Glony nitkowate..HELP!!!

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Glony nitkowate..HELP!!!

Post autor: Kubencki »

Moje nowe akwa ma już 3 tygodnie. Tydzień temu zastosowałem jako nawóz
kulki Filtusa. Podaje CO2 z bimbrowni akwa oświetlane 13h na dobę. 2 dni temu zobaczyłem na roślinkach zielone nitki. dzisiaj rano na dnie ujrzałem zielone nitki o długości nawet 15cm. Postanowiłem działać od razu. Zastosowałem całkowite zaciemnienie akwa. odłączyłem bimbrownię.

Czy taki atak glonów może być spowodowany wysoką twardością wody i jej zasadowością? No górnej warstwie podłoża mam żwirek marmurowy. jutro go usunę. Czy stosować jakieś podmiany wody. Jeśli tak to jakie i jak często. ( akwa 112l). Niestety nie znam parametrów wody. wiem tylko że jest na pewno twarda i zasadowa. Wydaje mi się że to przez złe nawożenie. prawdopodobnie zachwiana jest równowaga między mikro i makroelementami.

Czy da sie te glony jakoś szybko zlikwidować?
W przyszłą sobotę chciałem wpuścić rybki. raczej nic z tego.
Czy taki wysyp glonów może być etapem przejściowym baniaka, który się jeszcze stabilizuje?

Pozdrawiam!!!
kuba.

P.S Chciałbym żeby chemia to była ostateczność. Nie wiem czy to możliwe.

Pomóżcie.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

O chemii zapomnij :D Glony nitkowate raczej nie przejmują się twardością wody .Już prędzej krasnorosty . Nitki pojawiają się zazwyczaj przy nadmiarze światła lub przenawożeniu mikro . Nie wiem czy zaciemnienie Ci pomoże .Jednym podobno pomaga a drugim nie . Można spróbować . Ja u siebie likwidowałem je głownie ograniczeniem nawożenia i codziennymi podmianami wody . Jeśli dasz radę zmieniaj codziennie trochę wody . Przykładowo u mnie w baniaku 162 L zmieniałem codziennie po 20 litrów . Ręczne zbieranie obowiązkowo . Możesz tez spróbować bez całkowitego zaciemnienia ale z ograniczonym czasem świecenia . 13 godzin to trochę długo .Spróbuj ograniczyć czas dajmy na to przez tydzień do 6-8 godzin .
Trudno jednoznacznie doradzić bo w różnych baniakach przyczyny nitek mogą być tez różne . Radziłbym nie wykonywać gwałtownych ruchów a próbować po kolei różnych metod i obserwować , która najlepiej działa .
Zapomnij tez o jakichś zwierzętach , które niby je zjadają . To mit :D
Natomiast rybki bym wpuścił normalnie ! Zdrowy baniak musi mieć równowagę a ryby to jej część .
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ok. Będę podmieniał wodę po 15 litrów dziennie. Ale będę tez zaciemniał akwa. A czy można w jakiś sposób zrównoważyć mikro i makro elementy? Czy to w czymś pomoże? Wyciągnąć te kulki z podłoża? Ale ten żwirek marmurowy i tak wyciągnę. Jutro może kupie jakieś testy to podam parametry.

a czy zarybienie akwa nie pogorszy sytuacji?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie powiem Ci nic na temat tego żwirku :D
Natomiast zrównoważyć mikro i makro wcale nie jest prostu . Generalnie lepiej nawozić mniej i obserwować . Jeśli rośliny nie wykazują oznak braku jakichś pierwiastków to nie ma co szaleć . Przenawozić makro to tez sztuka bo tak naprawdę nawet nadmiar azotu czy fosforu nie powoduje plagi glonów ! Głównym czynnikiem limitującym wzrost glonów jest żelazo czyli mikro . Ogranicz albo przestań całkiem podawać . Dopóki nie zobaczysz , że liście roślin sa słabo wybarwione i nie pojawią żółte plamki to znaczy że roślinom wystarcza . Nie pozbywałbym się tez CO2 ! Moim zdaniem CO2 bardzo pomaga w walce z glonami . Powoduję szybszy wzrost roślin a co za tym idzie większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze , których zacznie brakować dla glonów . Kulek z żelazem z podłoża nie musisz wyciągać ponieważ glony nie potrafią w ten sposób z niego korzystać !! Upewnij sie jedynie czy te kulki nie są zbyt płytko . Czy żelazo z kulek nie przedostaje sie do słupa wody .
Zarybienie jako takie nie pogorszy ...spoko :D Uważaj tylko z karmieniem . Staraj się karmić mniej . I dobrze by było żeby pokarm był taki lepsiejszy :D
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ale ja mam tylko 36W w 112 litrowym akwa. roślinki bąbelkowały. Jak zaciemniam całkiem akwa to mam taż podawać CO2? Usunę ten żwir marmurowy i zakwaszę wodę. podobno to tez pomaga. Zesram sie a nie dam sie :)

Pozdrawiam!!!
kuba.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Moim zdaniem zakwaszenie wody na glony nitkowate nie pomoże . Przerabiałem to i efekt był zerowy .
Osobiście też nie zaciemniałbym akwa . Skróciłbym czas świecenia . Większość glonów świetnie sobie radzi przy słabszym świetle . Skracając czas świecenia powodujesz , że żelazo w wodzie jest trudniej dostępne dla glonów . Rośliny sobie poradzą bo mogą z niego korzystać czerpiąc je z podłoża . Czasem całkowite zaciemnieni może przynieść więcej szkód niż korzyści .
Jeśli jednak zdecydujesz sie zaciemniać akwa to CO2 musisz wyłączyć . Dlatego właśnie ja bym nie zaciemniał . CO2 w zbiorniku jest najważniejszym nawozem !
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

akwa od wczoraj zaciemnione!
Bimbrownia odłączona.
Wczoraj tych nitek była masa a dzisiaj na dnie tylko lekka pajęczynka! Czyżby to koniec. Zebrałem tą pajęczynkę. Wyjąłem żwir marmurowy i podmieniłem 15 litrów wody. Te glony powoli znikają. kulki są przy dolnej szybie. może to był etap dojrzewania mojego akwa? W końcu każde akwarium jest inne! Mam nadzieję że to koniec!

a czy krewetki ammano zjadły by te glony?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Krewetki zjadają raczej wszystko ale wola jakieś gnijące liście itp . Zjadają też jakieś rodzaje glonów ale wątpię czy nitki :D Nie sądzę tez żeby to zaciemnieni sprawiło , że glony sie cofają :D Tak szybko to to nie działa . To zbieg okoliczności .Widocznie cos innego było na rzeczy :D
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Możliwe że to co innego! Ciekawe tylko co?
Dzisiaj kupiłem 2 krewetki ammano i jedna filtrująca.
Może one pomogą. Co prawda glonów już nie widać tak bardzo ale tak na wszelki wypadek. mam zamiar kupić jeszcze z 10 ammano.

Dzisiaj w sklepie widziałem test pH tropicala na 200 pomiarów. Był dziwnie tani jedyne 13.20. nie kupiłem bo nie wiem czy on jest dobry. Co o nim sądzicie?
to jest coś takiego:
http://colisa.com.pl/?/s-Tropical-tests-test.shtml ( ten na środku)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Na temat testu Tropicala nic nie powiem bo nie miałem z takim do czynienia . A krewetki to bardzo dobre rozwiązanie ! Nie zwalcza glonów ale pomogą utrzymać je w ryzach . Po za tym to znakomita ekipa sprzątająca . Krewetka filtrująca to gadżet :D Nic nie daje ale można ja trzymać dla hecy :D
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

teraz widzę że to gadżet!
w sklepie sprzątała dno akwarium a u mnie siedzi na korzeniu i nic nierobi. Może to kwestia czasu. poczekam jeszcze trochę. Ammano śmigają po akwa i sprzątają. W przyszłym tygodniu dokupię jeszcze kilka. Zaciemniać akwa już nie będe. skrócę czas świecenia do 8 h z przerwą 2 h w południe. Jutro podłącze od nowa bimbrownię. podmiany będę robił po 10 litrów dziennie.
Na roślinkach jeszcze trochę tych nitek jest.

te testy chciałem już dzisiaj kupić poczekam aż ktoś się wypowie na ich temat.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ta 2 godz. przerwa w południe nie jest potrzebna :D Nic nie daję . W naturze nie ma takich przerw :D
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ok! Przerwy nie będzie. oświetlenie 8 h i codzienne podmiany wody po 10 litrów. krewetki śmigają po akwa jak szalone.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No i super :D 8 godzin tak naprawdę roślinom wystarczy . W akwarium zawsze światło mają centralnie a w naturze tak nie jest . Wszędzie sie zaleca świecenie 10-12 ale tak naprawdę wystarczy nawet 4-6 godz.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Glony zniknęły! mam nadzieję bezpowrotnie. Na roślinkach jest jeszcze kilka maleńkich niteczek ale coraz mniej.

dzięki za pomoc w walce!
pozdrawiam!!!
Kuba.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
ODPOWIEDZ