łączenie żarówek ze świetlówkami

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

łączenie żarówek ze świetlówkami

Post autor: BARA »

Akwarium 126l. Stosuję dwie lampki z żarówkami halogenowymi każda po 35W. Akwarium jest przykryte szybami, które pochłaniają część światła. Mam możliwość zastosowania dodatkowej świetlówki o mocy około 20W (akwarium ma 80 cm długości), mogę dać Sun Glo lub inną.

Czy warto stosować taki manewr?

Rośliny rosną w miarę dobrze. Mam głównie kryptokoryny, mech jawajski, anubiasy i stroiczkę. Na powierzchni wgłębkę i paproć pływającą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Moim zdaniem masz i tak wystarczającą ilość światła, z drugiej strony jeśli nie obawiasz się ataku glonów bo jesteś pewna swojego zbiornika to czemu nie.

Dodam, że ja w swoim akwa mam 138 W na 216 l. ale używam tylko 108W. Gdy zapalam jeszcze jedną świetlówkę po kilku godzinach mam gejzer z tlenu od roślin co mnie bardzo cieszy ale po 3-4 dniach automatycznie mnożą mi się glony na kamieniach, więc póki co jej nie używam. Przynajmniej dopóki mi się baniak nie ustabilizuje. Jest jeszcze dość świeży i możliwe że stąd te glony.

Ja na twoim miejscu bym zamontował dodatkowe światło skoro masz taką możliwość, zawsze jak coś można przecież wyłączać tak jak ja :D

Pozdrawiam
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zamontować możesz, zawsze może sie przydac np. jak byś kupiła bardziej wymagajace rośliny, poza tym takie dodatkowe oświetlenie możesz wyłączyć jak bedzie niepotrzebne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ