartu, łącznie zmieniany 1 raz.
"Pełna satysfakcja to jedno; korzyść jest rzeczą tylko pokrewną"
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Wątpliwości co do stosowania chemii... Help me!!

Post autor: McOmega »

Bartu pisze:Mam akwa 98l, filtr BIO-FS 80, grzałka 100w z termostatem, napowietrzacz, pokrywa, temperatura 24-25 'C(napowietrzanie 24h/7) . W baniaku pływają:
-cztery razbory klinowe
-jeden skalar
-gurami złocisty
-kilka głupików
-najprawdopodobniej 7 brzanek liniowych (zakupy matki)
-bocja wspaniała
-zbrojniki (dwie samice, samiec, młode)
-ślimaki
Podmiany wody w miare regularne (max co 2 tyg.)
Karmię różnymi rodzajami płatków, tabletki, witaminy.

Kilka dni temu zauważyłem że bocja i skalar posiadają białe plamki na ciele. Wiadomo ospa. Kupiłem FMC Zooleku zastosowałem 100ml/100l, n apowietrzanie max, temperatura 27'C. Na drugi dzień skalar był już zdrowy, odłowiłem dwa głupiki. Trzy zniknęły ale to pewnie sprawka raka, który został juz odseparowany. Natomiast bocja niby plamek nie miała ale zauważyłem u niej martwicę płetw. Wiem że bocja to ryba stadna i bardzo podatna na choroby ale kupiona z myślą o walce ze ślimakami. Przedwczoraj wymieniłem 30% wody, zmniejszyłem temperaturę, bocja nadal jest chora, nawet martwica się pogarsza. Jednak przyjmuje normalnie pokarm, atakuje ślimaki. Bocja jest już chyba spisana na straty ale może uda się jeszcze jakoś uratować. Moje pytanie to czy po tej podmianie wody moge zastosować jeszcze raz kąpiel w FMC?
Prosze o obiktywne odpowiedzi.
Nie znam parametrów wody i wątpię żebym byl w stanie je szybko poznać (względy finansowe)
Podaj parametry wody
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Kupiłem FMC Zooleku zastosowałem 100ml/100l,
Czytam i tak się zastanawiam - błąd w pisowni czy faktycznie takie stężenie dałeś? FMC Zooleku podaje się 1 ml na 10 l wody (czyli 10 ml na 100 l wody,natomiast opakowania od 250 ml w górę mają podwojone stężenie - 1 ml na 20 l wody.
Ja na ospę stosuję zieleń Zooleku (FMC na pleśniawki itp.). Zawsze podaję lek kilkakrotnie, 3-4 razy w zależności od "mocy" choroby. Szczególnie ważne kilkakrotne podanie przy ospie. Zawsze przed podaniem następnej dawki podmieniam wodę. Tzn. do momentu podania nast. dawki pływają w poprzednim leku.
Na temat bocja + FMC nie wypowiadam się - nie miałam bliższego kontaktu z rybcią, nie wiem jaką ma reakcję na preparaty.
Awatar użytkownika
Bartu
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2007 13:40
Lokalizacja: DeeGiee

Re: Wątpliwości co do stosowania chemii... Help me!!

Post autor: Bartu »

McOmega pisze:
Bartu pisze:Mam akwa 98l, filtr BIO-FS 80, grzałka 100w z termostatem, napowietrzacz, pokrywa, temperatura 24-25 'C(napowietrzanie 24h/7) . W baniaku pływają:
-cztery razbory klinowe
-jeden skalar
-gurami złocisty
-kilka głupików
-najprawdopodobniej 7 brzanek liniowych (zakupy matki)
-bocja wspaniała
-zbrojniki (dwie samice, samiec, młode)
-ślimaki
Podmiany wody w miare regularne (max co 2 tyg.)
Karmię różnymi rodzajami płatków, tabletki, witaminy.

Kilka dni temu zauważyłem że bocja i skalar posiadają białe plamki na ciele. Wiadomo ospa. Kupiłem FMC Zooleku zastosowałem 100ml/100l, n apowietrzanie max, temperatura 27'C. Na drugi dzień skalar był już zdrowy, odłowiłem dwa głupiki. Trzy zniknęły ale to pewnie sprawka raka, który został juz odseparowany. Natomiast bocja niby plamek nie miała ale zauważyłem u niej martwicę płetw. Wiem że bocja to ryba stadna i bardzo podatna na choroby ale kupiona z myślą o walce ze ślimakami. Przedwczoraj wymieniłem 30% wody, zmniejszyłem temperaturę, bocja nadal jest chora, nawet martwica się pogarsza. Jednak przyjmuje normalnie pokarm, atakuje ślimaki. Bocja jest już chyba spisana na straty ale może uda się jeszcze jakoś uratować. Moje pytanie to czy po tej podmianie wody moge zastosować jeszcze raz kąpiel w FMC?
Prosze o obiktywne odpowiedzi.
Nie znam parametrów wody i wątpię żebym byl w stanie je szybko poznać (względy finansowe)
Podaj parametry wody

Czytaj ze zrozumieniem; proszę........
"Pełna satysfakcja to jedno; korzyść jest rzeczą tylko pokrewną"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bartu, ja również nie widzę podanych parametrów wody. Możesz je podać? Głównie chodzi mi o pH, TWW i poziom związków azotowych NO2 i NO3.
Co do obsady to wiesz, że masz przerybienie. Mam wrażenie, że to może być przyczyną choroby. Stąd moje pytanie o poziom NO2.

Jeżeli podałeś FMC w takie zabijającej dawce, to prawdopodobnie wyjałowiłeś w zbiorniku wszystko łącznie w rybami. Nie wierzę, że to zrobiłeś więc proszę Cię o podanie prawidłowej dawki leku.

Na ospę najlepiej stosować ichtiosan, podnieść nieco temperaturę wody i mocną ją napowietrzać.

Radzę podmienić szybko 30% wody i zastosowac ichtiosan w dawce podanej na opakowaniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Bartu
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2007 13:40
Lokalizacja: DeeGiee

Post autor: Bartu »

Parametry wody postaram sie jak najszybciej dostarczyć...
Dawka jaką zastosowałem 10ml/100lwody (2krople na 1l wody) zgodnie z poleceniami na opakowaniu. Co do przerybienia to zdaje sobie sprawę. Tylko że gurami został mi z poprzednich hodowli, skalar tak samo i nie mam komu ich dać. Skalara dam znajomemu ale nie mogę mu dać razem z zarazkami; wiadomo.
"Pełna satysfakcja to jedno; korzyść jest rzeczą tylko pokrewną"
Awatar użytkownika
Bartu
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2007 13:40
Lokalizacja: DeeGiee

Post autor: Bartu »

Z góry przepraszam za offtop.
Ospę wyleczyłem 8); obumieranie płetw również :D. FMC dwa razy w ciągu 3 tygodni. Częstsze podmiany wody i bez większych problemów wszyscy domownicy zyją. Bocja nie traci humoru choć samotna. Skalar jutro jedzie do kumpla :( .
Dziękuję wszystkim za pomoc w zwalczaniu choroby.

Pozdrawiam serdzecznie!
Bartek
"Pełna satysfakcja to jedno; korzyść jest rzeczą tylko pokrewną"
ODPOWIEDZ