jak schlodzic wode w akwa 200l

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
coozak
Posty: 22
Rejestracja: 06 maja 2007 14:43

jak schlodzic wode w akwa 200l

Post autor: coozak »

Mam akwa 200l i problem z temperatura! ostatnie cieple dni juz mi pokazaly ze bede mial problem w lato ze swoim akwa. Co robic zeby woda w akwa nie nagrzewala sie tak. uchylam na noc pokrywe, otwieram okno nie baczac na komary ktore wysysaja moja krew.kupilem worki na lód i codziennie wrzucam je do akwa.Macie jakas rade jak mozna sobie poradzic z tym problemem??Bo nie wiem czy cale wakacje bede mogl dolewac tej wody codziennie,wkladac lód, okno moze byc otwarte nawet cale wakacje na noc.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Re: jak schlodzic wode w akwa 200l

Post autor: Andersh »

coozak pisze:Co robic zeby woda w akwa nie nagrzewala sie tak.
czyli jak?
Obrazek
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Można zamontować wentylatorki w pokrywie takie z komputera. Skutecznie schładzają wodę nawet do 3 st C w zależności od wielkości akwa.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jeśli masz w pokrywie zwykły statecznik to przenieś go na zewnątrz lub lepiej zamień na elektroniczny który mniej grzeje.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

świetlówki z klasy B zamień na klase A
Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Andersh pisze:świetlówki z klasy B zamień na klase A
A możesz troszkę jaśniej?
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Chodzi Ci o energooszczędność? One się bardziej grzeją?
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Klasy A się bardziej grzeją?
Jeśli klasa A i B daje tyle samo światła a klasa A pobiera mniej prądu, to mniej zamieni też na ciepło - czy się myle?
Obrazek
coozak
Posty: 22
Rejestracja: 06 maja 2007 14:43

Post autor: coozak »

pomysl z wentylatorkami od komputera uwazam za "durny" nie ubliżając nikomu, przede wszystki jest to drogi pomysl i malo efektywny moim zdaniem. MOze napisz mi jaki masz zbiornik ktory ochladzaja te wentylatorki. A co do statecznika w pokrywie to co to jest bo jestem zielony . mniemam ze jest to ten mechanizm ktory jest ukryty w pokrywie?? no i jak to zrobic jesli to jest woglule (powinno być W OGÓLE) dobra rada . pomozcie w jakis konstruktywny sposob.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

coozak
nie wiem czego oczekiwałeś zakłądając temat?!
schłodzić wodę w akwa możesz tak jak colę lub napój z bąbelkami;
dolewaj zimnej, albo wrzucaj kostki lodu

powyżej dostałeś drobne możliwości które w małym ale jednak stopniu obniżą temp wody;
- cooler - instalacja tania jak barszcz lub tańsza, opisywana na forum głównie pod kątem walki z wilgocią która niszczy obudowy
- wymiana świetlówek lub ich krótsze świecenie bo to one podnoszą temp wody (ja mam w domu 26st C a w akwa 28st C bo świecę 4x18W)
- zaciągnij roletę w oknie a najlepiej we wszystkich
- zainstaluj klimę w domu i ustaw na 23 stC

co można więcej......??
Obrazek
coozak
Posty: 22
Rejestracja: 06 maja 2007 14:43

Post autor: coozak »

okej bardzo mi pomogles dzis ide kupic klimatyzator do pokoju. A tak woglole to w jakich cenach sa te coolerki i jak je montowac??
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

coozak pisze:pomysl z wentylatorkami od komputera uwazam za "durny" nie ubliżając nikomu, przede wszystki jest to drogi pomysl i malo efektywny moim zdaniem. MOze napisz mi jaki masz zbiornik ktory ochladzaja te wentylatorki. A co do statecznika w pokrywie to co to jest bo jestem zielony . mniemam ze jest to ten mechanizm ktory jest ukryty w pokrywie?? no i jak to zrobic jesli to jest woglule powinno być W OGÓLE dobra rada . pomozcie w jakis konstruktywny sposob.
Na wstępie przypomnę że obok klawisza wyślij jest klawisz pisownia czasami warto go nacisnąć ,ułatwi to czytanie twojego postu .
Wracając do tematu statecznika to tak jest to ten mechanizm w obudowie który dosyć mocno się nagrzewa.Żeby go wyjąć trzeba otworzyć pokrywę i wymontować ten mechanizm . Po wyjęciu masz dwie możliwości albo dasz w jego miejsce elektroniczny lub ten zwykły umieścisz poza obudową nap. w szafce . Jeśli nie czujesz się na siłach robić tego samemu to lepiej poproś fachowca dla niego będzie to robota na kilka minut.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

coozak pisze:pomysl z wentylatorkami od komputera uwazam za "durny" nie ubliżając nikomu, przede wszystki jest to drogi pomysl i malo efektywny moim zdaniem.
I tu się mylisz. Najlepiej wymontować takie wiatraczki z zasilacza do komputera. Ile kosztują to nie wiem bo mam tego pełno w domu i nie przyszło mi do głowy kupować. Jeśli chodzi o zamontowanie to widać, ze nie znasz się na podstawach elektryki ani elektroniki więc najlepiej, żeby zrobił to fachowiec.

Akwarium schładzane to 112 l i się doskonale sprawdza.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Pomysł z wentylatorkami jest bardzo dobry, mam w moim akwarium 126l zainstalowany jeden (ze starego zasilacza komputerowego) podłączony do regulowanego zasilacza. Pracując przy 12V przy temperaturze zewnętrznej jak ostatnio 30 stopni utrzymywał w akwarium temperaturę ok 25. Jedyna wadą tego rozwiązania jest bardzo duże parowanie (ale na tym to rozwiązanie polega). Przydał by się jeszcze regulator np RT-2 odwrócony, żeby zatrzymywał wentylator jak temperatura spada bo na razie to to robie ręcznie.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wyntyle z kompa to świetny pomysł, dmuchając na wode powodują jej większe parowanie a co za tym idzie woda sie ochładza (ciepło parowania).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ