KWARANTANNA I METNA WODA

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

KWARANTANNA I METNA WODA

Post autor: Miron »

Witam .Zakupilem akwa do kwarantanny 60 litrowe z calym wyposazeniem.Wode mialem odstana jakis tydzien .Wczoraj zakupilem nowe rybki do akwa ogolnego, narazie przechodza kwarantanne.Wczesniej wyczytalem ze w akwa do kwarantanny nie powinno sie nic znajdowac, oprocz naturalnie wody.Po jednym dniu woda zrobila mi sie metna (mleczna ) rybki czuja sie dobrze ,ale czy to normalne .Dodam ze akwa zostalo uzyte poraz pierwszy.Oto obsada ktora jest na kwarantannie.Dzieki za pomoc i pozdrawiam.

2 gurami zlote
parka ramireza
pretnik karlowaty 1+2
neon inesa 15 szt
kiryski 6 szt
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Co to znaczy "nic" ? Rozumiem , że nie ma korzeni , kamieni i roślin .Ale jakiś filtr z napowietrzaniem to chyba tam jest :D ?
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

Jestem poczatkujacym akwarysta ale oczywiscie o paru rzeczach zdazylem poczytac.Oczywiscie ze filter jest ,dodatkowo jeszcze napowietrzam .Chodzilo mi o rosliny ,zwir ,ogolny wystroj wnetrza.Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Moim zdaniem to po prostu efekt świeżego akwa . Spora ilość ryb itp . Nie wiem jaki masz tam filtr ale ja bym tam widział taką zwykłą pompkę z dobrą gąbką . Na takie zmętnienia gąbka jest rewelacyjna . Zmętnienie wody samo ustąpi . Woda po prostu dojrzewa i dlatego masz taki efekt .Ale ,że to tylko akwa do kwarantanny to bym sie tym wogóle nie przejmował póki rybki nie zdradzają jakichś złych objawów .
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

Akwarium kupilem pompletnie wyposazone .Gosc w sklepie poinformowal mnie ze akwa nadaje sie wysmienicie do hodowli rybek, a tymbardziej na kwarantanne .Akwarium kupowalem w najlepszym sklepie akwarystycznym(opinia wielu akwarystow)ZOO ZAJAC w DUISBURGU ,wiec mozna chyba zaufac ludziom tam pracujacym.Kompletna nazwa tego akwarium to :Tetra AquaArt ,a filter ;Tetratec EasyCrystal-FilterBox 300.Do napowietrzania uzywam (chyba mowi sie na to brzeczek)z kamieniem Dzieki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam.
Mętna woda to jak kolega rohan napisał- bez paniki, ustabilizuje się to będzie ok.
Opinia "ZOO Zajac-najlepsze" z cala pewnością jest bardzo trafna, przynajmniej co do zaopatrzenia :shock: . Sam często robie tam zakupy, niestety nie zawsze dostanie się dobra rade :roll: , nie ma to oznaczać, ze ci źle poradzili :lol: .
Osobiście bym wyposażył akwa w parę roślin i może stalą obsadę (szkoda zbiornika), oczywiście ma to pełnić role kwarantanny wiec tanio i ladnie(np gupiki) :wink:
Ps. Skąd jesteś?
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium do kwarantanny powinno tak samo dojrzewać jak każde inne, więc jeżeli teraz po tygodniu trzymania w nim wody wpuściłeś do niego wszystkie swoje ryby to masz przerybienie i filtr nie wyrabia z biologicznym oszyszczaniem wody. Ryby trują się własnymi wydalinami i czeka Cię nitrit pick.

Niestety, tak to już jest w każdym zbiorniku.

Akwaria kwaranntannowe powinno się napełniać woda z gównego zbiornika, przynajmniej w dużej części, o ile nie masz oczywiście ewindentnych pasożytów w tej wodzie. Poza tym kwarantanna powinna byc przygotowana conajmniej trzy tygodnie wcześniej.

A mnie jest tak: zawsze mam pod ręką drugi zbiornik, 45l - pusty, na wypadek gdybym musiała do niego koniecznie przełowić całą zawartość mojego głównego zbiornika. Gdyby tak się stało, to ten zbiornik 45l napełnię wodą z głównego zbiornika i przełożę do niego filtr z głównego zbiornika - nie będzie konieczne czekanie na dojrzewanie akwarium.

Dodatkowo mam stale chodzące akwarium 20l z filtrem gąbkowym, grzałką, kilkoma kamieniami, mchem jawajskim i wgłębką oraz własnym oświetleniem (1x15W). Ten zbiornik jest mi potrzebny w razie nagłej choroby którejś z hodowanych przeze mnie ryb. Tak na wszelki wypadek. Przydaje się też jako kotnik dla maluchów Endlerów. To jest w pełni dojrzałe akwarium ,w którym tak samo jak w głównym podmieniam wodę i sprzątam.

Radzę Ci jak najszybciej zaszczepić w twojej kwarantannie bakterie (może być Tetra bactozym) i regulanie, nawet co kilka dni podmieniac część wody na odstałą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

zWitam.Dzieki za podpowiedzi .BARA wody nie przelewalem z akwa ogolnego, bo pare dni wczesniej zakonczylem terapie przeciwko ospie.W tym czasie padly mi dwie bocje wspaniale ,w roznych odstepach czasu.Jedna na poczatku kuracji, druga pod koniec (teraz to wiem ze to ryby stadne).Wiec balem sie brac wode z akwa ogolnego.Przed chwila stwierdzilem ze pozegnalem sie rowniez z zbrojnikiem niebieskim :cry:Niewiem czemu ,niby parametry wody mam dobre(chyba) a zona mowila ze popoludniu plywal normalnie.Jestem niedoswiadczony wiec moglem sie gdzies pomylic tylko gdzie?.
NO3-25
NO2-0
GH-16d
KH-3d
p-7.6
Dodam ze w obydwóch akwariach parametry sa takie same (to chyba dziwne)testy sa paskowe z tetry (ponoc nie sa najlepsze).Zastanawiam sie czy nie zaczac wszystko od poczatku(restart akwa) :cry: Dzieki i pozdrawiam.Aha Manthei mieszkam w Düsseldorfie.
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

Wlasnie pozegnalem sie ze skalarkiem :( coraz bardziej mysle zeby zaczac wszystko od nowa. :(
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Masz niskie KH !!! Możliwe , że masz bardzo duże skoki pH ! Powinieneś robić pomiary pH kilka razy dziennie . Duże skoki pH mogą być śmiertelne dla rybek . Ja bym to właśnie sprawdził . KH powinno być minimum 4 stopnie .

PS .
A testy paskowe Tetry to tak jakbyś zgadywał :D
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

Witam.Chcialbym powiedziedz ze testy paskowe z tetra to naprawde syf, szkoda bylo dac 15 euro.Wlasnie sprawdzilem na zwaklej wodzie i...........wynik taki sam jak w akwa.W akwa ogolnym padly mi wszystkie nowo zakupione rybki ,zostal mi tylko skalar.Z glownego zbiornika i tak musze oddac trzy rybki bo nie pasuja mi do zakupionej obsady (o dziwo im niema nic)Wiec zaczne wszystko od nowa .Dzieki i pozdrawiam.
Miron
Posty: 44
Rejestracja: 03 kwie 2007 21:38

Post autor: Miron »

Witam .Zakupilem dzis nowe testy (kropelkowe firmy sera).Zabralem sie za sprawdzenie parametrow ,oto one;
pH-7,5
KH-9
NO2-(<0,1mg/l<0,3mg/l taka jest najnisza skala na szablonie ,i taka mam) wedlug szablonu jest prawidlowa
GH-25
Czy te parametry beda dobre dla mojch nowych rybek plus dwa skalarki?
ODPOWIEDZ