świderki w akwarium

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

świderki w akwarium

Post autor: arkadiusz »

czy może ktoś mi napisać o wpływie tych slimaczków na funkcjonowanie akwarium, o ich pozytywach i negatywach? :roll:
z góry dzieki :lol:
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
Andrzej Vader
Posty: 13
Rejestracja: 09 mar 2007 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Andrzej Vader »

Witam.
Pozytyw: przekopuja i wzruszaja podłoże dzieki czemu zapobiegają powstawaniu stref beztlenowych.
Negatyw: Jesli mają za duzo pozywienia, wtedy mnoża sie i mogą stać sie plagą.

Ja je mam i sobie chwale ich ciężka pracę :D
Pozdrawiam
Andrzej Vader
350 L bez CO2 i bez nawożenia.
ma56
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2007 10:50
Lokalizacja: Wielkopolska

Świderki

Post autor: ma56 »

Ja też cieszyłem się gdy miałem kilka ślimaczków, a teraz wyciągam dziennie po 20 sztuk i nie mogę pozbyć się tej plagi!
Zalecam ostrożność z ślimakami.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

to fakt mnożą się bardzo szybko zacząłem od 3 sztuk a teraz rozdaję każdemu chętnemu

PS. jak ktoś chętny z Bydgoszczy to zapraszam są jeszcze młode ampularie
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Negatyw: Jesli mają za duzo pozywienia, wtedy mnoża sie i mogą stać sie plagą.
Ale dlaczego plagą ? Bo sie mnożą ? Mnie plaga kojarzy sie z czymś złym , niedobrym ,szkodliwym .Sama ilość o niczym jeszcze nie świadczy :D
Ja bym napisał trochę inaczej :
pozytywy - likwidacja stref beztlenowych , zjadanie resztek pokarmu a sa tez dowody na zjadanie niektórych glonów .
negatywy - jak każde stworzenie , niestety srają :D CO z tego że przekopie Ci dno likwidując strefę beztlenową skoro potem zostawi w niej "figurkę z brązu" ? :D
Ja też cieszyłem się gdy miałem kilka ślimaczków, a teraz wyciągam dziennie po 20 sztuk i nie mogę pozbyć się tej plagi!
Zalecam ostrożność z ślimakami.
Nie wiem czy wiesz ale świderki są niezłym barometrem w akwa ? Jeśli warunki w baniaku są dobre świderków nie widać a jeśli są złe to możesz je wtedy wyciągać po 20 dziennie :D
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

a co to oznacza jak pojedyncze świderki maszerują po szybie do góry?
czyżby było im tak zle że chcą uciec? :roll:
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

a co to oznacza jak pojedyncze świderki maszerują po szybie do góry?
czyżby było im tak zle że chcą uciec?
Mniej więcej :D Świderki siedzą w żwirze i praktycznie nie wychylają nosa chyba że czasem w nocy .A jeśli zaczynają łazić po szybach to znaczy , że z baniakiem cos jest nie tak .
Awatar użytkownika
Andrzej Vader
Posty: 13
Rejestracja: 09 mar 2007 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Andrzej Vader »

rohan pisze:
A jeśli zaczynają łazić po szybach to znaczy , że z baniakiem cos jest nie tak .
Tzn. konkretnie...co jest nie tak :?:
350 L bez CO2 i bez nawożenia.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

a skąd mam wiedzieć :D Nie jestem świderkiem :D A tak serio to okazuje się najczęściej , że równowaga została zachwiana . Jakiś parametry wyskoczył przed szereg . To tak jak z korzeniami , które rośliny wypuszczają do wody.
Jest taka teza , że jak roślinie jest dobrze i wszystko w akwa jest OK to wtedy tego nie robi . Ze świderkami jest tak samo jak coś im nie pasuję to wtedy je widać .A nie pasować może im wiele rzeczy podejrzewam , że wcześniej czy później sam sie dowiesz o co im chodziło :D

Dla przykładu powiem , że w moim starym baniaku przed zmiana na inny , kiedy już trochę go zaniedbałem świderki łaziły mi po szybach . Wcześniej tego nie robiły .Po założeniu nowego przez jakieś dwa tygodnie tez ich wszędzie pełno widziałem .A jak się baniak ustabilizował to nagle zniknęły .Teraz tylko czasem widzę , że gdzieś sie rusza podłoże ale świderka w całości to już nie widziałem od miesiąca . Ryby brykają , rośliny rosną , nie mam glonów i świderków nie widać :D
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

w moim baniaczku zaobserwowałem taką sytuacje: przedwczoraj kilka świderków łaziło sobie właśnie po szybie, a reszta zachowywała sie tak jakby nie mogła sobie znależć miejsca, tworzyły grupki, no i widziałem ich sporo; przestraszyłem sie gdy wczoraj przeczytałem, ze jak je widać to z wodą coś nie tak, po pracy podszedłem do akwarium i ku memu zdziwieniu nie zobaczyłem żadnego świderka, w pojedynczych miejscach kamyczki sie ruszały, juz nie przechadzały sie po szybie, i tak juz było do końca dnia :D
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Świderek może wyłazić ze żwirku w nocy w poszukiwaniu pożywienia, najczęściej szuka go właśnie na szybach gdzie znajduje glony. Jeśli świderków jest mało i mają co jeść w podłożu i ściany akwarium są czyste to nie powinno się ich spotykać na szybach. Z teorią niesprzyjających warunków wodnych to bym raczej nie zgodziła. To raczej kwestia niezbyt żyznego podłoża i braku pożywienia zmusza je do opuszczenia kryjówek.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

a co Twoim zdaniem oznacza zwrot : żyzne podłoże ?
Awatar użytkownika
Andrzej Vader
Posty: 13
Rejestracja: 09 mar 2007 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Andrzej Vader »

A tu taka ciekawostka :lol:
"Wychodzenie z kryjówek w czasie dnia może być spowodowane zmianą pogody. Dochodzi do tego pod wpływem zmian ciśnienia. "

Niestety ponieważ cytuję za osobą która nie podała źródła nie wiem ile jest prawdy w tym twierdzeniu.

Pozdrawiam
350 L bez CO2 i bez nawożenia.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Żyzne podłoże z punku widzenia świderka może oznaczać tylko jedno: mamy co jeść! To nieskomplikowane stworzonka...

Co do tej pogody to nie zauważyłam takich prawidłowości. Też się gdzieś na to natknęłam i sprawdzałam u siebie w akwa. Albo moje świderki nie są meteopatami albo to trochę naciągana teoria.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Cytacik :
"Melanoides tuberculata (Swiderek). Male slimaki przywlekane ze zwirem z innych akwariow, czasem brane swiadomie ze sklepu, bo ladnie wygladaja i czyszcza dno. Slimak o ksztalcie prawie iglastym, bardzo silnie wydluzona, brazowo-szara, plamkowana skorupa dlugosci do ok. 2-3 cm.

Swiderek jest swietnym czyscicielem dna, tam bowiem zyje. Z wyjatkiem niedotlenienia praktycznie nie pojawia sie na szybach, czy roslinach (tylko przy zbyt wysokiej temperaturze i w nocy wychodzi). Dlatego tez nie mozna praktycznie dowiedziec sie, ile sztuk tego ustrojstwa jest w akwarium, a moga ich byc setki czy tysiace i zaden nie bedzie widoczny! Swiderek nie je roslin, ani glonow, jedynie detrytus. Natlenia dno i jest pozyteczny, ale... potrafi przerodzic sie w prawdziwa plage!

Swiderek jest bowiem zyworodny i rozmnaza sie w podlozu. Nie mamy wiec nad tym kontroli. Co gorsza (przy zwalczaniu...) ma i klapke i bardzo twarda muszle (nie zgniecie sie jej palcami!). Przez to ze siedzi pod podlozem, jest twardy i niedostepny, praktycznie nie udaje sie go zlapac zadnej rybie, a nawet jesli sie uda, zazwyczaj w dnie siedzi jeszcze pareset ziomkow, ktorzy sie tym jednym nie przejmuja i nadal rozmnazaja... Jedyna znana mi metoda pozbycia sie go to przesianie piasku, czy reczne przebranie zwiru (bardzo zmudne), ew. mozna by probowac metod chemicznych, po wyciagnieciu zwiru (np. wyplukac cale podloze w kwasie). Ja jednak od lat mam swiderki w dnie kazdego akwarium i nie narzekam. Niech sobie zyja. Niewiele brudza, nie biora prawie tlenu, nikomu nie przeszkadzaja, co ja bede sie bawil w niszczyciela.

Na zakonczenie podsumuje - nigdy nie zdarzylo mi sie, zebym musial przeprowadzac "akcje likwidacji slimakow". We wszystkich moich akwariach (gdzie przezyja...) slimaki sa milymi goscmi i raczej staram sie, zeby sie rozmnazaly, niz zeby je likwidowac.

-- "

To odpowiedź dlaczego świderki spacerują po szybach i na kilka innych pytań też :D
ODPOWIEDZ