Silny nurt

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Silny nurt

Post autor: Gianni777 »

Jestem w fazie zakładania 80 litrowego akwarium. Pracuje w nim filtr turbinowy firmy aquael typ fat mini. Kiedy pracuje bez napowietrzenia nurt nie jest zbyt szybki czyli wszystko jest w porządku. Problem (a może nie?!) pojawia się gdy włączam napowietrzanie. Nawet na najmniejszej sile jest wartki nurt. Czy nie będzie to przeszkadzać roślinkom poza tym, że liście nurzańców znalazły się przy bocznej ściance :) a inne rośliny odchylają się z nurtem. I czy jak już wpuszczę ryby to czy im również nie będzie to przeszkadzać?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na silny nurt tworzony przez wewnętrzny filtr jest kilka rad:

1. Dodaj dodatkową gąbkę pod głowicę
2. Dodaj dodatkową gabkę na wylocie wody
3. Ustaw zawsze regulację na minimum
4. Przenieś część wypływu wody na drugą stronę zbiornika dodatkowym wężykiem z zastosowaniem rozdzielacza. Mam tak u siebie: część wody jest wyrzucana na powierzchnię tworząc nie nurt ale poruszenie wody bardziej w pionie (doskonale napowietrza) a pozostała część wody wyrzucanej przez filtr przepływa przez wężyk (przewód paliwowy 6mm) na druga stronę akwa. Wężyk poprowadziłam na przyssawkach pod krawędzią górnej zbiornika.

Zgodnie z pkt 4 mam u siebie w akwarium 126l (80x40x40) a poprzednio 85l (70x35x35) bardzo delikatny wewnętrzny przepływ wody, prawie nie zauważalny, i dobrze poruszaną powierzchnię(napowietrzanie). Nie przeszkadza to żadnej roślinie, na tafli wody mam wgłębkę i paproć pływającą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ