Choroba w akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

akwarium120l temp.26,27stopni ok.2tyg.temu kupiłam 5 neonków inesia niestety od dwóch dni padło mi 11ryb z różnego gatunku :kiriśnik ,molinezje,danio,no i oczywiście wszystkie neonki nowo zakupione ale najgorsze jest to że po niektórych padniętych rybach nie widać oznak chor.niektóre mają postrzępione płetwy a neonki tylko wyblakły przed śmiercią nie mam pojęcia na co je leczyć mam skalary,bocje grubowarga są na "razie zdrowe"zastosowałam baktopur w tabletkach odkażająco czy dobrze? :cry:
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm postrzepione płetwy,wyblakniecie wyglada to na flexibakterioze,albo atak jakiegos pierwotniaka.Polecam zakupic trypaflavine i zastosowac ja tak jak podane jest na opakowaniu(przepraszam ale juz nie pamietam jakie dawki to były)
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Ja jako rade polecę stworzenie lepszych warunków dla podopiecznych. Oprócz tego, że masz temperaturę 26, 27 stopni to jeszcze nic więcej nie wiemy. Co z tego ze wyleczysz ryby, jak choroba powróci. Napisz coś wiecej, kiedy założyłeś akwarium, jaki filtr ( jakie wkłady) itp…

Z praktyki można wywnioskować, ze choroba pojawia się w 95% w zbiornikach, w których nie ma odpowiednich warunków.

Znajdzie się jakaś rada :]
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

akwarium mam od 2 lat filtr zewnętrzny w środku ceramika, gąbka i węgiel ph6,2do6,5 podmianke wody robię raz w tygodniu rośliny rosną bardzo dobrze czy to zbieg okoliczności że po zakupie neonków zaczęły się dziać cyrki z rybami boję sie że pójdą mi stare ryby choć na razie nic po nich nie widać.Czy po wczorajszym zastosowaniu baktopur mogę dodać inny lek i czy je karmić w tym okresie?wdzięczna za odpowieć!
Anita pozdrowionka śle:>)
bobi
Posty: 5
Rejestracja: 01 wrz 2005 16:49

Post autor: bobi »

Twoje leczenie nic nie da poki w filtrze jest wegiel. On apsorbuje chemie z wody. musisz zamienic go na inny wklad.
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

Przyznam się że węgiel nie jest świeży i nie spełnia chyba swych właściwości ,filtr oczywiście czyszczony jutro robię podmiankę wody i dam jeszcze raz dawkę baktopur ,poradził goś w sklepie czy raczej dać se z tym lekiem spokój? Pierwszy raz go mam i nie wiem czy jest dość dobry. :shock:
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mam pytanie to jest sera bactopur czy bactopur direct :?:
Pozdrawiam

P.s Tamten temat usunałem poniewaz zadałas juz to pytanie w tym temacie.Tak mozesz karmic ryby ale moze troche mniejszymi dawkami.
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Przyznam się że węgiel nie jest świeży i nie spełnia chyba swych właściwości
Tu masz racje:] węgiel nie nadaje się do zwykłego filtrowania wody, to stary pogląd.
Można go używać po leczeniu ryb, lub do usuwania innych paskudnych związków.
Jeżeli nie jesteś pewna składu wody ,np. przy zakładaniu akwarium, możesz użyć węgla aktywnego jako filtra, ale nie dłużej niż 24 h , ponieważ wyciąga z wody szkodliwe związki, ale i te potrzebne dla ryb też.
Węgiel ma to do siebie, że pochłania ( jak już pisałem) różne związki chemiczne, ale ma też inne działanie, po pewnym czasie ( już nie pamiętam, jakim) wydala je powrotem!!! ( Więc stosuj go ostrożnie)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

Cześć to co użyłam to baktopur direct na razie nię widze zmian na gorsze w reszcie ryb choć te odłowione padły oprócz molinezji którą potraktowałam nadmanganianem potasu albo miała szczęście albo pomogło
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ja powóce do tego co powiedziałem moim zdaniem Trypaflavina była by najlepszym wyjsciem.Choc skoro uzyłas nadmanganianu potasu(ciekawe skad sie o tym dowiedziałas :P ) i pomogło zaczyna to przypominac fin root czyli martiwce płetw.Hmm zdjecie bysmy poprosili.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

witam!
z objawow ktore opisalas sadze ze byl to jakis pierwotniak atakujacy skore i skrzela ryb .tez bym tak postapil stosujac nadmanganian potasu.
zreszta ja podaje co 2 tygodnie zachowawczo nadmanganian .co wplywa
pozytywnie i na rosliny i rybki
pozdrawiam
www.andcom.texasnet.pl
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

Niestety jeszcze nie mam cyfrówki :? , więc ze zdjęć nici choć, wiem że najlepiej to zobaczyć niż domyślać się z opisu. O tym nadmanganian pot.wyczytałam w książce choć jest trochę stara 1988r :lol:
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Choroba w akwarium

Post autor: Anita721 »

Cześ.To znowu ja :P .Wszystkie objawy chorobowe minęły na dobre mam nadz.Teraz oczyszczam wodę węglem aktywnym ale nie wiem ile go trzymać w filtrze wyczytałam na www.solniczka.republika.pl/artykuły/węgiel.htm że nawet jest używany jako wkład filtracyjny nie tylko chwilowo :?: czy mam go wywalić już jest tam od 48 gdz.na wymiane kupiłam Zeolit (wkład biologiczny) przypomne że jest gąbka i ceramika.Pozdrawiam i dzięki za pomoc :D
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Wegiel trzymaj około tygodnia,do nastepnej podmiany wody.ja zawsze jak go stosowałem trzymałem go własnie tyle.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ