ślimak - identyfikacja

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

ślimak - identyfikacja

Post autor: Gianni777 »

Jak w temacie proszę o pomoc w identyfikacji ślimaka, który niedawno zamieszkał w moim akwarium. Czy grozi mi w nieodległej przyszłości inwazja tych stworzeń, tzn. jak szybko sie rozmnażają?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Stawiam na błotniarkę. Rozmnażają się dosyć szybko, radzę ja jak najszybciej usunąć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

błotniarka wyglada tak:
Obrazek

Kolega Gianni777 ma w swym akwarium rozdętke

Takie coś znalazłem o tym ślimaku:
Rozdętka
Physa

Ślimak posiada lewoskrętną skorupkę podobną do tej u świderka, tylko mocno (na początku) rozdętą- stąd nazwa.

Ślimaki te są obojnakami i składają jaja (ikrę).
Bez wątpienia można je zaliczyć do masowo występujących szkodników niszczących rośliny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gianni777
Posty: 117
Rejestracja: 11 sie 2007 15:13
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gianni777 »

Więc jeśli nie uda mi się ich pozbyć to w niedługim czasie mogą mi zniszczyć większość roślin?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tego nie wiem, nie mialem nigdy tych slimaków, radze je w miare możliwosci pousuwac (sposób 'na marchewke' lub ręcznie)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Mam takie ślimaki i żadnych roślin mi nie zniszczyły. Ani one, ani takie małe poziomo zakręcone, ani neritiny, clithony i świderki. Od ponad pół roku kilka sztuk rozdętek mieszka w akwarium i też ich nie przybywa. Może nie służy im miękka woda, a może ikra jest przez kogoś zjadana. Jedyni niszczyciele roślin to ryby.
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz rację Chemiku, chyba to jest rozdętka.

Kunni, miałam Planorbellę scalaris, można o tym poczytać w innym temacie. Gwałtowność rozmnażania się tego ślimaka jest ogromna. Roślin mi nie niszczył, ale zmasakrował akwarium swoją ilością.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

@BARA: 3 dni temu znalazłam u siebie tez ślimaka wcześniej zidentyfikowanego jako Planorbella scalaris. Niedawno znalazłam jeszcze dodatkowe info, ze jest to jakiś "gatunkowy" rodzaj zatoczka i sama już nie wiem.

Jedyne ślimaki, które dobrały mi się nawet do zdrowej żabienicy to Marisa cornuarietis. Reszta ślimorów zdrowych roślin nie rusza. Jeśli nie będziesz przekarmiał ryb i ślimaki nie będą miały co jeść to ich populacja będzie w normie więc ja bym się nimi nie przejmowała.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
ODPOWIEDZ