Akwarium roślinne - zakładanie \ pytania początkującego

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Akwarium roślinne - zakładanie \ pytania początkującego

Post autor: maciejc4 »

Witam!
Otóż - z akwarystyką związany jestem dość długo, jednak wcześniej zajmowałem się głównie rybkami, hodowlą skalarów, paletek itd. natomiast w akwarystyce roślinnej jestem kompletnie zielony. Może pokrótce napiszę, jaki sprzęt nagromadziłem a później zadam pytania:
- Akwarium proste 112l
- Pokrywa z ABS - 2x18 w (Oceanic Colour) + dwie świetlówki kompaktowe 2*8W
- Filtr zewnętrzny Tetratec EX700
- Grzałka WEIPRO 150W
- Tymczasowo CO2 z butli jednorazowych Filtus (później bimbrownia)
- Nawóz PlantaMin oraz Tetra Crypto, tabletki nawozowe SERA
- Podłoża:
- 3x 4l Floran
- 15kg żwiru akwarystycznego i grysu
Z roślinek zakupiłem już Mech Jawajski oraz 2 Cryptocoryny.
Odpowiednią wodę zapewnia mi filtr RO]

Niestety, po dokupieniu odpowiedniego sprzętu moje zasoby finansowe mocno się skurczyły, dlatego zwracam się z gorącą prośbą o podanie mi jakich roślinek, gdzie i ile powinienem kupić, aby przy stosunkowo miernym oświetleniu jakie posiadam szybko się rozrosły, dały ładny efekt i nie kosztowały mnie zbyt dużo. Z chęcią wysłucham również rad i cennych wskazówek dotyczących przygotowania wody, zbiornika itd.
Z góry dziękuje za odpowiedzi!
Pozdrawiam!
Maciej Jasiński
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Witaj,
Od razu zacznę że ciężko będzie coś takiego znaleźć, każda roślina do życia potrzebuje światła. Był bym skłonny powiedzieć iż przy tym świetle raczej nie powinno się podawać CO2 bo to tylko może pogorszyć sprawę.
Jeśli chcesz się zajmować akwarystyka roślinną to pierwsze od czego powinieneś zacząć to właśnie dobre światło. Rybkom wystarczy w zupełności to co posiadasz ale choć by nie wiem co wkładał roślinkom pod korzenie i godzinami z nimi rozmawiał to bez odpowiedniego oświetlenia nie będą rosły tak jak należy.
Lepiej zaczekaj na przypływ gotówki i zainwestuj w światło a na pewno nie będziesz żałował. W przeciwnym razie i tak prędzej czy później sam stwierdzisz że to nie ma sensu i w końcu zainwestujesz w światło :wink:

W twoim przypadku wiele nie musisz zmieniać bo ilość watów jest nienajgorsza i myśle że jak dodasz odbłyśniki i zamiast świetlówek oceanic wstawisz jakieś dla roślin czyli z widmem światła czerwonego z niebieskim ok 6000K np. Philips GRO LUX lub coś podobnego to będzie wystarczająco dla roślin i wówczas CO2 będzie mogło spełniać swoją funkcję.

Poszukaj na Google jest tego masa i na forum również.

tu masz linki:
http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm
http://colisa.com.pl/

Co do przygotowania wody i zbiornika poszukaj na forum, powtarzanie postów i wałkowanie tego co już było jest trochę bez sensu.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Witam! Dzięki za odpowiedź! Z tym, że na świetlówkach, które kupiłem było napisane: "...dzięki wzmocnieiniu czerwonego i niebieskiego widma światła. Wspomaga wzrost roślin." Wiec myślisz, że być nie mogą?
Teraz zastanawiam się nad jeszcze jedną rzeczą - czy czasem zamiast 2 świetlówek kompaktowych nie dać trzeciej T8 18W? Co o tym sądzisz?
Pozdrawiam!
mover
Początkujący pomocnik
Posty: 166
Rejestracja: 22 sty 2006 16:11
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: mover »

Jeżeli chcesz się szybko doedukowacw kwestii aranzow roslinnych to polecam
http://www.akwariumholenderskie.pl/
Rewelacyjne żródło. :)
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Myślę że to bardzo dobry pomysł będziesz miał 3 świetlówki i w sumie 54 W a to na akwarium 112 l. jest wystarczająco. Do tego przy 3 świetlówkach można już ładnie dobrać sobie odpowiednie widmo zarówno dla roślin jak i na wybarwienie.
Co do tych świetlówek oceanic color to faktycznie masz rację są to świetlówki o widmie niebieskim i czerwonym więc jeśli masz dwie to rośliny będą szczęśliwe. Jak wstawisz trzecią T8 to możesz wówczas pomyśleć o jakiejś wybarwiającej.

Na marginesie dodam że ostatnio sam zmieniałem całe światło i wyrzucałem swoje wszystkie T8 i jak chcesz to mogę ci tanio oddać statecznik. :)
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

maciejc4 pisze:Witam! Dzięki za odpowiedź! Z tym, że na świetlówkach, które kupiłem było napisane: "...dzięki wzmocnieiniu czerwonego i niebieskiego widma światła. Wspomaga wzrost roślin." Wiec myślisz, że być nie mogą?
Teraz zastanawiam się nad jeszcze jedną rzeczą - czy czasem zamiast 2 świetlówek kompaktowych nie dać trzeciej T8 18W? Co o tym sądzisz?
Pozdrawiam!
jakby co to wala mi się w szafce statecznik 1x18 i 2x18 w Dla roślin ważniejsze jest ilość światła a potem barwa .Obecnie mam 3x18 Osram 865 i też jest dobrze przedtem kombinowałem z roślinnymi i efekt był podobny


ps. z której dzielnicy jesteś?
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: maciejc4 »

Prawdę mówiąc, to jestem z okolic Bydgoszczy - Nakło nad Notecią, a oświetlenie już zmodernizowałem :-).
ODPOWIEDZ