jak się pozbyć ślimaków

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
witkacy
Posty: 112
Rejestracja: 03 sie 2006 9:36

jak się pozbyć ślimaków

Post autor: witkacy »

mam prośbę może ktoś zna metodę na pozbycie się ślimaków .
Niedawno zrobiłem restart baniaka z powodu malowania pokoju ,przy okazji liczyłem że pozbędę się ślimaków ,wygotowałem żwir,korzenie ,wypłukałem rośliny ,niestety wróciły ,ryby będę wpuszczał za około tygodnia do tego czasu chciałbym sie pozbyć ślimaków .Proszę o rade
akwa 375
tetra Ex 1200
Unimax1000
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Sposoby o których słyszałem : zbieranie ręcznie , na marchewkę gotowaną, bateryjka , bocje.
witkacy
Posty: 112
Rejestracja: 03 sie 2006 9:36

Post autor: witkacy »

ręcznie chyba odpada bo nieraz to robiłem a może jakaś chemia jak pisałem wcześniej nie mam ryb w zbiorniku więc mogę coś zastosować oczywiście żeby mi nie padły roślinki
akwa 375
tetra Ex 1200
Unimax1000
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ryb nie masz, ale pewnie będziesz miał w najbliższym czasie. A chemia pozostanie w wodze przez długi czas jeśli nie zastosujesz węgla aktywnego w filtrze.

Poszukaj na forum było już nie raz pisane o metodzie z marchewką itp.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

A o co chodzi z tą bateryjką?
A czas leci...
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm podłączasz baterję 4,5V do akwarium. Tak jak gdybyś galwanizował coś. Po tym zabiegu podobno ślimaki giną. Lecz podczas tego procesu zachodzą różne reakcje chemiczne. Zaczynają wytrącać sie jakieś substancje itp. ale nie pamiętam już dokładnie jakie :oops:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wytrącają sie związki miedzi, trujące dla wszystkich żywych organizmów. Oczywiście ślimaki, jako najbardziej czułe giną od razu, ale rosliny też potrafią zacząć obumierać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Z tą miedzią to tez nie do końca tak D: Miedź jako tak nie jest trująca i rośliny tez jej potrzebują . Dopiero nadmiar miedzi jest szkodliwy i powoduje : Uszkodzenie systemów korzeniowych. Mogą pojawić się objawy niedoboru Fe. Spowolnienie wzrostu.
Z kolei niedobór miedzi to : Martwica wierzchołków wzrostowych. Pomarszczone krawędzie liści. Młode liście są małe, o nieprawidłowym kształcie. Czasami dochodzi do martwicy łodygi głównej i nadmiernego rozwoju łodyg pobocznych.
Oczywiście nie wiem jaki wpływ na poziom miedzi ma podłączenie bateryjki :D Ale podejrzewam , że może być przyczyną nadmiaru :D
Zupełnie nie wiem jak to działa na ślimaki bo nigdy nie próbowałem i raczej nie spróbuje :D Natomiast z moich obserwacji wynika , że plaga ślimaków pojawia sie zawsze wtedy kiedy w baniaku coś jest nie tak . Problemem jest tylko określenie co to jest . Ciężko jest komuś jednoznacznie doradzić na odległość . Proponowałbym dokładna obserwacje parametrów wody i generalnie kondycji baniak i metodę prób i błędów :D
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Proponuje flubenol
Na forum było o nim pisane
Ponad to może pomóc pozbyc się gości o których obecności nie wiemy
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Miedź może pochodzić z elektrody , czyli z druta, którym doprowadzamy prąd. Chyba, że jest aluminiowy albo stalowy...
A czas leci...
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A pomijając już różne metody zabijania ślimaków to chciałem zauważyć , że nie ma takiej potrzeby gdyż ślimaki to bardzo pożyteczne stworzenia :D Zjadają większość śmieci w baniaku .Wbrew powszechnej opinii nie specjalnie chcą zjadać rośliny ! Zresztą jeśli roślina jest zdrowa to wytwarza odpowiednie substancje chroniące je przed takim zagrożeniem . Kiedy jednak ślimak zaczyna jeść roślinę zamiast np. gnijących resztek to znak , że z tą rośliną jest coś nie tak . Rośliny chore nie są w stanie sie bronić . Ślimaki potrafią w jakiś jedynie sobie wiadomy sposób poznać która roślina zaczyna padać i taką rzeczywiście mogą podgryzać .
W zdrowym baniaku i ze zdrowymi roślinami ślimaki sie bardzo przydają i nie grozi ci wtedy plaga . Skup się wiec na roślinach i warunkach w akwarium a ślimakami nie zawracaj sobie głowy :D
Nawet jeśli czasem widzisz ślimaka na liściu ti nie znaczy , że właśnie zjada Twoją roślinkę .Najczęściej zjada nalot martwej materii , która pokrywa liścia . Ten nalot szkodzie roślina bardziej niż ślimak gdyż blokuje dostęp do pożywienia znajdującego się w wodzie .
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Żeby było jasne, o bateryjkę pytałem z czystej ciekawości.
W kwestii mordowania ślimków zgadzam się całkowicie z przedmówcą i w dodatku mam wrodzony wstręt do zabijania czegokolwiek (własnymi rękami). A populację większości mięczaków można utrzymać w ryzach metodami biologicznymi jak np: bocje, bojowniki, w ostateczności kolcobrzuchy i inne.
A czas leci...
ODPOWIEDZ