Filtr Denny- Wasze opinie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Belski
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2007 16:41

Filtr Denny- Wasze opinie

Post autor: Belski »

Kupiłem na Allegro filtr denny(ruszt) firmy Aquael. Do zakupu nakłonił mnie Weterynarz u, którego byłem z psem. Ma on tam akwarium z grubą warstwą Kamieni rozmiaru ok. Dwójka. Zauroczyła mnie czystość i brak zielonej, czarnej itp. masy wmieszanych w kamienie na dnie co występuje u mnie w akwarium. W wodzie która jest lekko zielona, pływają jakieś drobne "opiłki". Akwarium nie stoi przy oknie.
Czy ktoś z Was ma taki filtr? Co o nim myślicie? Porszę o porady.
Z góry dzięki pozdrawiam :)[/b]
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Ja mam w mniejszym akwarium taki filtr, ale jeżeli chcesz mieć czyste dno to musisz wpompowywać wode do filtra, tak aby wymywał on syf z podłoża i dodatkowo "przewietrzał" je :wink:
Jeżeli podłączysz głowicę do filtra, tak żeby ciągnęła przez niego wodę to szybko sie zapcha i będzie przysysał syf do dna, efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Wiele zależy od tego jaki zbiornik posiadasz , czy tez masz zamiar założyć . Filtr denny nie specjalnie sprawdza się w baniakach roślinnych . Wiec tu możesz mieć problem jeśłi akurat taki baniak masz zamiar mieć .

cyt.:Filtry podżwirowe (UGF) nie są takie szkodliwe dla zbiornika roślinnego jak niektórzy twierdzą , ale mają swoje ograniczenia. Główną funkcją filtra podżwirowego jest filtracja biologiczna. Aby to osiągnąć konieczne jest regularne odmulanie dna aby zachował on swoją funkcję filtra biologicznego. Ponieważ nie jest możliwe odmulanie w gęsto zarośniętym zbiorniku głęboko w podłożu, płyta filtra wkrótce zapycha się i filtr traci swoją funkcję biofiltracyjną.
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Witam
Ja mam założony filtr denny firmy Resun (tańszy od Aqua-ela, składa się wielu paneli, które łatwo dopasować do wielkości akw., i ma mniejsze oczka. Na nim mam ok. 6-7 cm warstwę żwirku. Wewnątrz akw. chodzi stary wewn. FAT-0 (teraz Fan-1).Z rusztu wyprowadzone mam 3 kominy - dwa na brzęczka (pusty - bez fltra - wyciąg wody), jeden na filtr wewnętrzny Aqua-ela Turbo-350. Ma on w zestawie obudowę z ceramiką i gąbkę. Ja wywaliłam wkład ceramiczny a dałam do obudowy gąbkę, wszystko połączyłam rurką z kominkiem z rusztu, więc on - jako najsilniejszy - wyciąga największą ilość brudu, przeciągniętego przez żwir+ruszt, brud zatrzymuje się na gąbce i do turbinki już się nie dostaje. W tym akw. chodzi to wszystko ponad dwa lata, dna (żwiru) jeszcze nie miałam potrzeby ruszać - sprzątanie ogranicza się do bardzo rzadkich podmian wody i "wyprania" dwóch gąbek (z Turbo i Fata). Rośliny rosną zdrowo. Po ok. rocznej pracy rusztu na tym akw. tak samo zrobiłam na sklepie na jedynym akw. ze żwirem (rośliny), tylko tam mam dwa kominy na brzęczka i zwykły wewnętrzny filtr kominkowy (też na brzęczka). I wreszcie mam święty spokój z czyszczeniem żwiru.
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

Aloj - jakie masz akwa? i czy duzo rybek?
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Witam
Zależy o które pytasz? :lol:
Ogólnie mam tego sporo - i zbiorników i ryb.
Z rusztem to tylko tak amatorsko sobie zrobiłam - jedno (80) w pokoju z "kurdupelkami" jak ja na nie mówię (rozborki, neonki itp), i drugie w kuchni (?) było jako doświadczalne dla kardynałków (chodziło mi o efekty karmienia małych "pyłem" własnej hodowli (nie łowionym).
Coś czuję, że nie o taką odp. Ci chodziło...... :roll:
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

:)
niezbyt o taką odpowiedź mi chodziło :)

Pytałem w odniesieniu do filtra dennego. jak to jest tak właściwie z jego wydajnością? Słyszałem, ze nadaje sie tylko do malych zbiorników...
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

To, co opisałam to właśnie ta 80-tka, więc sam "przerób" filtrów, jakby tak przeliczyć - jest za duży na to akw. a i rybki "niebrudzące". Mam trochę mało czasu, żeby tak prawidłowo i czasowo go czyścić, więc to rozwiązanie mi pasuje. Ten ruszt zdaje egzamin, nawet tak jak teraz - już dawno powinnam się nim zająć, filtry (te gąbki) już zapchane, sporo wody odparowało a woda jest ok. (szyby, rośliny itp, żadnych osadów, nalotów). Wychodzi że ruszt (żwir) jednak dobrze pracuje.
Natomiast to, czy nadaje się do małych czy dużych akw. zależy od ilości wyprowadzonych kominów i mocy brzęczka oraz jak je rozmieścisz w akw. Ja się też bałam małej wydajności i dlatego jeden komin mam na "turbo".
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

Tez myśle nad załozeniem filtra dennego :) ale po tym co to czytam to chyba jak dla mnie zbyt skomplikowane :? ruszty, kominy.. to chyba dla bardziej zaawansowanych :(
Nie ma jakis filtrów dennych, których nie trzeba przerabiać?
Czegos łatwego w instalacji? :D
Bo jesli po dwóch latach masz czyste dno to warto by sie o coś takiego pokusic :) tym bardziej, że ja nie mam roślin w żwirku więc mogłoby sie to w moim akwa sprawdzic :)
57l BW
144l Afryka
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Teoretycznie nie trzeba przerabiać. Ja trochę pokombinowałam, bo jak pisałam, trochę się bałam o siłę "wyciągu" na samych brzęczkach. Nie mogę teraz znaleźć na int. akuratnie takiego filtra dennego jaki ja mam (Resun). Ale ogólnie jest to coś takiego http://www.mojeakwarium.com.pl/sklep/pr ... cts_id=163 i na tym przykładzie może łatwiej będzie Ci zrozumieć co ja sobie przerobiłam. (niestety, nie dorobiłam się aparatu aby zrobić zdjęcie). Tą całą kratkę jaka tu jest ja mam z kilku oddzielnych paneli - łatwiej dopasować do wielkości akw. Co to kominek też jest tu pokazane (ten stożkowy kwadrat). I tak, kominek zawsze jest jako oddzielna część. Na kominek nakłada się - albo jak tu, od razu pompę (tylko wyciąganie przefiltrowanej wody przez żwir pod rusztem, albo ta sama robota ale pod brzęczka (tak ja mam, na dwóch kominach), albo - ja jeszcze założyłam jako trzeci komin Aqua-el Turbo 350, tylko. ( :wink: ), i tu są właśnie te moje akrobacje - połączyłam mocny wyciąg z od razu czyszczeniem z paprochów. Tzn. Z tego Turbo wywaliłam cały pojemnik plastykowy z wkładem, a dokupiłam taki sam tylko od większego (Turbo 650) i do środka włożyłam gąbkę z 350-tki. Taki przerobiony Turbo połączyłam bezpośrednio z kominem przedłużką (ja - krótszą jak na 1 linku, nie mam zbyt wysokiego poziomu wody, filtr by wystawał ponad wodę na takiej dłuższej przedłużce). W sumie jest u mnie tak (jak już pisałam) - 2 x kominy na brzęczka (samo biologiczne przelewanie wody z dna), + 1 x komin na Turbo (czyści też mechanicznie) oraz jeden stary Fat-0 (dzisiejszy Fan-1) normalny wewnętrzny. Jakby stał się cud i zjawi się u mnie kuzyn z fotorobotem spróbuję coś tu wrzucić.
Czy coś wyjaśniłam, czy jeszcze bardziej pokręciłam (???) okaże się w praniu. Pytania dozwolone :lol:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam.
Posiadam filtr denny podżwirowy, w zbiorniku 54l. Mysle ze lepszego wynalazku na male zbiorniki nie wymyslono. Pod rusztem można swobodnie schować grzałkę, do wylotu pompki można podlaczyc napowietrzanie(bez brzeczka). To oszczedza miejsce w juz malym akwa. Co do czyszczenia to sie jeszcze nie wypowiem ,,gdyz stosuje to dopiero 3 miesiace, jak na razie nie narzekam :wink:
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam.
Rowniez posiadam filtr podzwirowy, w zbiorniku 54l. Mysle ze lepszego wynalazku na male zbiorniki nie wymyslono. Pod rusztem mozna swobodnie schowac grzalke, do wylotu pompki mozna podlaczyc napowietrzanie(bez brzeczka). To oszczedza miejsce w juz malym akwa. Co do czyszczenia to sie jeszcze nie wypowiem gdyz stosuje to dopiero 3 miesiace, jak narazie nie nazekam :wink:
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
ODPOWIEDZ