OŚWIETLENIE NOCNE

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
QNIK
Posty: 39
Rejestracja: 22 sty 2006 12:15
Lokalizacja: BEŁCHATÓW

OŚWIETLENIE NOCNE

Post autor: QNIK »

Witam wszystkich

Zamierzam kupić oswietlenie nocne (niebieskie), mam dwie opcje do wyboru, świetlówke 8wat i diody led 1,2wat (12 szt.). Zapewne są wśród was tacy którzy jedną z w/w posiadają.
Proszę poradzcie co lepiej wygląda?

POZDRAWIAM
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2006 11:45 przez QNIK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hallo!

Moim zdaniem diody swieca zbyt punktowo i wyglada to jak w Teatrze a 8W Swietlowka oswietla rownomiernie i swiatlo jest lagodniejsze jak te pseudo lassery z diod!
PS. Moje zdanie! :wink:
Pozdro!
Ostatnio zmieniony 05 lut 2006 19:04 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak naprawdę to najlepiej jak jest ciemno w czasie kiedy ciemno ma być, co by odpoczęly i ryby i rośliny :) Jednakże skoro pytasz to bardziej polecam diody LED, tylko kwestia jak wielkie jest Twoje akwarium i czy tych 12 diod nie bedzie to za wiele. osobiscie w poprzednim akwa mialem, a teraz w nowym zrezygnowałem :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

ja polecam jesli juz wogole ktos che koniecznie miec oswietlenie nocne tak samo jak sum swietlówke.ale czy to jest komus kopniecznie potrzebne :?: :wink:
Przemek
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

wg mnie oswietlenie nocne jest bez sensu. Bo i po co one w nocy ty śpisz nie widzisz tego a ryby też wolą ciemność a rano też to nic nie daje bo jak sie widno robi to tego oświetlenia i tak nie widać a prąd leci i jeszcze jak nie masz sterownika światłem to już kaplica -> zapomnisz o wyłączeniu i płacisz.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 93
Rejestracja: 28 sty 2006 22:27
Lokalizacja: Kock

Post autor: maryoosh71 »

Odnośnie zbyt punktowego świecenia diod to wystarczy delikatnie przyszlifować im czubki. Poza tym diody pobieraja symboliczną ilość prądu, praktycznie mogą też świecić i w dzień. Ja nie mam oświetlenia nocnego ale bardzo lubię obserwować ryby po wyłączeniu się oświetlenia (pomaga mi przy tym włączony telewizor).
200 l: filtr wewnętrzny (ogromna gąbka)

Oświetlenie: 20W Aqua-glo, 20W Sun-glo, 20W i 40W żarówka energooszczędna = 0,5 W/l/10godz.

Temperatura: 25*C

Kirysek spiżowy - 3
Kosiarka - 4
Otosek - 10
Labeo bicolor - 1
Gupik - 10 młodych
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Ja za tą "symboliczną" ilość prądu o 100 razy wolałbym dołozyć jakąś rure do oświetlenia dziennego :wink: Wg mnie oświetlenie nocne to głupota....
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
maryoosh71
Posty: 93
Rejestracja: 28 sty 2006 22:27
Lokalizacja: Kock

Post autor: maryoosh71 »

Oświetlenie nocne nie jest głupotą, osobiście bardzo lubię obserwować ryby w nocy, jak już pisałem światło z tv mi to ułatwia. Ilość światła z diod jest tak znikoma, że nie ma żadnego znaczenia dla roślin i niewielkie dla ryb.Przecież w naturze też świeci księżyc.
200 l: filtr wewnętrzny (ogromna gąbka)

Oświetlenie: 20W Aqua-glo, 20W Sun-glo, 20W i 40W żarówka energooszczędna = 0,5 W/l/10godz.

Temperatura: 25*C

Kirysek spiżowy - 3
Kosiarka - 4
Otosek - 10
Labeo bicolor - 1
Gupik - 10 młodych
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

to zależy kto co lubi mi sie nie chce patrzeć na akwa jak zgaśnie światło bo ja też przeważnie śpie wtedy w końcu wyłącza sie o 23:30 a jak się włącza to jestem w robocie no chyba że ma któs inny sys pracy lub lepiej nie przacuje to może nawet po nocach siedzieć przed akwa.
Ale wiem jedno rybą to napewno nie polepsza samopoczucia a czy pogarsza tego nie wiem.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
QNIK
Posty: 39
Rejestracja: 22 sty 2006 12:15
Lokalizacja: BEŁCHATÓW

Post autor: QNIK »

Dzięki

Mam akwa 240l, oświetlenie nocne mam zamiar stosować jakieś dwie godzinki po zgaszeniu sie świetlówek (21,30).
Powinien być fajny efek, tak do oglądania tv :wink: ciemno w pokoju a jednak cos będzie widać.
Zastanawiam sie jednak czy 12 diod to nie za dużo :?:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Na 240l nie za dużo, ja miałem 4 na 60 i było w sam raz, wiec jak najbardziej bedzie OK. Tylko pytanie czy te diody sa w listwie (jak na zdjeciu) czy na kabelku w pewnej odleglosci od siebie, bo taki zestaw jesli w ogole te diody chcesz byłby lepszy, oczywiscie moim zdaniem. Mozesz sobie poromieszczac punkty swietlne w roznych miejscach w akwa pod wodą włacznie. Niestety na listwie masz snop swiatla i wtedy dosc silnego.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Wiem, że temat ma 100 lat, ale kusi mnie, żeby wznowić dyskusję :D

Otóż uważam, że jest pewien argument nie do przebicia, jeśli chodzi o oświetlenie tzw. nocne. Jest to możliwość obserwacji ryb aktywnych nocą. Zastanawia mnie, czy jednak takie oświetlenie naprawdę jest w stanie oszukać nocną rybę. Czy ona na pewno stanie się aktywna przy nawet tak niskim oświetleniu jak załóżmy 8W na 112l (czytałam, że w tym celu stosuje się świetlówki do akwa morskiego) czy kilka diod led.

Choć w akwarystyce długo nie siedzę, to jednak z kwestią doświetlania nocnego często się spotykam w opisach gatunków czy to w necie, czy w nowszych wydaniach fachowej literatury, czy nawet tych całkiem 'antycznych'.

Bo przecież poprzez słowo 'nocne' nie musimy mieś koniecznie na myśli całego czasu pomiędzy wyłączaniam a włączaniem światła dziennego. Ja stosowałabym takie oświetlenie na codzień tylko do obserwacji zjadania pokarmu przez ryby nocne. Na dłuższe show można sobie pozwolić, gdy przybędą goście, czy coś w tym stylu.

O ile faktycznie diody led są jednocześnie spektakularne, a jednak dające dość naturalny efekt. Czy zmatowienie diod daje wyraźne rozproszenie światła? Pytanie jest po prostu takie: czy to jest miłe dla oka?

No a teraz świetlówka... Czy usytuowana centralnie 30-centymetrowa 8-watówka w akwa o dług. 80cm nie będzie dawała słupa światła :?:

Jeśli chodzi o diody led, myślałam o 2 belkach po 12 led. Nie mam pojęcia, czy byłoby to za dużo/za mało i w ogóle jak to będzie wyglądać.

Jest duża ilość teorytycznych opiniotwórców, a małą ilość tych, którzy faktycznie posiadali/posiadają takie oświetlenie, którzy sprawdzali wiele możliwości jego zastosowania, i którzy wystawiają sprawiedliwe dla tego produktu opinie- to wszystko raczej zniechęca mnie do diod led. Ale wiem jedno- oświetlenie nocne mieć muszę, wcale nie ze względów widzi-mi-się :wink:

Zapraszam do dyskusji.
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

No a teraz świetlówka... Czy usytuowana centralnie 30-centymetrowa 8-watówka w akwa o dług. 80cm nie będzie dawała słupa światła
Wg. mnie było by za jasne jak na nocne oświetlenie
Jeśli chodzi o diody led, myślałam o 2 belkach po 12 led. Nie mam pojęcia, czy byłoby to za dużo/za mało i w ogóle jak to będzie wyglądać.

Jest duża ilość teorytycznych opiniotwórców, a małą ilość tych, którzy faktycznie posiadali/posiadają takie oświetlenie, którzy sprawdzali wiele możliwości jego zastosowania, i którzy wystawiają sprawiedliwe dla tego produktu opinie- to wszystko raczej zniechęca mnie do diod led. Ale wiem jedno- oświetlenie nocne mieć muszę, wcale nie ze względów widzi-mi-się
Bawiłem sie oświetleniem LED (latarka własnej roboty na jedną białą diode @ 3V) w 75-litrowym akwarium, w którym trzymam wode do podmiany, dioda ta oświetlała ok 1/4 akwarium (70 cm długości), więc uważam, że na akwarium o dł 80 cm wystarczy 4-6 LED'ów
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Cytat:
No a teraz świetlówka... Czy usytuowana centralnie 30-centymetrowa 8-watówka w akwa o dług. 80cm nie będzie dawała słupa światła


Wg. mnie było by za jasne jak na nocne oświetlenie
Chodzi o świetlówkę do akwa morskiego (polecaną jako oświetlenie nocne do akwa słodkowodnego). To jaka świetlówka byłaby dobra? Są mniejsze niż te 8W?

Jeśli chodzi o diody, to zależałoby mi na bardziej rozproszonym niż punktowym oświetleniu. Czyli, jak ktoś już wspomniał, trzeba lekko spiłować diody, żeby tak było. Tylko że wtedy zakres ich świecenia pewnie się zmniejszy...
Obrazek
ODPOWIEDZ