ospa rybek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

ospa rybek

Post autor: kafarski »

czy może ktoś powiedzieć czy stosował takie leczenie?
podnieść temp. do 32 st. i czekać no i jak długo?,czy trzeba też dodać sól czy niekoniecznie?
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Samo podniesienie temperatury bedzie miało raczej małe skutki zdrowotne.Ospa to nie plesniawka.Sól mozesz stosowac ale tylko niejodowana i w proporcji 1 łyzeczka na 10l.Ja mimo wszystko dolałbym MFC,FMC do wody.
Pozdrawiam
Przemek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Leczenie ospy temperaturą też jest skuteczne. Wszystko zależy jednak od obsady, czy Twoje rybki zniosą tak wysoką temperaturę? Temperaturę podwyższamy na 3dni, po trzech dniach codziennie obniżamy o stopień, aż dojdziemy do temperatury, która była przed chorobą.
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

Post autor: kafarski »

po dobie temperatury 33* wysypka nie ustepuje. dolałem aqua safe a dziś doleję roztworu soli tylko czekam aż sie nagrzeje.
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Mialam kiedys ospe (tzn moje rybcie mialy) i bez problemu (szybko i skutecznie) wyleczylam je FMC (lub mozna MFC) tak jak pisal Owl.

Nie stresuj ryb tak wysoka temperatura, kup FMC (mala buteleczka kosztuje kilka zlotych) i masz spokoj.
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

Post autor: kafarski »

nie mam dostepu do fmc czy innych.temperature trzeba i tak podniesc.leki oparte na zieleni malachitowej sa rakotworcze a wszystkie firmy sie opieraja na niej.rybkom grozi bezpłodnosc a nie chce narazac ich na poronienia itp.jak narazie padła tylko stara samica gupika a wszystkie zdaja sie byc podekscytowane temperatura.wlałem sól nie jodowana.zobaczymy co bedzie.
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

eee o jakiej bezplodnosci ty mowisz. Hehehe. Ja swoim rybciom na kazdym kroku podawalam FMC (zaczynalam wtedy z akwarystyka) i samce zawsze wiedzialy do czego sluza. ;-) Wiec o bezplodnosc sie nie martw :lol:
Temperature owszem trzeba podniesc ale o kilka stopni a nie od razu do 33 (chcesz je zagotowac? A moze temp ma podnies checi samcow do hmm...) :oops: :lol:
Jak nie masz dostepu do zoologa?? Ekhm a do apteki?? Hehehe :lol: Ok, a tak na serio to przeciez na allegro sa dostepne i w sklepach internetowych.

No chyba ze lubisz eksperymentowac na rybach i szukasz oryginalnego pomyslu na szybkie wyleczenie ich. No ale temp 33 nie leczy wszystkich chorob (plodnosci tez raczej nie wzmaga). :lol: :lol: :shock: :oops: 8)
No ale to toje rybki wiec i twoj wybor.

Ps. Ostatnie badania wykazaly ze chipsy (wszystkie) dzialaja na uposledzenie komorek mozgowych, wiec w tych czasach wszystko dziala albo na bezplodnosc albo na nowotwory. :) :) :)

Pozdrawiam (i bez urazy, nie mam zamiaru tym postem nikogo rozzloscic).
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

Post autor: kafarski »

zieleń malachitowa jest szkodliwa jak każda chemia dolana do akwarium. o tym że jest rakotwórcza a co z tym związane powoduje bezpłodność u co bardziej wrażliwszych rybek -przeczytałem o tym na akwarystyczne FAQ-pl :idea: .temperaturę podwyższałem powoli bo w 450 litrach miałem tylko dwie grzałki :lol: 100w i 150w i z 26 stopni do 33 szła 8 godzin.
mieszkam w belgii i nie mam twoich sklepów pod bokiem :roll: a tak na serio na allegro czy innych to wątpie żeby mi ktoś wysłał z polski.
chciałem tylko wybadać czy metoda z solą i ciepłą wodą była przez kogoś wypróbowana. :? :? :?
nie uraziłem cię tym postem?bo chyba do nikogo innego nie odpowiedziałem?[/url]
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Mnie sie tak szybko nie da obrazic :lol: Nie wiedzialam ze nie mieszkasz w Polsce, wiec zwracam honor. :oops:
Wiem ze kazda chemia jest szkodliwa ale nie mialam pojecia ze niektore az tak.
Wiec jezeli faktycznie nie masz mozliwosci zakupu leku na ospe to prubuj temp i sola. No i jak tylko mozliwe - daj znac czy to pomaga.
Pozdrawiam :oops:
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

Post autor: kafarski »

rybki czują się dobrze.nie wszystkie chorowały a przynajmniej nie miały symptomów ,wczoraj zniknęły kropki z ostatnich sztuk.temperatury 33* nie wytrzymały tylko stare i słabe gupiki i z 6 neonków ale były strasznie mizerne zawsze.ampularie zamykały się zawsze na dzień a wychodziły w nocy na żer.dziś obniżam im temperaturę o stopień-dwa.
dziękuję wszystkim za pomoc.
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
DAMIAN B
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2005 14:52

Post autor: DAMIAN B »

Ja pozwole sobie na podczepienie...
Mam pytanie, skad sie bierze ospa? Czy tylko przez nowe rybki, czy tez zle warunki w akwarium sa jej przyczyna? Czy mozna sie jej jakos ustrzec, np: podnoszac co jakis okres temperature wody?
Za wszelkie spostrzezenia wilekie dzieki! :)
kafarski
Posty: 19
Rejestracja: 11 sie 2005 22:39
Lokalizacja: Antwerpia,Belgia

Post autor: kafarski »

ponoć kulorzęsek są zawsze w akwarium ale ich liczba nie zagraża rybkom dopóki nie wystąpią warunki stresujące je.niska temperatura,jej wahania, zła jakość wody pomagają w rozwoju choroby, a jesli sie jeszcze przywlecze osłabione ryby czy tez same pasożyty z woda z innego akwa to chorobstwo atakuje.u mnie nie wszystkie ryby chorowały.mozna jej sie ustrzec dodając okresowo soli niejodowanej lub morskiej bez jodu, w stężeniu 1-2 łyżeczki od herbaty na 1o litrów wody.takie stężenie nie szkodzi rybkom ani roślinkom, można jej sie pozbyć przy podmianach wody.temperatura tez pomaga szczególnie latem gdy jest gorąco.
Podpis zawierał wirus.Wszystkie otwarcia spowodowały ataki na twój twardy dysk.
ODPOWIEDZ