odp. na pytanie moderatorki BARA

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

odp. na pytanie moderatorki BARA

Post autor: arkadiusz »

tak jak pisałem wczesniej zmierzyłem w sobotę (10 dzień funkcjonowana zbiornika) parametry wody, oto one:
pH 7,5
TWw 15
TWo 17
NO3 5mg/l
NO2 0,2mg/l
NH3 pomiedzy 0-1mg/l
PO4 1mg/l
temp 25

najciekawsze jest to że w sobote zauwazyłem malutką rybkie albo od Platki albo od Zbrojników, platka podobno była już zapłodnoina
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hmmm, trochę dziwny temat. Po parametrach widać, że masz baaarrdzo świeży zbiornik... Dziwi mnie to, że juz wpuszczasz do niego kolejne ryby. Ale przy litrażu 170l może to tak bardzo nie zaważy na ustabilizowaniu się warunków...
Wiesz dobrze, że NO2 i amoniak powinny wynosić zero.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

jak pisałem juz wczesniej drugiego dnia wlałem "syfu" z filtra znajomego akwarysty, wydaje mi sie że akwarium mam juz ustabilizowane, moze świadczyć o tym fakt pojawienia sie narybku,
następnych lokatorów planuje wpuscić w przyszłym tygodniu, bedą to jakieś kiryski,
co do NO2 i amoniaku, to chyba nie mozliwe aby wynosiły 0, chyba że w zbiorniku bez ryb, tak jak u mnie pierwszego dnia
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

No akurat pojawienie sie narybku to kompletnie o niczym tu nie swiadczy...
Kupiles/dostales kotna platke, to sila rzeczy w koncu musiala sie okocic... czy jej warunki pasuja, czy nie....
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
co do NO2 i amoniaku, to chyba nie mozliwe aby wynosiły 0, chyba że w zbiorniku bez ryb, tak jak u mnie pierwszego dnia
Mam nadzieje, ze to zart?! Bo to totalna bzdura!
Marcin!
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ostatnio jakoś się nie mogłem zgodzić z sum-em ale teraz po prostu muszę :D
Płatka czy moliznezja prawdopodobnie urodziłyby nawet w tramwaju , w drodze ze sklepu do domu ! To są ryby , których życie składa sie z nieustających stanów błogosławionych :D
NO3 w normie . Ale reszta do zbicia .
Wodę masz tez twarda więc możesz się liczyć z plagą krasnorostów .
jak pisałem juz wczesniej drugiego dnia wlałem "syfu" z filtra znajomego akwarysty, wydaje mi sie że akwarium mam juz ustabilizowane
Dobre ! Naprawdę ! A co to miało niby ustabilizować ? Stabilizacja baniak to nie tylko bakterie ze starego złoża filtracyjnego ! Owszem przydają sie bardzo ale niestety nie rozwiązują sprawę stabilizacji . Mogą jedynie przyspieszyć lekko cykl azotowy . A zresztą widzisz po swoich parametrach jak bardzo Ci pomogły :D

PS. tak na marginesie ostatnio pewien gość / niestety nie pamiętam nazwiska / autorytet w dziedzinie akwarystki w każdym bądź razie , stwierdził , że baniak tak naprawdę dojrzewa mniej więcej około rok czasu !
Oczywiście nie chodzi o okres od założenia do wpuszczenia obsady . Ale ogólnie o wszytko . I szczerze mówiąc może coś w tym być bo znam kilka osób , które maja swoje tanki już parę lat i i faktycznie nie mają z nimi żadnych problemów typu glony itp Tymczasem wiele osób , które co chwile coś zmieniają w aranżacji , wymieniają podłoża i inne badziewia ciągle zmaga sie z glonami , złymi parametrami itp .
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

powiedzcie jak moge zbić te parametry wody?
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Arkadiusz, po prostu poczekaj ze dwa tygodnie, nie wpuszczaj żadnych kolejnych rybek. Normalnie podmieniaj wodę, filtr ma chodzić non stop. Możesz dodać nieco uzdatniaczy typu bactozym lub innych ze szczepami bakterii.

Acha, nie stosuj żadnej chemii, nawożenia, leczenia.
Uwierz mi, zapytałam Cie bez złośliwości, po prostu spodziewałam się, że w nowym zbiorniku możesz mieć problem. Dobrze, że to wyszło, bo możemy Ci pomóc. Nie przejmuj się, każdy z nas się uczył akwarystyki, nikt się z wiedzą nie urodził.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

ok, zastosuje sie napewno do zaleceń, w sobote podmienie 35l wody i zmierze parametry,
myslałem że maleństwo które widziałem w sobote zostało zjedzone ale jednak nie wczoraj widziałem jak sobie baraszkuje i nawet kolorków dostało

EDIT: właśnie wróciłem ze $$$ sklepu zoologicznego $$$$ z bactozymem firmy Tetra za który zapłaciłem prawie 40zł i wkurzyłem sie gdy zobaczyłem ten sam na allegro za 20zł + 5zł przesyłka;
podobne różnice są w pokarmach, skąd oni biorą te ceny, w życiu już nic nie kupie w naszych (starogardzkich) sklepach zoo

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień"
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

to Ci sie chwali, że w przeciwieństwie do Rafi13 przynajmniej próbujesz słuchać rad :D
W temacie zbijania parametrów to BARA Ci dobrze pisze ale gorzej niestety z twardości wody :( Sam się zmagam z tym problemem i wiem , że to nie łatwe jak sie nie ma filtr RO . Tyle , że sama twardość wody nie grozi Ci przynajmniej żadnym kataklizmem więc mozna z tym żyć . Możesz miec problem roślinami , które lubią wodę miękką .Praktycznie nie masz możliwości zbicia pH więc jeśli chcesz rybki , które lubią np pH 6.7 to one też nie będą szczęśliwe . Torf czy szyszki tu nie pomogą bo przy tej twardości też Ci nie zbiją pH . Możesz kombinować jonami wymiennymi , wodą destylowaną albo po prostu gotowaną >Tyle ,że to dużo dłubania i w sumie droga impreza . Najlepszy byłby filtr odwróconej osmozy ale to z kolei duży wydatek na starcie .
W temacie glonów to sama twardość nie wpływa bezpośrednio na ich zwiększona ilość ale ma duży wpływ na ich rodzaj . Wiem to po sobie . Jeśli pojawią Ci sie glony jestem właściwie w stanie się założyć , że będą to oblesne czarne krasnorosty . Najgorsza cholera jaka może być . Nie dość , że szpecą to potrafią zabić roślinkę . praktycznie bez szorowania nie da sie ich usunąć . Trzeba wycinać całe liście . A jak sie rzucą w żwir to leżysz i kwicysz :D
Tymczasem w wodzie miękkiej oczywiście tez są glony ale inne , łatwiejsze do zwalczenia .
A w temacie Baktozymu to nie wiem jak u was ale u nas mozna to kupowac na sztuki . 4PLN jedna kapsułka . W życiu nie dałbym 40 PLN za całą paczkę . Po pierwsze dlatego , że to za drogo a po drugie , że nie wiem kiedy miałbym to wykorzystać . To sie daje na start baniaka do surowego filtra .Potem nie ma już potrzeby . Ja wiem , że tam pisze : jedna do wody druga do filtra i po każdej podmianie wody . Ale to zwykłe naciąganie ludzi na koszty . W ustabilizowanym baniaku żaden Baktozymy już nie są potrzebne i w sumie zostanie Ci chyba z osiem zbędnych kapsułek po 4 PLN każda :D No chyba że będziesz w najbliższym czasie zakład nowe cztery baniaki :D
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

co do twardości to chce postapić tak: do najblizszej podmiany wody 20%czyli około 35l mam przygotowane baniaczki które napełnie 1/2 kranówka, przed podmianą doleje do pełna przegotowanej wody, poczekam az bedzie odpowiednia temperatura; wode zagotuje na gazie za który mam stałą opłatę, obojetnie ile zużywam 15zł/miesiąc;
moze choć troszkie pomoże, jak nie to zmienie proporcje
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy gotowana woda staje się miękka? Kiedyś robiłam testy, chyba Tetry, paskowe, i nie widziałam dużej różnicy pomiędzy dosyć twardą kranówką a wodą po przegotowaniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Bo korzystałaś z testów paskowych Tetry :D:D:D
A tak poważnie to zagotowanie wody nie wystarczy ! Woda musi być podgrzewana odpowiednio długo . Wbrew pozorom zmiękczanie wody przez gotownie wcale nie jest takie proste jakby sie mogło wydawać .

Proszę link do wyczerpującego artykułu na ten temat :
http://www.solniczka.republika.pl/artyk ... 0gotowanie
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

no nie wiem co teraz o tym mysleć, ponieważ już dwa razy spotkałem sie z tezą że gotowanie wody zmniejsza twardość, tak mnie to ciekawi że dzisiaj zrobie testy, podziele sie wynikami,
a po drugie skoro to nie szkodzi zbiornikowi to czemu by nie spróbować?
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

uwaga: zakładam nowy temat w dziale woda: gotowanie a twardość wody. Proszę tam przenieść dyskusję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ