pH w dół jak to zrobić

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

pH w dół jak to zrobić

Post autor: andypl33 »

Witam i mam takie pytanko jak konkretnie obniżyć pH mojej wody
Aktualnie mam pH w granicach 7.0- 7,5 TWW 4-5 testy zooleka woda mieszana kranowit + RO
Czy wystarczy taką wodę potraktować preparatem typu pH- w odpowiedniej ilości czy jest to jakoś bardziej skomplikowane
Oczywiście wszelkie działania będą dokonywane na wodzie do podmian a nie w akwa .
I jeszcze jak uwzględnić tu działanie torfu i Co 2 które podaję 24/24 .
Interesuje mnie utrzymanie pH lekko poniżej 7.0 maksymalnie do 6,5 ale najbardziej mnie interesuje utrzymanie jej na względnie stałym poziomie

Będę bardzo wdzięczny za bardzo łopatologiczne wytłumaczenie tej kwestii najlepiej na przykładzie
Dziękuję
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Witam
Peter pisze:pH

a) SERA pH MINUS - inne firmy robią naprawdę bezużyteczne preparaty. Preparat Sery obniża pH naprawdę na trwałę. UWAŻAJ ŻEBY NIE PRZEDAWKOWAĆ
b)SZYSZKI OLCHY - wywar/wrzucenie do akwa - wywarem podmieniamy wodę. Gorący wywar przygotowuje się poprzez zalanie szyszek wodą destylowaną i podgrzewanie jej przez 15 min. Woda nie może się zagotować, po ostudzeniu i przefiltrowaniu przez watę dodajemy do akwarium.
c) DOZOWANIE CO2 - jest to dobra metoda, ale dozować musimy 12 h, jeśli chcemy aby pH stało na równym poziomie. Jest ona bezużytczna, podczas obniżania pH np.: w wiadrze. Dodatkowo wzbogacimy wodę o dwutlenek węgla - niezbędny dla fotosyntezy roślin.
d) FILTROWANIE PRZEZ TORF - w filtrze umieszczamy torf akwarystyczny lub ogordniczy. Metoda powolna ale skuteczna. Woda, po filtrowaniu przez torf będzie lekko herbaciana.
i jeszcze cała masa innych postów w tym temacie :D

Osobiście zacząłem stosować szyszki olchy i jestem bardzo zadowolony z efektów. Wrzuciłem je do filtra pH spadło mi z 7,5 do 6,5. dałem 10 szyszek na 216 l. Więc polecam ta metodę. Dodam że cały czas podaje CO2 ale to raczej większego znaczenia nie ma bo CO2 co najwyżej może obniżyć pH o ok 0,5 stopnia i to w bardzo nietrwały sposób.

Chemii nie polecam bo bez sensu, można łatwiej i bez szkód a z lepszym efektem obniżać w inny sposób :D

Pozdrawiam
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

piszesz że do podmiany stosujesz wodę z kranu i RO zwiększając proporcjonalnie ilość wody z filtra przy podmianach z tego co się orientuję można obniżyć pH wody...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Filtr odwróconej osmozy służy do zmiękczania wody ale nie zakwaszania :D
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Palmer_fm metoda z szyszkami bardzo ciekawa tylko gdzie ja włożę te szyszki zamiast torfu?
A co z wodą do podmian wlewasz taką jaka jest czyli pH ok 7> i nie ma to żadnych ubocznych skutków
Ja filtruję już drugi tydzień świeżym torfem i aktualny pomiar to pH =7 Jutro znowu zrobię podmianę więc doleję wodę w granicach 7.0 -7.5 i proces zakwaszania zacznie się od nowa pod koniec tygodnia może dojdę do dzisiejszego wyniku chociaż będzie trudno bo torf już straci część swoich właściwości . Gotowanie wywarów itp raczej odpada bo mnie żona z domu eksmituje :D Z podanych tu opcji pozostaje tylko ten SERA pH MINUS
i jeśli już to jak go zastosować jakie pH zrobić w wodzie do podmian żeby potem w akwa dalsza obróbka torfem nie spowodował większego spadku lub skoków .
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Szyszki są malutkie więc gdzieś tam można upchnąć. Stosuje się je w proporcji 1 szyszka na ok 10l. Jeśli nie do filtra można po wcześniejszym opłukaniu wrzucić bezpośrednio do baniaka. Oprócz tego że zakwaszają wodę to jeszcze stanowią pokarm w szczególności dla zbrojników.
Możesz je stosować razem z torfem.

Pozdrawiam
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
nisei
Posty: 238
Rejestracja: 14 kwie 2006 18:50

Post autor: nisei »

dokładnie szyszka jest na tyle mała, że można wsadzić do filtra i nie zawadza...
Paludarium
Copella Nigrofasciata
Copella carsevennensis
Copella Arnoldi
Apistogramma Bitaeniata

Paludarium Betta splendens
Amazonia do śmierci!
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

wiewiór pisze:piszesz że do podmiany stosujesz wodę z kranu i RO zwiększając proporcjonalnie ilość wody z filtra przy podmianach z tego co się orientuję można obniżyć pH wody...
Palmer_fm pisze:Filtr odwróconej osmozy służy do zmiękczania wody ale nie zakwaszania
przepraszam namieszałem.... :oops: ale jakoś mi się tak kojarzy że jak woda miękka to zazwyczaj kwaśna :?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Nie martw się ja też czasami musze dwa razy pomyśleć :D
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
ODPOWIEDZ