Jakie testy wody?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kamil2231
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2007 18:32

Jakie testy wody?

Post autor: kamil2231 »

Chciałbym sobie kupić jkaieś testy do mierzenie parametrów wody ale nie wiem jakie. Zastanwaiam sie nad kupnem testów JBL'a 5in1 gdyz wychodzą chyba najtaniej. Czy opłaca sie je kupować czy lepiej dopłacić do jakichś propelkowych np zooleka?
A i zapomniałbym. Juz wiem, że mam zbyt twardą wodę o zbyt wysokim pH. Jak to wszystko obniżyć (pomijając metody wody z RO i destylowanej gdyz sa za drogie)?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Testy kropelkowe zooleka nie są złe (ja je stosuje), kosztują ok 20 zł.

Co do zmiękczania wody to jest kilka metod:
- mieszanie 'kranówki' z wodą z RO/destylowaną/demineralizowaną

- metoda chemiczna, polegające na dodawaniu do wody zasady wapiennej i wytrącanie w ten sposób nierozpuszczalnych węglanów wapnia i magnezu:
Ca(OH)2 + Ca(HCO3)2 -> 2 CaCO3 + 2 H2O
Jest to metoda dość skomplikowana i nie polecam stosować jej w domu (trzeba wszystkie ilosci chemikalii dokładnie wyliczyć)

- można też wytrącać nierozpuszczalne fosforany wapnia i magnezu z wody za pomoca kwasu fosforowego(V) (Aquacid od ZOOLEK'a to 35% roztwór tego kwasu), tą metodą pozbędziemy sie jednak tylko twardości węglanowej, w tej metodzie wychodzi ok 1 cm3 Aquacidu na 5 litrów wody przy TwW ok 6*N (dostajemy wtedy wode o TwW 0-1*N i pH ok 7). Trzeba tu uważać by nie 'przedobrzyć' z kwasem bo wtedy bardzo spadnie pH wody a poza tym fosforany powodują w nadmiarze silny wzrost glonów.

- filtrowanie wody przez torf, pozbywamy sie twardości węglanowej (kwasy humusowe w reakcji z wodorowęglanami wapnia i magnezu dają nierozpuszczalny w wodzie osad), otrzymujemy wode miękką i lekko kwaśną, tą metode można stsować gdy TwW wody wynosi ok 2-3*N, przy większej twardości węglanowej metoda jest małoskuteczna.
Dodatkowa w tej metodzie wzbogacamy wode z zwiazki humusowe potrzebne przy hodowli ryb lubiących miękką i kwaśną wode.

Z wyżej wymienionych metod polecam w pierwszej kolejności mieszanie 'kranówki' z miękką wodą, gdyż jest to metoda najprostrza i zarazem skuteczna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

(pomijając metody wody z RO i destylowanej gdyz sa za drogie)
I tu się mylisz :D Nie ma chyba tańszej metody niż filtr RO . Jest tylko problem wyłożenia gotówki na starcie . Na dłuższą mete wszystko inne wyjdzie CI drożej .
Co do testów również polecam zooleka kropelkowe . Nie bawiłbym sie testami 5in1 bo są bardzo niedokładne . Testy zooleka w zestawieniu z cena napewno sa warte uwagi .
Axeli
Posty: 9
Rejestracja: 17 mar 2007 17:02

Post autor: Axeli »

Juz kupiłem testy Zooleka. Narazie tylko na pH, TWO i TWW. Bo na tyle bylo funduszy. Jak sie znajdzie kaska to dokupie jeszcze na Azotany i Azotyny bo uważam, że też są ważne. Wiem, że na dłuższą metę sie oplaca kupić RO, ale niestety ja nie mam tyle kasy żeby móc w niego zainwestować. I pytam sie o jakieś inne tanie sposoby na dość znaczne obniżenie pH i twardości.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No to właśnie Ci pisze że na dłuższą metę to tanich chyba nie ma :D Filtr jest drogi ale to jednorazowy wydatek . Inne sposoby są tańsze ale chcąc wymieniać wodę raz na tydzień dosyć szybko dobiją do ceny filtra RO . Pomijając już fakt , że i dłubania znacznie więcej .
ODPOWIEDZ