Co zamiast?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Co zamiast?

Post autor: Pior »

Witam!
Mam takie pytanko – czego mogę użyć w zastępstwie butli z CO2 z dyfuzorem i bimbrownicy, czy coś takiego w ogóle istnieje czym mógłbym skutecznie nawozić rośliny żebym zobaczył jak odrywają się od nich pęcherzyki powietrza. – poradźcie (młody akwarysta ze mnie jeszcze).
Dodam że akwarium ma 60 litrów.
Pozdrawiam i z góry dzięki.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zastąpić CO2 niczym innym sie nie da :D Jest tylko kwestia jak ono będzie do akwa podawane . Może być butla , może być spray albo bimbrownia .Jednak żeby zobaczyć bąbelkujące rośliny samo CO2 to nie wszystko . Musisz mieć jeszcze światło powyżej 0.5 w/l . Bez tego podawanie CO2 w jakiejkolwiek formie i tak mija sie z celem . Jeśli takie światło posiadasz to CO2 jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin .
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

Swiatło mam ok.
Na ile wystarcza taki spray?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No cos około dwóch tygodni . Zresztą skuteczność takiego rozwiązania tez nie jest jakaś rewelacyjna . Dyfuzja odbywa sie wtedy przez dzwon dyfuzyjny a to niestety mało skuteczna metoda :D O wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem jest bimbrownia . A najlepsza jest butla z reduktorem ! I najtańsza na dłuższą metę .
Tez zaczynałem od spraya przez bimbrownie do butli . Wydawało mi się , że spray starczy .....ale z czasem dochodziłem do innych wniosków i teraz korzystam z butli i nie wyobrażam sobie inaczej :D
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

podłączę sie do tematu
mam zapytanie czy tego spray'a nie można podłączyć pod kostkę lipową??
pozdrawiam
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie ! CO2 ze spraya dozujesz określoną dawkę gazu do dzwona . Nie da sie ze spraya podawać w sposób ciągły .Co za tym idzie nie będzie odpowiedniego ciśnienia żeby gaz wydostał sie z kostki . Tu po prostu napełniasz dzwon i woda powoli miesza sie z porcja znajdującą się w dzwonie. Po opróżnieniu dzwona musisz napełnić go od nowa . To dosyć upierdliwe i mało skuteczne .
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Butle i tym podobne urządzenia to nie wszystko jest jeszcze wynalazek taki jak 'Sonpar CS 1200' itp :lol:
Airgun H... :-P
Grzesiek M
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2007 21:05

Post autor: Grzesiek M »

Butla to naprawde najtansze i najlepsze rozwiazanie biorac pod uwage dłóższy czas....
Pamietaj że CO2 to jeden z elementów karmienia roslin....należy zadbac o pozostałe czynniki zeby akwarium roslinne było "fajne"....
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jeden ....ale chyba za to najważniejszy :D Więc nie warto kombinować i po prostu zaopatrzyć sie w butle CO2 z reduktorem .To wychodzi w czasie najtaniej , najwygodniej i jest najbardziej praktyczne .
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Chyba jeszcze kiedyś widziałem zbiornik wypełniony węglanami wapnia (kamieniem wapiennym) do którego jest dozowany kwas siarkowy i CO2 idzie wężykiem, wężykiem...

Ale to chyba bardzo archaiczny patent.
Jeżeli idzie o prostotę i skuteczność to popieram przedmówcę.
A czas leci...
ODPOWIEDZ