[60] prosze o pomoc

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

[60] prosze o pomoc

Post autor: gosia31 »

Witam, posiadam obecnie od 5 miesięcy 63l akwarium a w nim: tylko błagam nie przestraszcie sie obsadą :oops:
-2 welony
-2skalary
-4 danio
-2 bystrzyki
-3 gupiki pawiki
-6 neonów
-glonojad i kosiarka
-acha mam jeszcze bojownika ale atakował inne ryby i powędrował do kuli
Filtr mam fan 2, grzałkę z termostatem,parametry w normie, temp. 25stopni ,ale wodę podmieniam 2-3 razy w tygodniu po 10l.Dodaje bakterie do filtra i nitro na azotany.Wygrałam już nawet walkę z ospą.Al;e jutro oddaję skalary, welony i kosiarke.
Bardzo proszę o porade czy mogę trzymać prętnika karłowatego i podoba mi sie gurami mozaikowy. Czy mogła bym trzymać te ryby w tym litrażu i jakie ryby mogła bym zostawić z tych które mam obecnie. Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Gosik
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Oddaj jeszcze glonojada- zbyt mały litraż i dodaj parkę prętnika karłowatego, ale musisz mieć jakieś rośliny pływające, aby je hodować, bo budują z nich gniazda podczas tarła.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Witaj!
Oddaj skalary, welony, kosiarki, glonojada i bystrzyki.
Zostaną Ci
6 neonków
4 danio
3 gupiki
Dokup do tego 4 neonki i kilka otosków i będziesz miała elegancką obsadę!
Co do prętnika to nie wiem ale gurami odpada bo masz za mały litraż.
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

"parametry w normie" wybacz ale nie wierze, że przy takiej obsadzie w takim akwa z takim filtrem masz dobre parametry :)

"jutro oddaję skalary, welony i kosiarke"
bardzo dobry wybór :D

nie wiem jakie masz bystrzyki, ale jeśli np. ozdobne lub jakieś o podobnych rozmiarach to radziłambym dokupić ok 4 sztuk, to są rybki stadne i nie powinny być trzymane w parach
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

poza tym chyba trochę za często wymieniasz wodę!
tak mi się wydaje.
pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

Dzięki z podpowiedzi. Te ryby znaczy bystrzyki to nie sa typowe bystrzyki tylko maja podobny kształt i kolor bladoróżowy, no i raczej nie są stadne bo pływają każda po innej stronie akwarium i przepędzaja się nawzajem.
Zależy mi na większych rybkach np. prętnikach.
Wiem że gurami musi mieć 100l ale znajoma trzyma juz ponad rok 2 gurami mozaikowe i dwa prętniki pócz tego więcej drobnicy odemnie i rybki maja sie dobrze, czy na pewno musze oddać te różowe rybki są nieco mniejsze od bystrzyków??? dzięki z góry
Gosik
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

jak nie typowe bystrzyki? albo to jest bystrzyk albo nie :D
mniejsze niz bystrzyki i różowe? hmm a może to jakies młode ryby które później urosną?

w majowym magazynie "AKWARIUM" jest bardzo obrzerny artykuł o zakładaniu akwa dla ryb labiryntowych ( bojowniki, gurami, prętniki, skrzeczyki... ) i do akwa 60l polecane są : bojowniki, prętniki, skrzeczyki lub czekoladowce
[zbiornik dla gurami powinien mieć minimum 100l, to że u kogoś ryby przezyły rok w małym akwa z przerybieniem nie znaczy ze czują sie dobrze ]
ale wtedy musiałabyś sie pozbyć praktycznie całej obecnej obsady ( prócz bojownika )

ps.własnie doczytałam, że prętniki karłowate dorastają do 5cm więc spokojnie można je trzymać w tym litrazu
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Ja dam jeszcze jedną propozycję:

10 neonków
4 danio
3 gupiki
2 prętniki

i będzie dobrze.
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

michal_1m ta obsada nawet mi sie podoba ale nia mogła bym dać 3 prętników samiec + dwie samice i jeszcze do tego dodać bojowniki samiec + samica?? i cvo z czyszczącymi bo mam glonojadka jeszcze małego i narazie musi zostać????
Gosik
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Musisz pamiętać, że to tylko 60l. Możesz dać pretniki 1+2, ale na bojowniki nie ma miejsca. Nie masz rzeczywiście "ekipy sprzątającej", więc może zostawić 6 neonków i dodać 3-4 kirysków, np.: panda. Są one małe i bardzo fajne. Mają ciekawe zachowania. Jeśli nie kiryski to w tej samej ilości otoski.
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

michal_1m
oki dwa kriski ale bojowniki niestety muszą narazie zostac :( Pytanie o radę a co zrobić żeby zadnym rybom nie stała sie krzywda????
Sorki że sie dopytuje ale czy jest to możliwe żeby jakoś razem funkcjonowały?????No i co z tymi różowymi bo też muszą zostać????
Wiem że znowu mam problem :(
Gosik
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Jeże;li nie chcesz mieć problemów z chorobami to nie możesz mieć zbyt dużo ryb. Skoro te muszą zostać więc:

-4 danio
-2 "różowe"
-3 gupiki
-6 neonów
-1+2 bojowniki
-3 kiryski panda

A musisz dać se spokój z prętnikami. To jest i tak dużo ryb jak na 60l.
gosia31
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2007 20:20
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: gosia31 »

Witam ponownie. Obsadę mam podobną jak ostatnio tylko dodałam 2 prętnik, 3 kiryski, bojownik został i i 2 gurami no i akwarium zmieniłam na 100l. Było by super tylko między jednym gurami i prętnikiem nawiązała się walka i zmieniłam gurami samca na nieco mniejszego, ale niestety prętnik siedzi w zaroślach i wcale z tamtąd nie wychodzi, od wczoraj nie jadł i jest jakby przestraszony ale niema żadnych uszkodzeń widocznych. Co z nim robić czy to się zmieni??????
Gosik
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem nie można trzymać gurami z prętnikami. W 100l nie ma wcale dużej powierzchni wody. Gurami i prętniki są rybami bardzo mocno terytorialnymi, z tym tylko, że gurami są od prętników większe. Zmiana samca gurami na mniejszego nic nie wnosi, ponieważ będzie rósł.

Będziesz musiała oddać któryś z gatunków, inaczej niestety prętniki Ci zejdą dosyć szybko.

A to że samiec siedzi w zaroślach oznacza, że został zdominowany i nie posiada własnego terenu = nie czuje się bezpieczenie. Jest duże prawdopodobieństwo, że zdechnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ