parametry wody - pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

W sklepie się musisz przyglądać i unikać żwiru z białymi lub prawie białymi, matowymi i ani trochę nieprzezroczystymi ziarnami, które rysują jak kreda na betonie (zawsze się znajdzie jakaś paczka z dziurką).
Żwirek po kupieniu, przed użyciem możesz po prostu wymoczyć przez kilka dni w rozcieńczonym occie albo kwasku cytrynowym, a potem dobrze wypłukać kranówką - aż do momentu, kiedy woda po płukaniu nie będzie zmieniać odczynu. Kwasy organiczne są rozkładane przez bakterie i w akwarium nie przetrwają długo, o ile są w śladowych ilościach.

Ale taki zabieg ma sens jeśli żwirek jest kwarcowy z małym nalotem węglanów i nie zawiera wielu ziaren wapienia...

A wzrost odczynu jest związany z wapniem i magnezem (które wpływają na twardość), podwyższa go też potas, sód (które twardości nie zwiększają) i ewentualnie bujna roślinność wyjadająca dwutlenek węgla. Inne przyczyny wzrostu pH nie przychodzą mi do głowy...
A czas leci...
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

jeszcze dorzucę linkę - ogólnie związane z tematem;

http://www.oriol.pl/7-12.pdf
A czas leci...
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Wreszcie dorwałem się do aparatu więc wstawiam zdjęcia żwirku
ObrazekObrazek
Sprawdziłem resztę kamieni w akwarium i zmiany pH w wodzie destylowanej powoduje tylko żwirek.
Jak mi się nie chce rujnować akwarium :evil:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zaczyna mi się już nudzić wymienianie torfu w filtrze żeby mieć pH ok 7
A jak mierzysz to pH w wodzie akwariowej ? Bo z tego co wyczytałem masz torf w filtrze .A jeśli masz torf w filtrze to nie wiem skąd wiesz jakie masz pH w akwarium :D Jeśli używasz tofu to test pH będzie pokazywał różne dziwne wyniki , przeważnie zbyt wysokie do stanu rzeczywistego . Jak używasz torfu mierzenie pH nie ma sensu .
U mnie w baniaka pH oscyluje w granicach 6.8-7.0 .Jak kiedyś spróbowałem torfu w walce z nitkami i przypadkiem zmierzyłem pH to prawie zasłabłem bo wynik zbliżał się do 8. Po wymianie wody i wsadzeniu węgla , przefiltrowaniu w ciągu dosłownie dwóch dni wartość pH wróciła do normy :D
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Nie zauważyłem takiego efektu.
Normalnie mierzę testami, bez torfu pH jest w okolicach 7,5, po włażeniu torfu przez parę tygodni utrzymuje się na poziomie 7,0-7,2
Nigdy nie zaobserwowałem aby po dodaniu torfu do filtra pH wzrosło ponad wartość jaka była przed tą operacją.
ODPOWIEDZ