Twardość wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Twardość wody

Post autor: rohan »

Czy ktoś pomoże mi rozkminić zagadkę twardości mojej wody ?
Otóż parametry mojej wody w baniaku na dzisiaj wyglądają tak :
GH-13
KH-10
O ile twardość ogólna po kilku wymianach wody na mieszaną RO/Kran spadła do 13 to t.węglanowa spadała na początku ale od dwóch wymian utrzymuje sie na poziomie 10 stopni i nie chce dalej spadać .
Ale najlepsze jest to , że kiedy dzisiaj z ciekawości zmierzyłem wodę w kranie okazało sie , że GH wynosi 18 a KH 8 !!
Jak to jest możliwe , że woda w akwa , mieszana z wodą z filtr RO /0 stopni / ma większa twardość węglanową niż woda w kranie ??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No interesujące spostrzeżenie. Hmmm, coś w akwa musi podnosić Ci tę twardość, coś co w nim trzymasz. Nie mówię tu o rybkach a wyposażeniu: kamienie, skałki (jakieś piaskowce one maja wpływ na podnoszenie twardości), korzenie (choć te ostatnie mało prawdopodobne). Inna droga to zmiana tego parametry spowodowana przemianą nieczystości w wodzie, jednak w to nie wierzę, bo przecież jesteś wzorcowym akwarystą jeśli chodzi o podmiany i dbanie o baniaczek. Sprawa jest interesująca, być może masz skoki twardości w kranie i stąd ten wynik. Trudno tu wyrokować. Jak rozwikłasz tę zagadkę czekam na info :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

O zamianę miejscami odpadów i wody czystej z RO Cię raczej nie podejrzewam.... :lol:

Spróbuj zrobić pomiary testami innej firmy.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heheheh ...no nie podejrzewaj mnie :D Woda z Ro jest na pewno właściwa . Testy tez są OK .
Kamienie , piaskowce itp mogą podnosić twardość ale raczej ogólną . A ja mam problem z węglanową ! Zresztą nie mam takich kamieni , które groziłyby zwiększaniem GH .
Jabol podpowiedział mi żeby sprawdzić żwir co tez zrobiłem i okazuje się że zalany w szklance czystą wodą z Ro o KH = 0 podbija od razu do 4 stopni. Tak więc okazuję sie że żwirek , który wg producenta miał być chemicznie obojętny taki nie jest !
Ale teraz mam nową zagwozdkę :D Otóż przez dwa tygodnie po podmianach podbijało mi KH z 10 na 13 , dlatego zacząłem kombinować . Ale jakież jest teraz moje zdziwienie kiedy już byłem pewny , że to wina żwirku okazuję sie ,że po kolejnej podmianie KH spadło na 9 stopni i już sie nie podnosi :D
Normalnie zawariować idzie :D
ODPOWIEDZ