PO4

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

PO4

Post autor: Manthei »

Czym może być powodowany wzrost po4 w akwa i jak temu zapobiegać?
120L, sporo roślin
Para żmijogłowów, 23 młode(od 1 do 3cm) dwa Ancistrus.
Parametry
PO4-2mg/L i rośnie
TWW 7
TWo 16
pH 6,5-7
NH3 0
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to pokarm z dużą zawartością fosforanów, przekarmienie plus wysoka temperatura, która przyczynia się do rozkładu niezjedzonych resztek. Może być także niedobór azotu albo innych związków w akwarium, który zahamował wzrost roślin i kumulację fosforu.

Ot takie sobie przemyślenia....
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

emiloos pisze:Pierwsze co przychodzi mi do głowy to pokarm z dużą zawartością fosforanów, przekarmienie plus wysoka temperatura, która przyczynia się do rozkładu niezjedzonych resztek.
Właśnie, temp 20-22°C a pokarm prawie zawsze bezpośrednio do pyska ryby(dżdżownice, robaki z maki, ochotka, mięso ryb, wątroba z czosnkiem(rzadko)) dla ancistrusow, chips-sera, TabiMin- tetra, Premium Tabs- Vitakraft, te pokarmy podaje na zmianę co dwa dni po 4 sztuki
Miałem ostatnio napad glonów wywołany miedzy innymi wysokim po4 :?
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Napisz coś o roślinach jakie masz w baniaku.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Proponuje sprawdzic wysokosc PO4 w kranowce.Kiedys cos slyszalem ze do wody wodociagowej dodawane sa jakies specjalne preparaty zawierajace fosforany,podobno jest to zwiazane z ochrona rur przed korozja czy cos w tym stylu-nie jestem tego pewien na 100% ale i tak warto sprawdzic co dolewamy do naszego akwarium.
Wzrost PO4 moze tez bys spowodowany np;
-zbyt malymi podmiankami wody
-stosowaniem plynnych nawozow ktore zawieraja fosforany lub stosowanie ich w nadmiarze.
Zapobieganie:
-wprowadzenie do akwa szybkorosnacych roslin
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Brian pisze:Napisz coś o roślinach jakie masz w baniaku.
Wiec tak
Anubias niski 5x
Lotus tygrysi(czerwony)1x
Aponogeton rigidifolius 3x
Zwartka aponogetifolia 3x beckettii 2x i wendta 10x
żabienica drobnokwiatowa 1x i delikatna ok 10x
Moczarka argentyńska ok 15x
Rotala wspaniała 2x(prezent z Ikea)
hydrocotyle leucocephala2x
mech jawajski
Niestety nie dawno (po urlopie) miałem napad glonów, który usunąć musiałem chemicznie. Wiele roślin padło i nie wiem czy odrosną, (Rotala wspaniała, prawie wszystkie zwartki)
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Co do fosforanów w kranówce to ja słyszałem, że powodują zarastanie rur kanalizacyjnych przez glony i inne paskudztwa, dlatego zostały one usunięte z proszków do prania i innych detergentów. Wątpie żeby były dodawane do kranówi.

Czołem
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Niestety nie dawno (po urlopie) miałem napad glonów, który usunąć musiałem chemicznie.
Moim zdaniem tu jest odpowiedź :D Chemia działa na krótką metę a skutkiem ubocznym najczęściej jest powrót wcześniejszego problemu ze zdwojoną mocą .
Zwiększanie sie fosforanów w zarybionym baniaku to normalka . Problemem jest sposób w jaki sie ich pozbywasz . Być może zbyt małe podmiany wody ? Jeśli trzymasz sie książkowych proporcji czyli jakichś 20 % baniaka to moim zdaniem zbyt mało .
Z nieba sie nie wzięły : D Więc przyczyny upatrywałbym w tym co pisze Emi . To że pokarm dajesz prosto do pyska to dobrze ale ryby , podobnie jak inne stworzenia maja to do siebie , że jedna strona przyjmują a drugą zwracają :D Jeśli nie robisz odpowiednio dużych podmian lub niedostatecznie odmulasz to poziom fosforanów będzie sie zwiększał .A jesli zamiast cierpliwości zastosujesz chemie to problem wróci ze zdwojoną siłą .
To tez tylko moje przemyślenia :D Trochę poparte praktyką w zwalczaniu glonów
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Chyba przyczyna było dno, nigdy nie odmulałem ani nie poruszałem piasku co spowodowało gnicie obumarłych korzeni. Do tego torf, chyba przesadziłem, stosowałem w niektórych miejscach, pod roślinami i zaczęło gnić.
Zrobiłem restart akwa, przepłukałem piasek, oczyściłem rośliny no i mała przebudowa :) . Zastosowałem dodatkowo filtr pod żwirowy. Jakie będą rezultaty okaże się za jakieś 3 miesiące, jak na razie PO4 jest stabilne(zero)

Ps. Nie moglem usnąć nadmiaru glonów bez chemii, moja obsada nie pozwala na ekipę sprzątającą, cierpliwości mi nie brakuje jednak jak rośliny marnieją to trzeba działać od razu. Rośliny szybko rosnące oklejały się glonami w przeciągu dnia :roll: Wodę podmieniam (zawsze) w czwartki, od 30 do 40L, może dodam, że nie jest to woda odstała, stosuje środki uzdatniające.
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
ODPOWIEDZ