Reduktor

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
listek
Posty: 55
Rejestracja: 26 lis 2006 12:58
Lokalizacja: Wejherowo

Reduktor

Post autor: listek »

Mam pytanko zakupilem ostatnio uzywany zestaw CO2 i byl w nim ten reduktor http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=181976877 i mam pytania do jego uzytkownikow i innych gdyz dzis zrobilem probe tego zestawu i mam dylemat jest licznik babelkow ajk odkrecilem lekko zamor przy tym gdize widnieje ilosc wypuszczanego gazu to babelko zaczelo leciec mnostwo wiec skrecilem do okolo 2 bablow an sek i ilosc gazu w butli wedlug wskaznika zmienila sie z 30 do 25 nie pamietam skali jaka tam jest zwykle bary zdaje sie i mam pytanie czy to normalne ze tkaie cos mzoe wystapic bo przeciez tak szybko nei powinno ubwac gazu a az tak mocno nie odkrecilem wiec teraz mam dylemat co o tym myslec najlepeij ajk posiadacze odpowiedza i ocenia jego prace bo mam maly dylemat teraz jakie nastawiacie cisnienie na wyjsciu i moze ajkies pomocne wskazowki?
z gory dzieki

Prośba: pisz po polsku, używając znaków przystankowych, bo bardzo ciężko się czyta Twoje wypowiedzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
dyzio d1
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2007 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dyzio d1 »

Witam!
Co do tego reduktora to mam taki sam i ten manometr (wysoka rurka) praktycznie w akwarystyce się nie przydaje ,ponieważ podczas podawania CO2 do akwarium jest bardzo małe ciśnienie i kulka która ,jest w środku wcale się nie podniesie.
Jeśli chcesz mieć licznik bąbelków to zrób go z zestawu do podawania płynów infuzyjnych tak zwana (kroplówka) dostępna w aptece.

Mam nadzieję że,o to Tobie chodziło :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2007 9:19 przez dyzio d1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Reduktor

Post autor: jabol »

jest to recenzja z jednego ze specjalistycznych forum dotyczacej akwarystyki roslinnej:


Rozmiary i estetyka

Jeśli chodzi o estetykę urządzenia od razu zwracają na siebie uwagę jego niemałe gabaryty, wskazujące na jego techniczne przeznaczenie (zajmuje powierzchnię prostokąta o wymiarach 19x17cm - po podłaczeniu do 1,5kg bulti zestaw zajmuje nieco miejsca).

Powierzchnia urządzenia jest chromowana i posiada wstawki w kolorze niebieskim (rotametr, pokrętło) i zielonym (oznaczenia) przez co całosć mimo dużych gabarytów wygląda doPć estetycznie.

Urządzenie posiada jeden duży manometr (zbyt duży na nasze potrzeby), z wyrażną tarczą. Posiada wygodne pokrętło, z zaznaczonym kierunkiem otwierania przepływu gazu. Dodatkowym elementem jest tzw. rotametr

Czym jest rotametr?

To urządzenie spełniające rolę podobną do drugiego manometru - "na wyjściu". Żelazna kulka unoszona cięnieniem gazu jest wynoszona na odpowiednią wysokość wskazując na skali ciśnienie wydostającego się gazu. W przypadku zastosowań akwarystycznych ten "gadżet" jest tylko niczemu nie służącym dodatkiem, który szpeci i zwiększa gabaryty i tak nie małego urządzenia. Cisnienie, które wykorzystuje się do podaży CO2 w akwarium jest zbyt niskie by rotametr mógł spełniać swoje zadanie.

Mimo tego, że testowany reduktor jest przeznaczony do zastosowań technicznych, nie jest zbyt odporny na czynniki zewnetrzne (uderzenie, obicie) m.in. ze względu na obecność plastikowego rotametru, który zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.


Regulacja ciśnienia gazu

Reduktor wyposażony jest w zawór tzw. "techniczny" - oznacza to, że nie podłączymy go do butli do zastosowań spozywczych (np. do piwa).

Niebieskie pokrętło (ON<->OFF) odpowiada za redukcję ciśnienia gazu. Jego sposób działania jest bardzo intuicyjny - dopływ gazu zamyka się krecąc zaworem zgodnie ze wskazówkami zegara, co nie zawsze jest regułą w innych reduktorach. Zawór działa płynnie a dzięki temu, że za regulację odpowiada zawór iglicowy, mozna bardzo dokładnie wyregulować ilość wydostającego się gazu.


W testowanym egzemplarzu ciśnienie wyjściowe ustalone było maksymalnie na 3 bary, minimalną wyjsciową stabilną ilość gazu jakią udało mi się uzyskać szacuję na 1 bąbelek na 5 sekund (mierzone zestawem kroplówkowym). Dzięki śrubie ukrytej pod zieloną nalepką z opisem "Ar/CO2" możemy zmniejszyć wartość ciśnienia wyjściowego co przyczyni się do jeszcze dokładniejszej regulacji.


Podsumowanie

Generalnie reduktor z rotametrem świetnie spełnia wyznaczoną mu rolę. Dzięki precyzyjnemu zaworowi iglicowemu dostaryczymy do akwarium określoną, stałą ilość CO2, co nie jest bez znaczenia szczególnie w mniejszych zbiornikach. Jedynym mankamentem wydają się być duże gabaryty, które nie mają jednak wpływu na jakosć działania urządzenia. Pewną niedogodnością może być tez brak instrukcji obsługi - jednak montaż i regulacja testowanego reduktora jest tak prosta i intuicyjna, że wydaje się ona całkowicie zbędna.

Cechy urządzenia:

Plusy:
- maksymalne ciśnienie 3 bar ustawione na stałe
- precyzyjny zawór iglicowy
- precyzyjne, dobrze opisane i wygodne pokrętło
- wyraĄna tarcza manometru
- estetyczne wykończenie (chromowana powierzchnia)
- niska cena - ok. (80zł)

Minusy:
- zbędny rotametr
- duże gabaryty w porównaniu do produktów dedykowanych
- najczęściej brak dołączanej instrukcji obsługi


Dodatkowe informacje

Zestaw butli z reduktorem wzbogacić można o kilka przydatnych "ułatwiających życie" gadżetów, m.in.:
- zawór elektroniczny (elektrozawór) podpięty do sterownika oświetlenia lub pH-metru. Wpływa on na oszczędność gazu - w pierwszym przypadku dwutlenek węgla jest dostarczany do akwarium wraz z włączeniem oświetlenia (ew. o określonej godzinie), w drugim - w zależności od pH wody. Oba sposoby przyczyniają się do oszczędności gazu oraz dodatkowo niwelują skoki pH wody w akwarium. W przypadku dostarczania wraz z włączeniem oświetlenia - skoków dobowych (po nocy koncentracja CO2 w akwarium jest zazwyczaj wysoka) oraz dzięki pH-metrowi - lokalnych, tymczasowych skoków pH - wartość ta jest wtedy bardzo stabilna, choć pamiętać należy, że na pH wody mają wpływ również inne czynniki). Odpowiedni dyfuzor. Sposoby dyfuzji dwutlenku węgla w wodzie akwariowej to temat na oddzielny artykuł i kilka takich powstało już w dziale "Nawożenie" i "DIY" SRWiA. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na coraz szerszą gamę dyfuzorów fabrycznych - od drabinek, po spirale czy nowoczesne dyfuzory membranowe, w których dostarczanie CO2 do wody jest niemal bezstratne (dzięki zastosowaniu membrany rozbijającej gaz na drobniejsze cząsteczki i ułatwiające jego bierne rozpuszczanie). Niebawem na SRWiA ukaże się opis przykładowego dyfuzora membranowego.
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

ten manometr raczej nie powinien skakać, on pokazuje ciśnienie w butli

proponuję sprawdzić szczelność układu przez zanurzenie całości w wodzie
ODPOWIEDZ