jaki minerały w akwarium niezbedne

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
robertsosna
Posty: 69
Rejestracja: 05 maja 2007 6:10

jaki minerały w akwarium niezbedne

Post autor: robertsosna »

witam mam problem ,zmieniłem wode 3 dni temu, powiedziałem sobie ze chce miec spokój z akwarium (70.l) no i sie zaczęło.
Kupiłem filtr JBL-a 250 poukładałem wszystko oki ,kamienie ,rosliny, po 4 godzinach wrzuciłem ryby. Nastepnego dnia padły mi 3 neonki a potem nastepne 3 ,w sumie więcej nie mam. Pozostałe ryby jakos dają rade : kiryski ,krewetki labeo.
Myślałem że może deszczownia nie wyrabia z nadtlenieniem i dołozyłem pompkę, jak narazie wszystko w porządku. Moje pytania są następujące :
- Czy zostawić napowietrzacz ,czy sama deszczownia da redę? czy razem to i to?
- jakie niezbędne testy powinienem zrobić ,bo niestety jeszcze nie kupiłem, a temat który tu jest poruszany to juz zgłupiałem ,te przekłamuja a te są dobre
- jakie powinienem makro i mikro elementy kupic , w moim mieście nie ma konkretnego sklepu i niestety wyprawa wiąże sie o 50 km dalej , wole zainwestować i wtedy zaradzać
- jestem w trakcie załatwiania CO2 mysle że w tym tygodniu bede juz miał
,tu nastepny problem ,czy dyfuzor szklany, dębowy ,czy zastosować na odpływie filtra - tutaj dostałem odpowiedz że jest b.dobrze w takim ustawieniu, natomiast na SRWiA piszą że są straty w CO2- sam niewiem - prosze o radę
z góry za wszystkie odpowiedzi dziekuje ,musze zacząć coś działać
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

No wiesz, jak wymieniłeś całą wodę i zburzyłeś dojrzałe już podłoże to nie dziw się, że Ci rybki zdychają....

Może poczytaj trochę o dojrzewaniu akwarium i cyklu azotowym bo jak na razie rozwaliłeś sobie akwarium w pył. Na Twoim miejscu nie przejmowałabym się minerałami do akwa, dyfuzorami, CO2 i zagadnieniem jakie testy są najlepsze ale martwiłabym się czy Ci jakieśkolwiek ryby przeżyją.

Proponuję poczytać: http://www.akwa.freehost.pl/rady.html
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium po zalaniu nowej wody musi przed wpuszczeniem jakichkolwiek ryb dojrzewać minimum dwa tygodnie...
Dopiero po tym czasie w filtrze (ma pracować non stop) pojawią się szczepy bakterii nitryfikacyjnych zdolnych do biologicznego oczyszczania wody.
Twoje ryby trują się związkami azotu i zdychają. Radzę nie bawić się w żadne nawożenie i minerały, radzę odstawić CO2 i zająć się samym zbiornikiem. Zaszczep do filtra TETRA Bactozym lub szczepy bakterii innych firm. Natleniaj wodę i podmieniaj ją regularnie na odstałą w ilości około 20% co tydzień. Oddaj LABEO, bo to ryba wymagająca o wiele większego zbiornika niż 70l. I czekaj przynajmniej dwa tygodnie z zakupem jakichkolwiek innych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Knopfler
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2007 20:41

Post autor: Knopfler »

Zrozumiałbym gdybyś spuścił koło 70% wody z akwarium do wiadra i resztę wylał. Zrobił porządek z wystrojem. Dolał starej wody, uzupełnił ją wodą destylowaną i po 24h godzinach wpuścił ryby. To jeszcze ujdzie. Ale wpuścić ryby do świeżej kranówki to masakra. No ale cóż. Człowiek uczy się na własnych błędach. Mam nadzieję, że drugi raz go nie popełnisz.
robertsosna
Posty: 69
Rejestracja: 05 maja 2007 6:10

Post autor: robertsosna »

Dobra zgadzam sie z wami ,20 lat temu miałem akwarium i nie było takich problemów ,a teraz to chyba inny wiek .
jaki kupic niezbedne testy do mierzenia , bo nie dostałem zadnej odpowiedzi
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

testy podstawowe to :
pH, NO3, GH,KH możesz tez kupić PO4 i biorąc pod uwagę Twoje przypadki z wpuszczeniem ryb do trującej wody , przydałoby się NO2 .
Mikro i makro nie zawracałbym sobie głowy dopóki nie ustabilizujesz baniaka . W innym przypadku to zwykłe proszenie sie o plage glonów :D
robertsosna
Posty: 69
Rejestracja: 05 maja 2007 6:10

Post autor: robertsosna »

witam ponownie
jestem dzis po testach zooleka
sa nastepujace ,mozna prosic o porade czy cos za duzo czy za mało be jeszcze jestem zielony
pH- 7,5
NO2- 0
NO3 - 0
NH3 -0
GH-11
KH-13
PO4- 0,9
dla mnie jeszcze to nic nie znaczy,mogę ryby wpuszczać?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli około dnia 07 maja zacząłeś wszystko do nowa, to ryby radzę wpuścić nie wcześniej, niż po dwóch tygodniach.

Parametry wody są na razie ok, ale zbiornik musi dojrzeć, o czym już Ci pisaliśmy. Wpuszczenie ryb w tej chwili spowoduje zachwianie kształtującej się równowagi i spowoduje, że za kilka dni będziesz miał tzw. nitrit pick, czyli maksymalny poziom NO2, przy którym ryby zaczną chorować i umierać.

LABEO do oddania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
robertsosna
Posty: 69
Rejestracja: 05 maja 2007 6:10

Post autor: robertsosna »

Za kilka dni będziesz miał tzw. nitrit pick, czyli maksymalny poziom NO2, przy którym ryby zaczną chorować i umierać.

z tego wnioskuje że powinienem zrobic jeszcze raz testy po tygodniu czasu i wtedy wszystko się okaże czy jest oki?,
A i jeszcze jedno oczywiscie mam wymienic 20 % wody w tygodniu
bo jeszcze jest od nowości ta?

PS.
dzięki za szybka odpowiedź
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

tak, co tydzień powinieneś wymieniac około 20% wody na odstałą. Niektórzy uważają, że na początku ( w początkowych tygodniach zbiornika) nawet więcej.

Testy na NO2 radzę robić raz na tydzień i koniecznie przed wpuszczeniem ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Moim zdaniem spokojnie możesz już wpuścić ryby . Tylko nie szalej z karmieniem :D Jeśli masz takie parametry jak podajesz to znaczy że filtr sie juz ukształtował i wyrobi z zamiana amoniaku i azotynów na azot :D
ODPOWIEDZ